Kultura

Film za 115 mln dolarów

Numer 53-54 - 10.11.2011
W tym filmie dobro zwycięża ze złem, co w kinematografii jest coraz mniej banalne. Grube miliony dolarów włożone w produkcję zwrócą się bardzo szybko. Rozmach produkcji, efekty specjalne i 3D naprawdę stawiają widza w centrum wydarzeń. Sceny batalistyczne przypominają te z „Władcy Pierścieni”.

Książki na ringu

Numer 53-54 - 10.11.2011
Mają kilka milimetrów grubości, oferują krystalicznie czysty tekst i pobierają treść książki w ciągu niespełna minuty. Czytniki wypowiadają wojnę tradycyjnej książce. Cokolwiek o nich myślimy, prędzej czy później ją wygrają.

Przecież nie chodzi o muzykę

Numer 51 - 08.11.2011
Kreacje za kilkanaście tysięcy dolarów i najjaśniejsze gwiazdeczki pop. Rozdanie nagród MTV jak co roku było z pompą. Tym razem jednak organizatorzy postarali się bardziej. Na scenę wszedł nagi mężczyzna. Nikt nie wie, po co, ale kogo to obchodzi.

Powstaje film o polskich kibicach

Numer 51 - 08.11.2011
Na zamówienie holenderskiej telewizji VPRO powstaje film o polskich kibicach. Jego tłem będzie konflikt kibiców z premierem Donaldem Tuskiem.

Kac, niekoniecznie

Numer 51 - 08.11.2011
Vegas Aktorzy ci sami co zawsze, przewidywalna fabuła i alkohol, czyli… kolejna polska komedia. Wyjazd integracyjny” Przemysława Angermana reklamowany był jako polski „Kac Vegas”. Dobre hasło reklamowe to, jak wiemy, więcej niż połowa sukcesu. Wiele jednak wskazuje na to, że adekwatne jest tu tylko słowo „kac”.

Rosja finansuje polski festiwal

Numer 49 - 05.11.2011
Festiwal Filmów Rosyjskich to przykład umacniania rzekomej więzi polsko-rosyjskiej. Rosjanie robią to rękami polskiego, acz wykształconego w Moskwie miłośnika rosyjskiej i sowieckiej sztuki.

Ruszyły zdjęcia do nowego „Bonda”

Numer 49 - 05.11.2011
„Skyfall” to tytuł oczekiwanego filmu o Jamesie Bondzie. W rolę agenta 007 po raz trzeci wcieli się Daniel Craig. Premiera filmu za rok. „Będzie dużo niespodzianek” – zapowiedział reżyser Sam Mendes. Intencją twórców jest uczynienie z najnowszego Bonda „mrocznej historii, której bohaterowie będą bardzo współcześni i dojrzali”.

Po tamtej stronie śmierci

Numer 50 - 07.11.2011
Na współczesne wątpliwości co do świętych obcowania z mocą odpowiada nowa książka Elżbiety Ruman „Dotyk nieba”. Moje dzieci zapytały, czy w niebie spotkamy Benka, Flipera, Szyszkę i Sabę. Nasze nieżyjące zwierzaki. Bo wiedzą już, że jeśli dostaną się do raju, spotkają tam Dziadka Janka i Babcię Dozię. Pytania o zwierzęta są o wiele trudniejsze.

Za niemieckie pieniądze

Numer 50 - 07.11.2011
Od Niemców Polacy mogą dziś uczyć się polityki kulturalnej. Tego, jak organizować „miękką presję”, czyli soft power, niezbędną w dzisiejszym świecie. Kiedyś nazywaną prostacko agenturą wpływu. Finansowanie polskich artystów salonowych przez niemieckie instytucje kwitnie w najlepsze.

Przekręty przy koncercie Stinga?

Numer 48 - 04.11.2011
Z raportu pokontrolnego Szymona Szynkowskiego vel Sęka, poznańskiego radnego PiS-u, szefa komisji rewizyjnej, wynika, że „przy zawieraniu i realizacji umów dotyczących koncertów Poznań dla Ziemi w latach 2009 i 2010 doszło do naruszenia zasad gospodarności przez Biuro Promocji Miasta i prezydenta”.