Kultura

Coś się zaczyna

Numer 52 - 09.11.2011
Jan Pospieszalski o tresurze michnikowszczyzny, Dawid Wildstein o ucieczce od krzyża, Katarzyna Gójska-Hejke o towarzystwie ukształtowanym przez bluzg Urbana. Gdzie takie dania serwują? W najnowszym „Nowym Państwie”.

Zobacz labirynt Enigmy

Numer 53-54 - 10.11.2011
Jej rozszyfrowanie pomogło wygrać II wojnę światową. Oryginalną maszynę szyfrującą i labirynt Enigmy można do soboty oglądać w Poznaniu.

WARSZAWA Przystanek Niepodległość

Numer 53-54 - 10.11.2011
Witaj przygodo! Mapa w rękę, niezbędny ekwipunek od organizatora, kilka rad i ruszasz w trasę. Muzeum Historii Polski przygotowało grę miejską „Paluchem po mapie”. Rolę przewodnika pełnić będzie rozdawana „Jednodniówka” – gazeta stylizowana na przedwojenną prasę. Na dokładkę przejażdżka zabytkowym tramwajem i autobusem „ogórkiem”, koncert Urszuli Dudziak, wystawy i pokazy filmów, gry edukacyjne.

WROCŁAW Krzyżacy – rock opera

Numer 53-54 - 10.11.2011
To zaskakujące widowisko muzyczne na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza z udziałem gwiazd. Zagrają i zaśpiewają m.in. bracia Cugowscy, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, Olga Szomańska. Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIV i XV w. Będą wątki romansowe, konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna z Krzyżakami. Rock opera to współczesne kostiumy, nowoczesna choreografia i zespół rockowy na żywo.

BIAŁYSTOK Rajd dla niepodległości

Numer 53-54 - 10.11.2011
Wystarczy tylko sprawny samochód, prawo jazdy i… kask dla siebie i pilota. A potem już tylko wstępna kwalifikacja, próby sprawnościowe i fi-nałowa walka najlepszych. Dodatkową atrakcją będzie udział poza klasyfikacją klubowicza Kamila Butruka, który zaprezentuje możliwości swego rajdowego Mitsubishi Lancer Evo IX. Rajd dla niepodległości jest częścią Samochodowych Mistrzostw Białegostoku. (sk)

Mikołaj w łóżku

Numer 53-54 - 10.11.2011
Maciej Stuhr, Paweł Małaszyński i Tomasz Karolak w amerykańskiej produkcji. Tak oto pomylić się może ten, kto widział zwiastun filmu „Listy do M.”. Tak amerykańskiego filmu Polacy jeszcze nie wyprodukowali. I wcale nie chodzi o budżet czy efekty specjalne. Chodzi o zamerykanizowanie świąt Bożego Narodzenia.

Komiks według Spielberga

Numer 53-54 - 10.11.2011
Nie mógł to być zwykły komiks, skoro Królestwo Belgii wydało srebrne monety z wizerunkiem jego bohatera. „Przygody Tintina”, komiks belgijskiego artysty Hergégo, to 350 mln sprzedanych na całym świecie egzemplarzy i tłumaczenia na 80 języków. Równie niebagatelną laurką dla tego obrazkowego dzieła jest to, że perypetie młodego dziennikarza podróżnika zachwyciły samego Stevena Spielberga.

Film za 115 mln dolarów

Numer 53-54 - 10.11.2011
W tym filmie dobro zwycięża ze złem, co w kinematografii jest coraz mniej banalne. Grube miliony dolarów włożone w produkcję zwrócą się bardzo szybko. Rozmach produkcji, efekty specjalne i 3D naprawdę stawiają widza w centrum wydarzeń. Sceny batalistyczne przypominają te z „Władcy Pierścieni”.

Książki na ringu

Numer 53-54 - 10.11.2011
Mają kilka milimetrów grubości, oferują krystalicznie czysty tekst i pobierają treść książki w ciągu niespełna minuty. Czytniki wypowiadają wojnę tradycyjnej książce. Cokolwiek o nich myślimy, prędzej czy później ją wygrają.

Przecież nie chodzi o muzykę

Numer 51 - 08.11.2011
Kreacje za kilkanaście tysięcy dolarów i najjaśniejsze gwiazdeczki pop. Rozdanie nagród MTV jak co roku było z pompą. Tym razem jednak organizatorzy postarali się bardziej. Na scenę wszedł nagi mężczyzna. Nikt nie wie, po co, ale kogo to obchodzi.