Kultura

Julia Roberts złą królową

Numer 104 - 12.01.2012
Gwiazdy Hollywood zagrają w ekranizacji baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka”. Śnieżką będzie Lily Collins, a w postać złej królowej, dręczącej lustereczko pytaniami o urodę, wcieli się Julia Roberts. Armie Hammer zagra księcia i przyciągnie tym do kin z pewnością nie tylko dzieci, ale i ich mamy. Film wejdzie na duże ekrany w Polsce równocześnie z premierą amerykańską 16 marca.

Arka Noego kolęduje

Numer 104 - 12.01.2012
Najpiękniejsze kolędy w dziecięcym wykonaniu zabrzmią jutro o godz. 18 w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i w sobotę o godz. 19 w Sosnowcu w parafii pw. św. Tomasza. Najpopularniejszy polski zespół dziecięcy powstał spontanicznie, gdy przy okazji pielgrzymki Jana Pawła II w 1999 r. Telewizja Polska szukała pomysłu na ciekawe wykonanie piosenki dla Ojca Świętego.

Zagrożona wolność słowa

Numer 105 - 13.01.2012
11 stycznia 2012 r. ukonstytuowała się Obywatelska Komisja Etyki Mediów. Rozpoczyna ostro. Wzywa KRRiT do zorganizowania wysłuchania publicznego w sprawie systemowego ograniczania wolności słowa w Polsce. Komisja składa się z sześciu członków: przewodnicząca Teresa Bochwic – dziennikarka, Tomasz Bieszczad – dziennikarz, Anna T. Pietraszek – reżyser telewizyjny, ks.

Spielberg poległ!

Numer 105 - 13.01.2012
Dziś do kin wchodzi najnowszy film Stevena Spielberga „Czas wojny”. Idąc na tę wojnę, reżyser poniósł spektakularną klęskę. Filmu nie ratują ani wspaniałe zdjęcia, ani świetne aktorstwo Emily Watson. Film jest słabiutki. Pierwsza połowa nudna, druga patetyczna. Obraz powstał na motywach poczytnej powieści dla młodzieży „War Horse” z 1982 r. Zaczyna się zatem od samograja.

Ja, Kain

Numer 103 - 11.01.2012
Kilka dni temu w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się światowa prapremiera opery „Ja, Kain” Edwarda Pałłasza. Dziś można zobaczyć ją tam po raz ostatni. Multimedialna scenografia, absolutnie wyjątkowa muzyka i w końcu kunszt gry aktorskiej. Jutro w „Codziennej” recenzja z opery. (sk) „JA, KAIN” Warszawska Opera Kameralna, dziś, godz. 19

Coldplay

Numer 103 - 11.01.2012
Wczoraj ruszyła sprzedaż biletów na koncert Coldplay. Brytyjskich muzyków zobaczymy 19 września na Stadionie Narodowym. Bilety w cenie od 165 zł dla niepełnosprawnych do 825 zł w strefie VIP. Ostatni album zespołu „Mylo Xyloto” w ciągu zaledwie miesiąca trafił do pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych płyt 2011 r.

Pod skórą Jack Sleinad

Numer 103 - 11.01.2012
Znany ze scenariusza do filmu o Paktofonice Maciej Pisuk przenosi nas na praskie podwórza. Dla wielu sukcesem byłoby nie stracić tam aparatu, a Pisuk przyniósł jeszcze stamtąd świetne zdjęcia. Pod niedomytą, pełną tatuaży powłoką znajduje żywą wciąż tkankę – reagującą na ból i dotyk. „Pod skórą” nie pasuje do reszty ekspozycji w Centrum Sztuki Współczesnej.

Tęczowi twardziele

Numer 6 - 15.09.2011
Mieliśmy już w filmie żydowskich gejów ortodoksów, na naszych ekranach paradowali też różowi kowboje. Duński film „Braterstwo” – wprowadza do kina kolejną oryginalną homoseksualną parę. Tym razem gejami okazują się neonaziści. Film „Braterstwo” opowiada o Larsie, który po wyrzuceniu go z wojska trafia pod skrzydła neonazistów, gdzie staje się chuliganem.

Festiwal filmów niepokornych

Numer 6 - 15.09.2011
Chodzi o przywracanie pamięci o tych, którzy płacili życiem za zwalczanie komunistycznej władzy w czasach PRL-u. Nowością festiwalu jest skierowany do młodzieży konkurs filmów amatorskich – nawet tych nagranych komórkami. W konkursie startuje 20 obrazów. Ich autorzy walczą o statuetkę Złotego Opornika (opornik elektryczny był symbolem opozycjonistów).

Święto Wyklętych

Numer 6 - 15.09.2011
Nagrody dla poszukiwaczy prawdy, której nie ma w podręcznikach do historii. W gąszczu festiwalowych inicjatyw ta jest perłą – z Arkadiuszem Gołębiewskim, dyrektorem III Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni, rozmawia

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama