Kultura

Rzeźnicy

Numer 113 - 23.01.2012
Roman Polański w filmie „Rzeź” serwuje nam zabójczą mieszankę farsy i wybitnego aktorstwa. Ci, którym Polański kojarzy się tylko ze skandalami, będą zaskoczeni wielkim powrotem słynnego reżysera. Film jest stosunkowo krótki, a miejsce akcji ogranicza się do mieszkania – a w zasadzie jednego pokoju. Na ekranie pojawia się tylko czworo aktorów.

Motylem była

Numer 113 - 23.01.2012
Zachwycała ciepłem, kobiecością i refleksyjną muzyką. Odeszła jako człowiek spełniony, choć tak wiele mogłaby nam jeszcze dać. Irena Jarocka swoje umiejętności wokalne i sceniczne ćwiczyła w Paryżu, śpiewała w ośmiu językach, od 1990 r. zamieszkała na stałe w USA. Mówiła, że tęsknota za Polską była jej chorobą. Do kraju wróciła pięć lat temu. Wbrew plotkom zawsze była wierna mężowi.

Tak się zrodził faszyzm

Numer 113 - 23.01.2012
„Precz z krzyżami, na stos z moherami”. Grupa ludzi modlących się pod niewielkim drewnianym krzyżem wzbudziła wściekłość miejskiego motłochu. Już za dwa dni „Krzyż”, film na temat wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu, będzie dodatkiem do tygodnika „Gazeta Polska”.

Rok Możdżera

Numer 114 - 24.01.2012
Wyniki corocznej ankiety czytelników Jazz Top opublikował miesięcznik „Jazz Forum”. Rezultaty nie pozostawiają wątpliwości. Rok 2011 bezdyskusyjnie należał do Leszka Możdżera.

Festiwal online

Numer 114 - 24.01.2012
Wyślij krótki film na specjalny kanał YouTube, jedź na festiwal do Wenecji i wygraj fortunę. To rewolucja w metodzie wyłaniania utalentowanych filmowców z całego świata. Od 2 lutego do 31 marca na youtube.com/YourFilmFestival można umieszczać 15-minutowe filmy w dowolnym formacie i gatunku. Jury wybierze 50 liderów. Użytkownicy YouTube wyłonią spośród nich finałową dziesiątkę.

Dantejskie sceny pod krzyżem

Numer 114 - 24.01.2012
Nowa wersja filmu „Krzyż” Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego zapiera dech w piersi. Już jutro film będzie dodatkiem do „Gazety Polskiej”. „Ta wersja »Krzyża« jest krótsza. Wycięłam wypowiedzi, które były za mało czytelne – przez wiele miesięcy byłam bowiem na Krakowskim Przedmieściu bez ekipy dźwiękowej. Dodałam też kilka scen, które nie znalazły się w dłuższej wersji filmu.

Przerażająca cisza na pokazach filmu „Krzyż”

Numer 111 - 20.01.2012
Jest jakiś fenomen Krakowskiego Przedmieścia, które znowu staje się świadkiem ważnych wydarzeń. Czy okażą się one historyczne? Nie wiem. Ale dobrze, że były tam nasze kamery – z JANEM POSPIESZALSKIM, współtwórcą filmu „Krzyż”, rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKA. Krakowskie Przedmieście to dla Pana miejsce fenomenalne z wielu powodów.

Ostatni taki „Biuletyn IPN”

Numer 111 - 20.01.2012
Tekstami o stanie wojennym, czystkach w mediach i filmem „Video niekontrolowane” reżyserki drugiego obiegu Anny Ferens żegna się z wiernymi czytelnikami „Biuletynu IPN” jego długoletni redaktor naczelny Jan Ruman. Decyzja o zmianie redaktora zapadła na początku grudnia. Łukasz Kamiński, prezes IPN-u, podziękował mu na łamach pisma, zapowiadając zmianę profilu wydawniczego.

Marek żyje

Numer 111 - 20.01.2012
Dzięki temu, że zostałam jego żoną, moje życie było niezwykłe – z DANUTĄ GRECHUTĄ, autorką książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”, rozmawia CEZARY DĄBROWSKI. Pięć lat bez Marka Grechuty. Jak jest bez niego? Dzięki jego wielbicielom ciągle żyję Markiem, jego piosenkami. Marek we mnie żyje. Ciągle trwam w takim nastroju, jak wtedy, gdy wyjeżdżał na koncerty. Jaki był?

Tiru-miru za nasze pieniądze

Numer 112 - 21.01.2012
Serial animowany o historii Polski od wczoraj jest prezentowany w wybranych kinach. To dzieło twórcy „Włatców móch”, którego pierwszy odcinek zatytułowano… „Gdzie jest krzyż?”. Serial „Kreskostoria Polski” zdaniem twórców jest „niestandardowym podejściem do dziejów Polski” i charakteryzuje się „niekonwencjonalną formułą”. Pierwszy odcinek opowiada o Mieszku I, Dobrawie i chrzcie Polski w 966 r.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama