Kultura

NIEŁAD MEDIALNY

Numer 134 - 16.02.2012
Trwa kampania przeciwko dyskryminacji przez polskie państwo telewizji Trwam. Ponad milion podpisów w obronie telewizji Trwam nadesłano do KRRiT po tym, jak Rada odmówiła przyznania temu nadawcy koncesji na nadawanie programu społeczno-religijnego w ramach naziemnej platformy cyfrowej. Decyzja KRRiT wywołała falę oburzenia, a skala protestów przerosła wielkość audytorium TV Trwam.

Pokora to życiowa mądrość

Numer 134 - 16.02.2012
Z domu wyniosłam hierarchię wartości: szacunku dla drugiego człowieka, głęboką potrzebę sprawiedliwości, prawdy, fair play. Dziś w wielu kręgach te proste zasady są w pogardzie i postrzega się je raczej jako przejaw naiwności lub słabości... niż klasy człowieka Z Małgorzatą Kożuchowską rozmawia Sylwia Krasnodębska

Świat według socjolożki

Numer 133 - 15.02.2012
Po wtorkowym święcie komercjalizacji miłości 15 lutego ogłoszono świętem singla. Czy ten kolejny zabieg inżynierii społecznej ma ukryć prostą prawdę, że współcześnie promowana koncepcja rodziny powoduje coraz większą niechcianą samotność?

Żelazna Dama

Numer 133 - 15.02.2012
Margaret Thatcher była kimś tak absolutnie wyjątkowym, że tej biografii nie sposób było zepsuć. Choć obdarzone lewackimi preferencjami autorki filmu próbowały tego, jak mogły.

Kochana niekochana

Numer 131 - 13.02.2012
Wielka, wspaniała, nieszczęśliwa. W sobotę w Los Angeles w wieku 48 lat zmarła nagle Whitney Houston. Znaleziono ja martwą w pokoju hotelowym. Miała wszystko. Urodę, talent, ułatwiony start do wokalnej kariery, bo urodziła się w rodzinie o muzycznych tradycjach. Mając za matkę chrzestną Arethę Franklin, zyskała przepustkę do świata gwiazd muzyki soul.

Rozwód nie może być ot tak

Numer 131 - 13.02.2012
Z KRYSTYNĄ JANDĄ o sztuce „Seks dla opornych” rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKA. Króluje nurt ciepłego mówienia o rozwodach. Często słyszymy, że w każdym wieku warto szukać miłości, co ma niejako tłumaczyć życiowe niepowodzenia. A „Seks dla opornych” mówi, że warto walczyć o małżeństwo. W tym sensie to konserwatywna sztuka, prawda?

Hugo i jego wynalazek

Numer 131 - 13.02.2012
Historię małego urwisa z filmu „Hugo i jego wynalazek” Martin Scorsese opowiedział tak, jakby napisał ją H.Ch. Andersen, a postaciami zaludnił Ch. Dickens. Akcja filmu rozgrywa się w czasach, gdy o pierwszej wojnie światowej mówiono Wielka Wojna, bo drugiej jeszcze nie znano.

Piękno istnieje!

Numer 132 - 14.02.2012
Ukazał się pierwszy numer czasopisma o sztuce „Arttak”. Zadziwiające – artyści mówią ludzkim głosem! Zarząd główny Związku Polskich Artystów Plastyków na stulecie swojego stowarzyszenia rozpoczął wydawanie kwartalnika z podtytułem „Sztuki piękne”. Tytuł jest fatalny, ale reszta zaskakuje pozytywnie.

Gdy gaśnie blask wielkiej gwiazdy

Numer 132 - 14.02.2012
To niewiarygodne, że w dobie internetu, kiedy na komórkę ściąga się z sieci dowolny film, w epoce telewizji HD, w czasach trójwymiarowego kina można zdecydować się na produkcję czarno-białego filmu niemego.

Michael Jackson na smyczkach

Numer 130 - 11.02.2012
Muzyka symfoniczna to fajna, ale też nie najłatwiejsza sprawa, dlatego chcieliśmy posłużyć się czymś rozpoznawalnym, a taka właśnie jest muzyka Jacksona – z dyrygentem i współautorem widowiska Michael Jackson Symfonicznie MIKOŁAJEM BLAJDĄ rozmawia JAN POSPIESZALSKI.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama