Kultura

Europejski w formie, patriotyczny w treści

Numer 48 - 04.11.2011
To przewodnik po Kresach inny niż wszystkie. Z niego dowiemy się, gdzie brali ślub rodzice Czesława Miłosza czy dokąd Kornel Makuszyński jeździł do panny w konkury.

Bezkarność w imię sztuki

Numer 48 - 04.11.2011
Uniewinnienia Doroty Nieznalskiej czy „Nergala” w polskich sądach pokazują, że obrażanie chrześcijan pozostaje bezkarne. Dla bluźnierców kostium artysty staje się immunitetem.

Uważaj na kaszlących!

Numer 46 - 02.11.2011
Obywatelu! Uważaj, gdy ktoś kaszle w twojej obecności. Być może to pierwszy objaw wirusa, który lada moment spustoszy świat. Jeżeli chcesz przeżyć, nie wychodź z domu, nie jadaj w restauracjach, nie witaj się przez uścisk ręki i – przede wszystkim – nie dotykaj swojej twarzy!

Fascynująca dziewięćdziesiątka

Numer 46 - 02.11.2011
„To najmądrzejsza osoba, jaką w życiu widziałam”. Tak moja czternastoletnia Basia podsumowała wywiad z dr Wandą Półtawską, który w sobotni wieczór pokazała TVP Info.

KRAKÓW JESIENNĄ STOLICĄ KSIĄŻKI

Numer 47 - 03.11.2011
Dziś rozpoczęły się 15. Targi Książki w Krakowie. To ponad 500 wystawców, 400 autorów i tysiące zwiedzających. Wielu wydawców szykuje premiery specjalnie na targi. Warto przeczytać „Nadzieję, świat i krętaczy” Elżbiety Morawiec (wyd. Arcana) czy „Przestrogi dla Polski – kazania ks. Piotra Skargi” z dołączoną płytą – czytane przez Jerzego Zelnika (wyd. Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. ks. P.

Amerykański budżet w polskim filmie

Numer 47 - 03.11.2011
Największa tegoroczna produkcja animowana w Europie, oscarowi twórcy, specjaliści z 17 krajów i technologia 3D w pełnometrażowym polskim filmie. Łódzka produkcja pochłonęła 9 mln… euro. Film „Latająca maszyna 3D” w kinach od piątku.

Pat Metheny w trio

Numer 47 - 03.11.2011
Metheny występował u nas już w różnych konfiguracjach. Słyszeliśmy go przed laty w wielkich, monumentalnie brzmiących aranżacjach z udziałem kilkunastoosobowych zespołów, gdy wykonywał repertuar z płyty „Secret story”, ale też w mniejszych zespołach – w sekstetach czy kwintetach. Gigant gitary jazzowej tym razem wystąpi w trio. Artyście towarzyszyli będą:

SADE ADU po raz pierwszy w Polsce

Numer 47 - 03.11.2011
Jej fani czekali na ten koncert wiele lat. W 27. roku swojej kariery przyjedzie do nas jedna z największych gwiazd popu. Sade Adu łączy w sobie niezwykłą urodę, piękny głos i wielki talent sceniczny. Charakterystyczne soulowe brzmienie, rozkołysany rytm i refleksyjne, nieco leniwe tempo sprawiają, że jej muzyka rozpoznawalna jest już od pierwszych dźwięków.

Lenny Kravitz w Warszawie

Numer 47 - 03.11.2011
„Black and White America” to już dziewiąty album w 20-letnim dorobku gitarzysty. Jeden z najciekawszych artystów amerykańskiej sceny rockowej jest w trakcie imponującego europejskiego tournee. Okrzyknięty kiedyś następcą Jimiego Hendriksa, potem kandydatem na zdetronizowanie Prince’a, dziś serwuje nam trochę uładzoną i zbyt grzeczną odmianę swoich umiejętności.

Portret Pana Prezydenta

Numer 45 - 31.10.2011
Katastrofa smoleńska była kolejnym ciosem dla narodu polskiego. Powstało pytanie, co mogę zrobić dla Polski? I to pytanie prześladuje mnie każdego dnia od 10 kwietnia 2010 r. Pojawił się pomysł namalowania obrazu.