Kultura

Kara dla filmowców i ZAiKS-u

Numer 148 - 03.03.2012
Stowarzyszenie Filmowców Polskich i ZAiKS zawarły nielegalne porozumienie cenowe ograniczające konkurencję. Teraz muszą zapłacić karę 1,25 mln zł. O tej decyzji Sądu Apelacyjnego poinformowała PAP rzeczniczka UOKiK-u Małgorzata Cieloch. – Organizacje postanowiły pobierać od każdego nośnika z filmem stałe wynagrodzenie.

Jon Bon Jovi skończył 50 lat

Numer 148 - 03.03.2012
Zaczynał grać w garażu u rodziców. Aby zrealizować swoje marzenia o karierze rockowej, wyjechał z New Jersey do Nowego Jorku. Nagrał zaledwie pięć płyt, za które został obsypany wszystkimi możliwymi nagrodami. Ale nagrody, które odbierał, były nie tylko muzyczne.

Rewolucja Dorocińskiego

Numer 148 - 03.03.2012
„Siedem dni” to kryminał polityczny z odniesieniami do filmu Davida Finchera „Siedem” z Bradem Pittem. Akcja rozgrywa się w ciągu siedmiu dni i opowiada historię siedmiu kolegów. Ale przede wszystkim to opowieść o korupcji, która, jak zapowiada producent, firma Film It: „Zaczyna się na tylnym siedzeniu radiowozu, a kończy w... Brukseli”.

Idzie zimna wojna

Numer 148 - 03.03.2012
Ukazał się nowy numer „Nowego Państwa”. Dokonując analizy geopolitycznej, redakcja stawia pytania niepokojące, ale i budzące w Polakach nadzieję. Jesteśmy częścią globalnych puzzli. Raczej średnim niż małym graczem. Jednak rządzący nie mogą wyrwać się z postawy klienta obcych dworów. Polski rząd musi zerwać z polityką samomarginalizowania.

Wyklęci w rolach głównych

Numer 146 - 01.03.2012
Jako wielcy naszego narodu muszą mieć swoje miejsce na kartach historii i w kulturze. Bohaterowie Polski są dziś bohaterami sceny i ekranu. Choć ginęli tragicznie, to byli zwycięzcami. Zatem sztuka ma happy end.

Słucham nocy

Numer 145 - 29.02.2012
Miał 18 lat, gdy został megagwiazdą jazzowej gitary, a nagrany wspólnie z Chickiem Coreą album „No Mystery” został obsypany wszystkimi nagrodami z Grammy włącznie. Dzisiaj to guru sześciu strun, muzyk z własnym stylem i brzmieniem. W marcu usłyszymy go na trzech koncertach w Polsce.

Pies, urna i czerwony dywan

Numer 144 - 28.02.2012
Niekwestionowanymi liderami tegorocznego rozdania były filmy „Artysta” oraz „Hugo i jego wynalazek”. Obie produkcje zgarnęły po pięć statuetek, choć „Artyście” przypadły te najbardziej prestiżowe. Reżyser „Artysty” Michel Hazanavicius, odbierając nagrodę, podziękował swoim współpracownikom i grającemu w filmie psu Uggiemu.

Wyklęci znów bohaterami!

Numer 144 - 28.02.2012
Filmy, wystawy i koncerty w całym kraju, a do tego spektakl Teatru Telewizji w internecie – to próba uczczenia ich pamięci i walki o Polskę. To również propozycja zajęć dla szkół. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, zapowiada wiele wydarzeń kulturalnych. IPN i TVP Historia proponują pomoc szkołom ponadgimnazjalnym w zorganizowaniu popołudnia teatralnego.

Oscary rozdane!

Numer 143 - 27.02.2012
Ten tekst powstaje, kiedy nie wiemy jeszcze, czy statuetka trafiła do rąk polskich filmowców. Ale wiemy, że z Oscarami jest tak, jak z trafieniem w Lotto. Emocje kojarzone ze zwycięstwem są tak silne, że chwilowo wypieramy myśli o tym, że szanse są małe. Amerykańska Akademia Filmowa wzbudza w nas podobne nadzieje do tych, które daje nam szansa wygrania milionów w Lotto.

Happy end dla wybranych

Numer 143 - 27.02.2012
Mimo że to literacka fikcja, film „Safe House” rozgrywa się we współczesnych realiach. To wszystko mogłoby się wydarzyć i niewykluczone, że scenarzysta korzystał z wiedzy, jaką zdobywają dziennikarze śledczy. Czy ten scenariusz mógłby powstać w Polsce?#DziękujeMyZaOdwagę
reklama