Kultura

Aktorzy nie przepraszają

Numer 59 - 18.11.2011
„Niech przeprosi ten, kto bił” – powiedział „Codziennej” Cezary Harasimowicz, jeden z aktorów, który promował inicjatywę Kolorowa Niepodległa. Wczoraj w „Codziennej” zamieściliśmy list otwarty Stowarzyszenia „Solidarni 2010”. Domaga się ono od aktorów publicznych przeprosin za udział „w spotach promujących inicjatywę zaproszenia do naszego kraju członków lewackich bojówek z Niemiec”.

Polacy - brutalni strażnicy, jak w obozie koncentracyjnym

Numer 59 - 18.11.2011
W superprodukcji „Laconia”, stworzonej przez niemiecką telewizję publiczną ARD, Polacy to sadystyczni strażnicy konwojujący włoskich jeńców.

Scenariusz w zamrażarce TVP

Numer 59 - 18.11.2011
Lech Makowiecki, założyciel zespołu Zayazd, wygrał trzy lata temu konkurs ogłoszony przez Agencję Filmową TVP. Jego dzieło to scenariusz wojennego melodramatu na temat wysiedlenia Polaków przez Niemców. Od dwóch lat gotowy tekst dwugodzinnej fabuły i siedmioodcinkowego serialu leży w telewizji. Oficjalnie na jego sfilmowanie brakuje 15 mln zł.

Teatr radosny i chwalebny

Numer 58 - 17.11.2011
Spektakl „Historyja o śmierci i chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” gliwickiego, offowego Teatru A rozśmieszył i jednocześnie rozczulił publiczność uczestniczącą w XXVII Ogólnopolskim Forum Młodych we Wrocławiu.

Komedia odrzuconego scenariusza

Numer 58 - 17.11.2011
„Urwany film” to efekt nadużycia alkoholu, urazu w głowę lub gwałtownego upadku. Na razie nie wiemy, dlaczego Jerzy Stuhr popełnił tak bełkotliwy scenariusz. Czyżby to był efekt „32 Omdleń” – spektaklu, w którym grał ostatnio w teatrze Polonia?

Starsi panowie trzej

Numer 56 - 15.11.2011
Nie wiem, czy to bliskość berlińskich sklepów z winylami, czy piastowskie, nadodrzańskie powietrze. Faktem pozostaje jednak, że nigdzie w Polsce nie robią w podziemiu takiego rapu, jak w Lubuskiem. Żaden inny region nie wyrobił sobie chyba tak charakterystycznego lokalnego stylu.

Bez schematów „Czerwony album”

Numer 56 - 15.11.2011
Comy wywołał entuzjastyczne poruszenie wśród fanów zespołu. I nie chodzi tylko o status złotej płyty zdobyty w ciągu kilku dni. Już po pierwszych dźwiękach słychać, że nie jest to płyta, obok której można przejść obojętnie. Czwarty studyjny album Comy to żywe gitarowe brzmienie, o które zadbali Marcin Kobza i Dominik Witczak.

Polska muzyka podbija Europę

Numer 56 - 15.11.2011
Jak przed 180 laty, paryska publiczność owacyjnie przyjęła Koncert f-moll Fryderyka Chopina. Z tą różnicą, że tym razem w słynnej Salle Pleyel przy fortepianie zasiadł laureat konkursu chopinowskiego Rafał Blechacz, godny następca mistrza Fryderyka.

Poradnik na trudne czasy

Numer 57 - 16.11.2011
Ten zbiór króciutkich rozważań, esejów, a może katechez można czytać na wyrywki i wracać do nich – rozważać, smakować. Biografia ojca Łucjana to gotowy scenariusz na sensacyjny film. Kleryk aresztowany przez NKWD i zesłany na Sybir przedziera się do armii Andersa, gdzie zostaje artylerzystą. Ale to tylko początek sensacyjnej biografii ojca Łucjana Królikowskiego.

Spisek i Szekspir

Numer 57 - 16.11.2011
Teorie spiskowe są dziś najmodniejsze. Jak wiadomo, Boga nie ma, Kościół katolicki pierze umysły, da Vinci tworzył kody, a światem rządzą Żydzi/masoni/rząd światowy. Ten ostatni aktualnie w Norwegii/RPA buduje schrony przed nadejściem planety Nibiru/przebiegunowaniem Ziemi/wybuchami na Słońcu. Jak więc wiadomo: Szekspir nie mógł istnieć.