reklama


Nauka

Gdzie lądować na Marsie

numer 2525 - 08.01.2020
MISJE KOSMICZNE NASA ma ambitne plany powrotu astronautów na Księżyc w 2024 r. Ma to być przystanek na drodze do wysłania ludzi na Marsa. Ale gdzie powinni lądować pierwsi ludzie na Czerwonej Planecie, tak by mieli największe szanse na przetrwanie?

Cukrowe przeciążenie

numer 2519 - 30.12.2019
ZDROWIE Większość słodkich napojów, które spożywamy w kawiarniach, zawiera ogromne ilości cukru. Badania wykazały, że café latte i gorąca czekolada sprzedawane przez niektóre sieci mogą zawierać nawet do 23 łyżek cukru na kubek.

​Pierwszy europejski lądownik księżycowy

numer 2514 - 21.12.2019
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pracuje nad koncepcją zrobotyzowanego lądownika księżycowego. Najprawdopodobniej będzie on gotowy do końca 2020 r. Planowana stacja kosmiczna Gateway na Księżycu będzie jego bazą wypadową.

Pies czy wilk?

numer 2506 - 12.12.2019
Naukowcy mają kolejną zagadkę. Na Syberii w wiecznej zmarzlinie natknięto się na zamrożone szczenię. Badania wykazały, że zwierzę ma 18 tys. lat. Przeprowadzone badania genetyczne jednak nie ujawniły, czy jest to wilk, czy udomowiony przez ludzi pies.

Mówili z troską o branży wydobywczej

numer 2501 - 06.12.2019
W spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE odbyły się 4 grudnia centralne uroczystości z okazji Dnia Górnika. Gratulacjom i życzeniom dla pracowników kopalń węgla brunatnego towarzyszyły refleksje dotyczące sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki.  

Odległe światy o wielu słońcach

numer 2500 - 05.12.2019
Czy Ziemia jest jedyną planetą nadającą się do zamieszkania we wszechświecie, czy też jest gdzieś więcej światów, które są w stanie podtrzymać życie? A jeśli tak, to jak mogą one wyglądać? Aby odpowiedzieć na te ważne pytania, naukowcy poszukują egzoplanet: odległych światów, które krążą wokół innych gwiazd poza naszym Układem Słonecznym.

Cyberbezpieczeństwo technologii przyszłości

numer 2499 - 04.12.2019
Korzystając z przeróżnych aplikacji i najnowszych rozwiązań technologicznych, coraz częściej zastanawiamy się, czy nasze prywatne dane są zagrożone i czy my sami jesteśmy bezpieczni w cyfrowym świecie.

Polska dostosuje normy PEM do europejskich standardów

numer 2495 - 29.11.2019
Normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) mają zostać podniesione nawet stukrotnie. Budzi to wiele emocji wśród zdezorientowanej opinii społecznej. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do sieci, a bez podjęcia odpowiednich działań grozi nam odcięcie od niej, a z drugiej – boimy się o własne zdrowie. Czy te obawy są racjonalne?

​Zestresowany? Głęboki sen przywróci ci formę

numer 2492 - 26.11.2019
NREM Według przeprowadzonych ostatnio badań nieprzespana noc może prowadzić nawet do 30-proc. wzrostu poziomu stresu emocjonalnego. Naukowcy ustalili, że typem snu, który najbardziej uspokaja i resetuje niespokojny mózg, jest głęboki sen, znany również jako sen wolnofalowy o nieszybkim ruchu gałek ocznych (NREM).

Voyagery przekazały nowe informacje

numer 2487 - 20.11.2019
UKŁAD SŁONECZNY Dane zebrane przez dwie sondy kosmiczne Voyager mogą rzucić nowe światło na strukturę Układu Słonecznego. Czterdzieści dwa lata po wystrzeleniu sondy kosmicznej wciąż działają i zbierają informacje o odległych rejonach naszego układu planetarnego oraz dalszym sąsiedztwie Słońca.

reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama