Kultura

Fascynująca dziewięćdziesiątka

Numer 46 - 02.11.2011
„To najmądrzejsza osoba, jaką w życiu widziałam”. Tak moja czternastoletnia Basia podsumowała wywiad z dr Wandą Półtawską, który w sobotni wieczór pokazała TVP Info.

KRAKÓW JESIENNĄ STOLICĄ KSIĄŻKI

Numer 47 - 03.11.2011
Dziś rozpoczęły się 15. Targi Książki w Krakowie. To ponad 500 wystawców, 400 autorów i tysiące zwiedzających. Wielu wydawców szykuje premiery specjalnie na targi. Warto przeczytać „Nadzieję, świat i krętaczy” Elżbiety Morawiec (wyd. Arcana) czy „Przestrogi dla Polski – kazania ks. Piotra Skargi” z dołączoną płytą – czytane przez Jerzego Zelnika (wyd. Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. ks. P.

Amerykański budżet w polskim filmie

Numer 47 - 03.11.2011
Największa tegoroczna produkcja animowana w Europie, oscarowi twórcy, specjaliści z 17 krajów i technologia 3D w pełnometrażowym polskim filmie. Łódzka produkcja pochłonęła 9 mln… euro. Film „Latająca maszyna 3D” w kinach od piątku.

Pat Metheny w trio

Numer 47 - 03.11.2011
Metheny występował u nas już w różnych konfiguracjach. Słyszeliśmy go przed laty w wielkich, monumentalnie brzmiących aranżacjach z udziałem kilkunastoosobowych zespołów, gdy wykonywał repertuar z płyty „Secret story”, ale też w mniejszych zespołach – w sekstetach czy kwintetach. Gigant gitary jazzowej tym razem wystąpi w trio. Artyście towarzyszyli będą:

SADE ADU po raz pierwszy w Polsce

Numer 47 - 03.11.2011
Jej fani czekali na ten koncert wiele lat. W 27. roku swojej kariery przyjedzie do nas jedna z największych gwiazd popu. Sade Adu łączy w sobie niezwykłą urodę, piękny głos i wielki talent sceniczny. Charakterystyczne soulowe brzmienie, rozkołysany rytm i refleksyjne, nieco leniwe tempo sprawiają, że jej muzyka rozpoznawalna jest już od pierwszych dźwięków.

Lenny Kravitz w Warszawie

Numer 47 - 03.11.2011
„Black and White America” to już dziewiąty album w 20-letnim dorobku gitarzysty. Jeden z najciekawszych artystów amerykańskiej sceny rockowej jest w trakcie imponującego europejskiego tournee. Okrzyknięty kiedyś następcą Jimiego Hendriksa, potem kandydatem na zdetronizowanie Prince’a, dziś serwuje nam trochę uładzoną i zbyt grzeczną odmianę swoich umiejętności.

Portret Pana Prezydenta

Numer 45 - 31.10.2011
Katastrofa smoleńska była kolejnym ciosem dla narodu polskiego. Powstało pytanie, co mogę zrobić dla Polski? I to pytanie prześladuje mnie każdego dnia od 10 kwietnia 2010 r. Pojawił się pomysł namalowania obrazu.

Zaduszki Jazzowe

Numer 45 - 31.10.2011
Artyści jazzowi muzyką i modlitwą pragną wspominać tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci. Zaduszki Jazzowe to wiele niezależnych od siebie inicjatyw w całym kraju. Katowice, Ełk, Poznań, Kraków, Siedlce, Pińczów, Kielce, Gdynia, Ostrowiec… Cała Polska 2 listopada jazzem stoi. Koncerty będą miały charakter wspominkowy.

Opowieść o nadziei

Numer 45 - 31.10.2011
Lektura najnowszej książki Krzysztofa Ziemca „Wszystko jest po coś” może dobrze przygotować nas do rozważań o sprawach ostatecznych. Dzień Wszystkich Świętych to najlepszy moment na taką refleksję.

Prowokator z „Krytyki Politycznej” obraził Żydów?

Numer 44 - 29.10.2011
Z berlińskiej wystawy sztuki o tysiącleciu sąsiedztwa polsko-niemieckiego Niemcy na żądanie przedstawiciela gminy żydowskiej usunęli z programu film „Berek” Artura Żmijewskiego. Kuratorka Anda Rottenberg umywa ręce.