Kultura

PIĘKNA głosem ciałem duchem

Numer 55 - 14.11.2011
Kilka tysięcy zmarzniętych ludzi stało 11 listopada wieczorem przed Atlas Areną w Łodzi, zanim wpuszczono ich na koncert z półtoragodzinnym opóźnieniem, gdyż w Moskwie utknęła ciężarówka ze sprzętem. Wystarczyło jedno zdanie Sade, żeby stajały serca fanów.

Oswajanie transseksualizmu

Numer 55 - 14.11.2011
Środowiska ideowo bliźniacze do tych, które rozbijały Marsz Niepodległości, teraz pójdą w poznańskim Marszu Równości. Manifestacja będzie punktem kulminacyjnym zaczynających się w dzisiaj „8 Dni Równości i Tolerancji” oraz festiwalu „Nie ma sztuki bez kobiet”. Dni równości wspiera gender studies i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Ich logotypy widnieją na plakatach reklamujących imprezę.

Mistrz elektro w Polsce

Numer 55 - 14.11.2011
Wczoraj w Katowicach, dziś w Warszawie, jutro w Bydgoszczy. Jean Michel Jarre przyznaje, że to najbardziej spektakularne koncerty w całej jego karierze.

Coś się zaczyna

Numer 52 - 09.11.2011
Jan Pospieszalski o tresurze michnikowszczyzny, Dawid Wildstein o ucieczce od krzyża, Katarzyna Gójska-Hejke o towarzystwie ukształtowanym przez bluzg Urbana. Gdzie takie dania serwują? W najnowszym „Nowym Państwie”.

Zobacz labirynt Enigmy

Numer 53-54 - 10.11.2011
Jej rozszyfrowanie pomogło wygrać II wojnę światową. Oryginalną maszynę szyfrującą i labirynt Enigmy można do soboty oglądać w Poznaniu.

WARSZAWA Przystanek Niepodległość

Numer 53-54 - 10.11.2011
Witaj przygodo! Mapa w rękę, niezbędny ekwipunek od organizatora, kilka rad i ruszasz w trasę. Muzeum Historii Polski przygotowało grę miejską „Paluchem po mapie”. Rolę przewodnika pełnić będzie rozdawana „Jednodniówka” – gazeta stylizowana na przedwojenną prasę. Na dokładkę przejażdżka zabytkowym tramwajem i autobusem „ogórkiem”, koncert Urszuli Dudziak, wystawy i pokazy filmów, gry edukacyjne.

WROCŁAW Krzyżacy – rock opera

Numer 53-54 - 10.11.2011
To zaskakujące widowisko muzyczne na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza z udziałem gwiazd. Zagrają i zaśpiewają m.in. bracia Cugowscy, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, Olga Szomańska. Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIV i XV w. Będą wątki romansowe, konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna z Krzyżakami. Rock opera to współczesne kostiumy, nowoczesna choreografia i zespół rockowy na żywo.

BIAŁYSTOK Rajd dla niepodległości

Numer 53-54 - 10.11.2011
Wystarczy tylko sprawny samochód, prawo jazdy i… kask dla siebie i pilota. A potem już tylko wstępna kwalifikacja, próby sprawnościowe i fi-nałowa walka najlepszych. Dodatkową atrakcją będzie udział poza klasyfikacją klubowicza Kamila Butruka, który zaprezentuje możliwości swego rajdowego Mitsubishi Lancer Evo IX. Rajd dla niepodległości jest częścią Samochodowych Mistrzostw Białegostoku. (sk)

Mikołaj w łóżku

Numer 53-54 - 10.11.2011
Maciej Stuhr, Paweł Małaszyński i Tomasz Karolak w amerykańskiej produkcji. Tak oto pomylić się może ten, kto widział zwiastun filmu „Listy do M.”. Tak amerykańskiego filmu Polacy jeszcze nie wyprodukowali. I wcale nie chodzi o budżet czy efekty specjalne. Chodzi o zamerykanizowanie świąt Bożego Narodzenia.

Komiks według Spielberga

Numer 53-54 - 10.11.2011
Nie mógł to być zwykły komiks, skoro Królestwo Belgii wydało srebrne monety z wizerunkiem jego bohatera. „Przygody Tintina”, komiks belgijskiego artysty Hergégo, to 350 mln sprzedanych na całym świecie egzemplarzy i tłumaczenia na 80 języków. Równie niebagatelną laurką dla tego obrazkowego dzieła jest to, że perypetie młodego dziennikarza podróżnika zachwyciły samego Stevena Spielberga.