Nauka

Kawa chroni przed chorobą Alzheimera

Numer 273 - 01.08.2012
Wysoki poziom kofeiny we krwi osób w podeszłym wieku może wpływać na zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera – twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem wypita przez osobę starszą filiżanka kawy nie tylko ożywia umysł i ciało, lecz także może chronić przed chorobą. Tadeusz Rozłucki

Topniejące arktyczne lody uwalniają metan

Numer 261 - 18.07.2012
Gazy cieplarniane Naukowcy zidentyfikowali setki miejsc w Arktyce, gdzie metan, który przez tysiące lat był uwięziony w lodzie, uwalnia się do atmosfery. Według naukowców, którzy opisali swoje odkrycie w czasopiśmie „Nature Geoscience”, ten gaz sprzed milionów lat może mieć znaczący wpływ na zmianę klimatu i tzw. efekt cieplarniany.

Znaki zapowiadające erupcje

Numer 255 - 11.07.2012
Najnowsze badania naukowców sugerują, że wielkie erupcje wulkanów można przewidzieć nawet dziesiątki lat wcześniej, obserwując zmiany geologiczne terenów wokół tych śpiących pagórków. Na podstawie ich analizy można stwierdzić, że zbliża się kataklizm.

Podatkiem w cukier

Numer 249 - 04.07.2012
Zdrowie Według szacunków żywieniowców spożycie cukru wzrosło w ostatnich 50 latach trzykrotnie. Tymczasem cukier ma dość skromne walory spożywcze. Co więcej, jego nadużywanie prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób, takich jak otyłość, problemy z krążeniem czy cukrzyca.

Sześćset milionów lat bez wody

Numer 249 - 04.07.2012
Mars Zdaniem amerykańskich naukowców powierzchnia pustynnego Marsa nie jest terenem sprzyjającym istnieniu form życia, które znamy z naszej planety. Według szacunków ekspertów glob ten jest jałowy od ponad 600 mln lat. Ich zdaniem jest mało prawdopodobne, by jakikolwiek żywy organizm przetrwał tak długo suszę.

Technologiczna cyberwojna

Numer 243 - 27.06.2012
Informatyka Analiza źródłowych kodów dwóch groźnych wirusów, Flame i Stuxnet, wskazuje, że ich twórcy najprawdopodobniej współpracowali ze sobą – doniosły niedawno zachodnie media. Oficjalnie żadne państwo nie przyznało się do ich stworzenia, jednak analitycy wskazują na Stany Zjednoczone i Izrael.

Poziom testosteronu u chłopców zależy od... matek

Numer 237 - 20.06.2012
Hormony Jak ustalili kanadyjscy naukowcy z University of Montreal, poziom testosteronu występującego u małych chłopców może zależeć od zachowania oraz diety matek. Jednocześnie ustalono, że poziom tego hormonu ma zdecydowanie środowiskowy charakter, a nie jak dotychczas sądzono genetyczny.

Bioniczne oko przywróci widzenie

Numer 237 - 20.06.2012
Implanty Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii skonstruowali implant siatkówki ludzkiego oka zasilanej dochodzącym do niej światłem, a nie zewnętrznie podłączoną baterią. Wynalazek ten stanowi duże ułatwienie dla osób pozbawionych wzroku z powodu chorej siatkówki.

Technologia, która zabiera prywatność

Numer 231 - 13.06.2012
Według badań przeprowadzonych przez izraelskich naukowców z Tel Aviv University (TAU) smartfony stanowią nowe wyzwanie dla naszej prywatności. Mnogość aplikacji, szybki bezprzewodowy internet oraz darmowy serwis przekazywania wiadomości zrewolucjonizowały nasz sposób komunikowania się z innymi.

Barwne postrzeganie

Numer 220 - 30.05.2012
Synestezja Zdaniem hiszpańskich naukowców przynajmniej część osób twierdzących, że widzą ludzką aurę, może mieć neuropsychologiczną przypadłość zwaną synestezją. Ten fenomen polegający na zdolności połączenia doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) z doświadczeniem charakterystycznym dla innych zmysłów może być wytłumaczeniem tych nadnaturalnych zdolności.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama