Kultura

Kochana niekochana

Numer 131 - 13.02.2012
Wielka, wspaniała, nieszczęśliwa. W sobotę w Los Angeles w wieku 48 lat zmarła nagle Whitney Houston. Znaleziono ja martwą w pokoju hotelowym. Miała wszystko. Urodę, talent, ułatwiony start do wokalnej kariery, bo urodziła się w rodzinie o muzycznych tradycjach. Mając za matkę chrzestną Arethę Franklin, zyskała przepustkę do świata gwiazd muzyki soul.

Rozwód nie może być ot tak

Numer 131 - 13.02.2012
Z KRYSTYNĄ JANDĄ o sztuce „Seks dla opornych” rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKA. Króluje nurt ciepłego mówienia o rozwodach. Często słyszymy, że w każdym wieku warto szukać miłości, co ma niejako tłumaczyć życiowe niepowodzenia. A „Seks dla opornych” mówi, że warto walczyć o małżeństwo. W tym sensie to konserwatywna sztuka, prawda?

Hugo i jego wynalazek

Numer 131 - 13.02.2012
Historię małego urwisa z filmu „Hugo i jego wynalazek” Martin Scorsese opowiedział tak, jakby napisał ją H.Ch. Andersen, a postaciami zaludnił Ch. Dickens. Akcja filmu rozgrywa się w czasach, gdy o pierwszej wojnie światowej mówiono Wielka Wojna, bo drugiej jeszcze nie znano.

Piękno istnieje!

Numer 132 - 14.02.2012
Ukazał się pierwszy numer czasopisma o sztuce „Arttak”. Zadziwiające – artyści mówią ludzkim głosem! Zarząd główny Związku Polskich Artystów Plastyków na stulecie swojego stowarzyszenia rozpoczął wydawanie kwartalnika z podtytułem „Sztuki piękne”. Tytuł jest fatalny, ale reszta zaskakuje pozytywnie.

Gdy gaśnie blask wielkiej gwiazdy

Numer 132 - 14.02.2012
To niewiarygodne, że w dobie internetu, kiedy na komórkę ściąga się z sieci dowolny film, w epoce telewizji HD, w czasach trójwymiarowego kina można zdecydować się na produkcję czarno-białego filmu niemego.

Michael Jackson na smyczkach

Numer 130 - 11.02.2012
Muzyka symfoniczna to fajna, ale też nie najłatwiejsza sprawa, dlatego chcieliśmy posłużyć się czymś rozpoznawalnym, a taka właśnie jest muzyka Jacksona – z dyrygentem i współautorem widowiska Michael Jackson Symfonicznie MIKOŁAJEM BLAJDĄ rozmawia JAN POSPIESZALSKI.

Świetni aktorzy w słabym erotyku

Numer 130 - 11.02.2012
„Big Love” to film eksperyment. Nieznana reżyser, debiutująca aktorka, początkujący producenci. Film byłby świetny, gdyby nie jego scenariusz– bardziej erotyczny niż jakikolwiek inny. Emilka i Maciek są w sobie zakochani do szaleństwa. On trochę niebezpieczny, ona słodka. Przyciągają się jak magnesy. Kochają się i ranią na przemian. Wino, muzyka i furgonetka, w której… dużo się dzieje.

Kochaj i czyń, co chcesz

Numer 130 - 11.02.2012
W niedzielę krakowska filharmonia i fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” zapraszają na wyjątkowy koncert charytatywny. „Wszystkie pieniądze uzyskane tego wieczoru przekazujemy na rzecz Grzesia Tusiewicza, przyjaciela polskich artystów jazzowych” – mówi Anna Dymna. Mowa o wybitnym krytyku jazzowym, który od lat zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Porusza się na wózku inwalidzkim.

POETA ZŁOTEGO SZCZYTU

Numer 129 - 10.02.2012
90 lat temu urodził się Tadeusz Gajcy. Rok młodszy od Romana Bratnego i Tadeusza Różewicza, rok starszy od Jaruzelskiego (obaj chodzili do szkoły Marianów na Bielanach!), reprezentant pokolenia Kolumbów. Gdyby uniknął pułapek losu – może byłby naszym współczesnym!

Chrześcijańskie Oscary

Numer 129 - 10.02.2012
Najbardziej dochodowe filmy Hollywoodu to produkcje patriotyczne i propagujące wartości chrześcijańskie. Amerykański serwis kulturalny Movieguide opublikował raport, z którego jasno wynika, że filmy z antychrześcijańskim przekazem zarobiły mniej. Dziś w Los Angeles rozdanie nagród dla filmów propagujących wartości tradycyjne.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama