Nauka

Niebezpieczny poziom antybiotyków w rzekach

numer 2382 - 19.07.2019
Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że koncentracja antybiotyków w niektórych dużych rzekach przekracza bezpieczny poziom aż 300 razy. Badacze sprawdzili obecność 14 najczęściej używanych antybiotyków w rzekach w 72 krajach na sześciu kontynentach. Okazało się, że antybiotyki były obecne w 65 proc. monitorowanych miejsc.

Woda z planetarnej kolizji?

numer 2382 - 19.07.2019
Ziemia jest unikatem w naszym systemie planetarnym. Jako jedyna posiada stosunkowo dużą ilość wody oraz sporego satelitę, który stabilizuje jej oś obrotu. Zdaniem naukowców obie te cechy są konieczne, by życie na naszej planecie mogło się rozwijać.


​Nie każda medytacja jest dobra

numer 2382 - 19.07.2019
DUCHOWOŚĆ Ponad jedna czwarta osób, które regularnie medytują, miała szczególnie nieprzyjemny psychologiczny incydent związany z tą praktyką. Osoby te doświadczyły uczucia lęku i obawy oraz negatywnych emocji.

La Gioconda u lekarza

numer 2380 - 17.07.2019
„Mona Liza” da Vinci zachwyca i ściąga uwagę nie tylko znawców sztuki. Już jakiś czas temu lekarze zwracali uwagę na odcień skóry uwiecznionej na obrazie Lisy Gherardini, jej wyjątkowo grubą szyję oraz zagadkowy uśmiech, co ich zdaniem miałoby świadczyć o chorobie modelki. Tymczasem jeden z amerykańskich lekarzy stanął w obronię jej dobrego stanu zdrowia.

Szczęście współmałżonka przedłuża życie

numer 2379 - 16.07.2019
Przez lata psycholodzy starali się rozwikłać tajemnicę udanych małżeństw. Jakie cechy wpływają na trwałość związku i decydują o tym, że ludzie chcą być ze sobą. Tym razem o odpowiedź pokusili się holenderscy naukowcy, których zdaniem to poczucie szczęścia ma decydujący wpływ na długość małżeństwa, co więcej, przedłuża ono także życie.

Zbombardowali asteroidę

numer 2351 - 12.06.2019
Japońska sonda kosmiczna „Hayabusa2” przesłała na Ziemię zdjęcia powstałego w wyniku uderzenia ładunku wybuchowego krateru na powierzchni planetoidy (162173) Ryugu. Tym samym powodzeniem zakończył się eksperyment polegający na uderzeniu małego impaktora w powierzchnię Ryugu.

Pszczoły potówki w ludzkim oku

numer 2344 - 04.06.2019
Tajwański lekarz znalazł aż cztery pszczoły potówki wewnątrz oka pacjentki. Jest to pierwszy taki przypadek na tej azjatyckiej wyspie. Insekty te, znane jako Halictidae, odżywiają się potem i łzami, niemniej rzadko się zdarza, by wpadały do oczu.

Co wpłynęło na wygląd naszych twarzy

numer 2341 - 31.05.2019
Zdaniem antropologów nasza twarz, której codziennie przyglądamy się w lustrze, jest rezultatem trwającej miliony lat ewolucji. Naukowcy twierdzą, że nie tylko odzwierciedla ona najbardziej charakterystyczne cechy, których używamy do tego, by zidentyfikować i rozpoznać innych, ale została ukształtowana przez naszą dietę, sposób, w jaki oddychamy, widzimy czy się komunikujemy.

Palenie konopi sprzyja psychozom

numer 2328 - 16.05.2019
Palenie silnych konopi wyraźnie zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych, twierdzą naukowcy. Po przebadaniu mieszkańców największych europejskich miast okazało się, że jeden na dziesięć nowych przypadków psychozy związany jest z paleniem silnych konopi indyjskich.

​Palenie konopi sprzyja psychozom

numer 2320 - 07.05.2019
ZDROWIE Palenie silnych skunkowych konopi zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych – twierdzą naukowcy. Po przebadaniu mieszkańców największych europejskich miast okazało się, że jeden na dziesięć nowych przypadków psychozy związany jest z paleniem konopi indyjskich.