Kultura

Świetni aktorzy w słabym erotyku

Numer 130 - 11.02.2012
„Big Love” to film eksperyment. Nieznana reżyser, debiutująca aktorka, początkujący producenci. Film byłby świetny, gdyby nie jego scenariusz– bardziej erotyczny niż jakikolwiek inny. Emilka i Maciek są w sobie zakochani do szaleństwa. On trochę niebezpieczny, ona słodka. Przyciągają się jak magnesy. Kochają się i ranią na przemian. Wino, muzyka i furgonetka, w której… dużo się dzieje.

Kochaj i czyń, co chcesz

Numer 130 - 11.02.2012
W niedzielę krakowska filharmonia i fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” zapraszają na wyjątkowy koncert charytatywny. „Wszystkie pieniądze uzyskane tego wieczoru przekazujemy na rzecz Grzesia Tusiewicza, przyjaciela polskich artystów jazzowych” – mówi Anna Dymna. Mowa o wybitnym krytyku jazzowym, który od lat zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Porusza się na wózku inwalidzkim.

POETA ZŁOTEGO SZCZYTU

Numer 129 - 10.02.2012
90 lat temu urodził się Tadeusz Gajcy. Rok młodszy od Romana Bratnego i Tadeusza Różewicza, rok starszy od Jaruzelskiego (obaj chodzili do szkoły Marianów na Bielanach!), reprezentant pokolenia Kolumbów. Gdyby uniknął pułapek losu – może byłby naszym współczesnym!

Chrześcijańskie Oscary

Numer 129 - 10.02.2012
Najbardziej dochodowe filmy Hollywoodu to produkcje patriotyczne i propagujące wartości chrześcijańskie. Amerykański serwis kulturalny Movieguide opublikował raport, z którego jasno wynika, że filmy z antychrześcijańskim przekazem zarobiły mniej. Dziś w Los Angeles rozdanie nagród dla filmów propagujących wartości tradycyjne.

Maleo z szaleństwami

Numer 129 - 10.02.2012
W kraju, w którym nie ma diaspory afroamerykańskiej, muzyka reggae od lat cieszy się wielką popularnością. Ten swoisty fenomen jest zasługą m.in. Darka „Maleo” Malejonka. Puls rodem z Jamajki kołysze polską młodzież nie tylko na klubowych imprezach, ale i na wielkich koncertach. A taki odbędzie się już w najbliższą niedzielę 12 lutego na warszawskich Bielanach w kampusie UKSW.

Pamiętajmy o sybirakach

Numer 129 - 10.02.2012
Dokładnie 72 lata temu odbyła się pierwsza i najtragiczniejsza deportacja Polaków na Syberię. W bydlęcych wagonach, przerażeni i głodni jechali w nieznane. Ruszyła kampania edukacyjna Fundacji Kresy-Syberia „10 luty 1940 – pamiętajmy o Sybirakach». To wieczory wspomnień, wykłady, pokazy filmowe i relacje sybiraków.

Wygrać Polskę, ocalić Zachód

Numer 128 - 09.02.2012
Czy aktor może być politycznym geniuszem? Może. Ten facet realnie zmienił układ sił na świecie. Pokazuje to również najnowsza publikacja krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej, „Ronald Reagan. Nowa odsłona w 100-lecie urodzin”.

Sława zabija blondynki

Numer 128 - 09.02.2012
Ona: trzydziestoletnia, sławna, niezrozumiana i niezrozumiała. On, dżentelmen z Eton: 23 lata i najpiękniejszy uśmiech na świecie. „Mój tydzień z Marilyn” to zwykła historia młodzieńczej miłości. Tyle że jej obiekt był już legendą.

Prowokacja Madonny?

Numer 127 - 08.02.2012
Światowa gwiazda wystąpi na warszawskim Stadionie Narodowym 1 sierpnia. Ostatni jej koncert też był zaplanowany w czasie ważnego polskiego święta.

Najdroższe dzieło świata

Numer 127 - 08.02.2012
Katarska rodzina królewska wydała fortunę na dzieło Paula Cezanne’a „Gracze w karty”. Al-Majassa, córka emira Hamada bin Chalifa#DziękujeMyZaOdwagę
reklama