Kultura

Zarządzanie przerażeniem

Numer 33 - 17.10.2011
Koniec świata. Apokalipsa. Nie ma chyba bardziej przerażającego słowa. Krwawe wojny, zagłada jądrowa, katastrofy ekologiczne, przepowiednie kataklizmów – tym się nas straszy. Przerażenie, strach, lęk zawsze były wykorzystywane do manipulowania ludźmi. Jednostkami i masami. Komuniści straszyli kułakami. Naziści bolszewikami. Sekty straszą końcem świata, wciąż przekładając jego datę.

Thriller o Apokalipsie

Numer 33 - 17.10.2011
Michael O’Brien to nie tylko świetny pisarz, ale i znakomity teolog. Dlatego „Ojciec Eliasz”, choć jest przede wszystkim znakomitym thrillerem, może być także czytany jako traktat teologiczny.

Skrzypcami do nieba

Numer 31 - 14.10.2011
Po jednej stronie młodzi, piękni i szalenie zdolni. Po drugiej dojrzali, mądrzy i surowi. Poznań to dziś skrzypcowe centrum świata. Trwa XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. To najstarszy tego typu konkurs na świecie.

Złote pióro Konopnickiej w 3D

Numer 31 - 14.10.2011
Stworzone w konwencji gry komputerowej zaciekawią znudzonego nastolatka i profesora historii. Podkarpackie muzea doczekały się wersji wirtualnej.

Film o wymazanym wątku historii polskich Żydów

Numer 30 - 13.10.2011
Czy można przemilczeć i wymazać ze zbiorowej pamięci żydowski ruch grupujący w przedwojennej Polsce 50 tys. członków? Według oficjalnej wersji historii wygląda na to, że Betar – największa młodzieżowa paramilitarna organizacja okresu międzywojennego – po prostu nie istniała.

Melodyjnie, rodzinnie i z przytupem

Numer 30 - 13.10.2011
Nagroda im. Oskara Kolberga to jedna za najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury ludowej. W tym roku wśród laureatów znalazła się świetna kapela z radomskiego – zespół braci Tarnowskich z Domaniowa. Folklor kojarzy się nam zazwyczaj z wielkimi „kombajnami” taneczno-śpiewaczymi, jak Śląsk i Mazowsze.

Wiersze dla nikogo

Numer 28 - 11.10.2011
W ubiegły czwartek przyznano Nagrodę Nobla poecie. Tomas Transtroemer to dobry poeta. Do działu kultury „Codziennej” przyszła pocztą pierwsza przesyłka z tomikiem poezji. Szymon Babuchowski również jest poetą dobrym. Co łączy te dwa zdarzenia? To, że są zupełnie nieważne.

MUZYKA jest od Boga

Numer 28 - 11.10.2011
Nie pretenduję do żadnych nagród. Zwłaszcza do Oscara, i nie wyznaczam sobie tego jako celu. Mój cel to napisanie muzyki do filmu, który mam przed sobą . Gratuluję Totusa! To nagroda Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia za wybitną muzykę filmową, a także za dzieło „Missa Magna Beatificationis”, stworzone w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II.

Mistrz perkusji w Polsce

Numer 29 - 12.10.2011
Uważany jest obecnie za najwybitniejszego perkusistę na świecie. Antonio Sanchez przyjeżdża do Polski, by wziąć udział w XX Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym.

Od grania w barach do rockowej sławy

Numer 29 - 12.10.2011
Dla fanów rocka to jazda obowiązkowa. Guano Apes wystapią dziś w Krakowie. Początkowo grali w barach. Ich życie zmieniło się po wygranym konkursie młodych talentów „Local Heros”. Nagrodą była możliwość nagrania pierwszej płyty. Chwilę później wytwórnie muzyczne już się o nich biły. Ich płyty pokrywały się platyną nie tylko w Niemczech.

reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama