Nauka

Zagadka głowy mumii rozwiązana

numer 2033 - 24.05.2018
W 1915 r. zespół amerykańskich archeologów, przekopując starożytną nekropolię Deir el-Bersza w Egipcie, odkrył grobowiec. Wewnątrz komnaty przywitał ich makabryczny widok – na cedrowej trumnie leżała odcięta głowa. Przez lata nie wiedziano, do kogo należy. Dopiero współczesne badania rozwiązały jej tajemnicę.

Białka jak GPS?

numer 2016 - 04.05.2018
Jak wiadomo, ptaki mają zadziwiające wyczucie kierunków. Niektórzy twierdzą nawet, że zwierzęta te mają swoisty wewnętrzny GPS. Ostatnio naukowcy wysunęli tezę, że jest to możliwe dzięki białkom, które wchodzą w skład ich oczu. To właśnie one sprawiają, że ptaki są zdolne odbierać pole magnetyczne Ziemi.

Futrzany robot służy chorym

numer 2008 - 23.04.2018
Już dawno minęły czasy, w których roboty wykorzystywano jedynie w przemyśle. Obecnie urządzenia tego rodzaju znajdują coraz szersze zastosowanie również w codziennym życiu. W Japonii już od lat są używane w opiece nad seniorami. Ostatnio skonstruowano psa robota, który pomaga osobom starszym cierpiącym na demencję.

Trzymanie za dłoń koi ból

numer 1999 - 12.04.2018
Naukowcy potwierdzili, że gest trzymania za dłoń bliskiej, chorej osoby pomaga jej poradzić sobie z bólem. Zachowanie to, zdaniem badaczy, nie tylko synchronizuje oddech oraz puls z chorym, ale również sprawia, że fale mózgowe obu osób się przenikają i nakładają na siebie.

Awantura o mumię z Atakamy

numer 1995 - 07.04.2018
Nie milkną kontrowersje wokół mumii z pustyni Atakama w Chile. Jakiś czas po ujawnieniu, że nie są to pozostałości kosmity, lecz zniekształcony żeński płód, chilijskie stowarzyszenie archeologów ogłosiło, że badania amerykańskich naukowców były prowadzone w sposób nieetyczny, a władze Chile wszczęły śledztwo w tej sprawie.

Gdyby ćwiczenia były pastylką

numer 1984 - 24.03.2018
Aktywny tryb życia i intensywne ćwiczenia fizyczne w późnym wieku sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni i lepiej zabezpieczeni przed infekcjami – twierdzą brytyjscy naukowcy. Badania przeprowadzone na 125 długodystansowych rowerzystach wykazały, że niektórzy osiemdziesięciolatkowie mieli system immunologiczny podobny do dwudziestolatków. 

Alkohol sprzyja demencji

numer 1962 - 27.02.2018
NAUKA Nadużywanie alkoholu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka przy występowaniu wszystkich rodzajów demencji, a szczególnie wczesnej demencji. Takie wnioski płyną po przeprowadzeniu obserwacji ponad miliona dorosłych osób we Francji. Wyniki badań zamieścił niedawno magazyn „The Lancet Public Health”.

Domowe chemikalia też zanieczyszczają powietrze

numer 1958 - 22.02.2018
Amerykańscy badacze odkryli, że chemikalia, których na co dzień używamy w naszych domach, też mają znaczący wpływ na jakość powietrza w wielkich miastach. Według nich wpływ ten jest porównywalny z zanieczyszczeniami powodowanymi przez samochody.

Uwaga na oczy!

numer 1956 - 20.02.2018
Medycyna Czternaście pasożytów wyciągnięto z oka 26-letniej Amerykanki pochodzącej z Oregonu. Nie byłoby w tym może nic szokującego, gdyby nie to, że wykrytego pasożyta z rodzaju Thelazia gulosa dotychczas uważano za takiego, który nie atakuje człowieka. Przypadek Amerykanki jest pierwszym tego rodzaju.

Najdalsza czarna dziura we wszechświecie?

numer 1947 - 09.02.2018
Astronomowie odkryli najbardziej odległą od Ziemi, supermasywną czarną dziurę, jaka kiedykolwiek była znana nauce. Wsysające wszystko dookoła ciało niebieskie jest odległe od nas o 13 mld lat świetlnych i obecnie widzimy je takie, jakie było 690 mln lat po Wielkim Wybuchu.