Nauka

To wulkany wywołały zmianę klimatu

numer 2683 - 14.07.2020
Zdaniem kanadyjskich naukowców to emisje dwutlenku węgla pochodzenia wulkanicznego pomogły wywołać zmianę klimatu Ziemi w triasie. Jak się szacuje, ilość dwutlenku węgla uwalniana do atmosfery na skutek jednej długotrwałej erupcji wulkanicznej jest porównywalna z tą wytwarzaną przez cywilizację w XXI w.

​Najjaśniejsza supernowa w historii

numer 2678 - 08.07.2020

WSZECHŚWIAT Międzynarodowy zespół astronomów zarejestrował supernową co najmniej dwa razy jaśniejszą, bardziej energetyczną oraz prawdopodobnie znacznie masywniejszą niż jakakolwiek dotychczas zaobserwowana. Według naukowców istniała ona do tej pory jedynie w teorii i nigdy nie została potwierdzona przez obserwacje astronomiczne.

Jak działa świat

numer 2648 - 02.06.2020
Dzieci odznaczają się dużą ciekawością świata i często pytają, jak i dlaczego coś działa tak, jak działa. Naukowcy wykazali, że dzieci chcą zdobywać informacje na temat przyczyn danych rzeczy. Dociekanie, dlaczego coś ma miejsce, jest bardziej angażujące i może pogłębić zainteresowanie dzieci czytaniem.

​Wyścig na Księżyc

numer 2647 - 01.06.2020
ASTRONAUTYKA Jedni z najbogatszych ludzi na świecie Jeff Bezos i Elon Musk konkurują o zbudowanie przyszłego lądownika księżycowego. NASA dała obu firmom zielone światło. Jeśli projekt się uda, nowy lądownik księżycowy powtórnie zabierze na Srebrny Glob astronautów.

Znaleziono najbliższą Ziemi czarną dziurę

numer 2641 - 25.05.2020

ASTRONOMIA  Zespół astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkrył najbliższą Ziemi czarną dziurę, leżącą w odległości 1000 lat świetlnych od niej. Jest to część układu gwiezdnego, który można zobaczyć z naszej planety gołym okiem. Niestety tylko na półkuli południowej.

Życie czerwonych supergigantów

numer 2568 - 27.02.2020
Za pomocą teleskopu ESO (VLT) astronomowie uchwycili niespotykane dotychczas przygasanie Betelgezy, czerwonego nadolbrzyma, najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Oriona. Zadziwiające nowe zdjęcia powierzchni gwiazdy ukazują nie tylko jej zanikanie, lecz także zmianę jej pozornego kształtu.

​Choroba Parkinsona może rozpocząć się przed urodzeniem?

numer 2568 - 27.02.2020
ZDROWIE Ludzie, u których choroba Parkinsona rozwinęła się przed 50. rokiem życia, mogli się urodzić z nieprawidłowymi komórkami mózgu, które pozostawały niewykryte w ciągu ich życia – twierdzą naukowcy z ośrodka Cedars-Sinai. Badacze wskazują na lek, który może pomóc w skorygowaniu tych procesów chorobowych.

Dziecko z nadpobudliwością

numer 2557 - 14.02.2020
Według naukowców z Finlandii ryzyko wystąpienia ADHD jest o 34 proc. wyższe u dzieci, których matki miały niedobór witaminy D podczas ciąży, w porównaniu z dziećmi, u których matek poziom witaminy D był wystarczający w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. W wynikach badań uwzględniono: wiek matki, status społeczno-ekonomiczny oraz historię psychiatryczną.

Koronawirus: czy grozi nam pandemia?

numer 2556 - 13.02.2020
ZDROWIE Nowy koronawirus dotarł już z Chin, gdzie zaczęła się epidemia ponad miesiąc temu, do ponad 20 krajów. Eksperci jednak nadal nie są w stanie stwierdzić, w jaki sposób może się dalej rozprzestrzeniać i ile osób zachoruje. Globalna epidemia, czyli pandemia, nie została jednak jeszcze ogłoszona.

Fani futbolu doświadczają niebezpiecznego stresu

numer 2544 - 30.01.2020
Jak sugerują badania, gorliwi kibice doświadczają tak intensywnego stresu fizycznego podczas oglądania swojego zespołu, że grozi im zawał serca. Naukowcy z Oxfordu zbadali próbki śliny brazylijskich fanów podczas ich historycznej porażki z Niemcami na mistrzostwach świata w 2014 r. Wyniki są niepokojące.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama