Nauka

Eksplozja w centrum naszej galaktyki

numer 2458 - 15.10.2019
Zdaniem naukowców 3,5 miliona lat temu w centrum Drogi Mlecznej doszło do potężnej eksplozji czarnej dziury. Energia z tego kataklizmu z prędkością światła rozeszła się po naszej całej galaktyce, a jej skutek był odczuwalny w odległości 200 tys. lat świetlnych.

Koty również przywiązują się do ludzi

numer 2452 - 08.10.2019
Koty mają reputację zdystansowanych i niezależnych. Jednak badanie sposobu, w jaki koty domowe reagują na swoich opiekunów, sugeruje, że ich zdolności społeczno-poznawcze i przywiązanie do ludzi były dotąd niedoceniane.

Zagadka z epoki brązu rozwiązana

numer 2452 - 08.10.2019
PREHISTORIA Pochodzenie cyny potrzebnej, by wytworzyć brąz w epoce brązu, od lat było wielką zagadką dla naukowców. Początkowo uważano, że była ona sprowadzana z Azji Środkowej. Tymczasem zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Heidelbergu oraz Curt Engelhorn Centre for Archaeometry w Mannheim pochodziła ona najprawdopodobniej ze złóż europejskich.

Sterowanie komputerem za pomocą fal mózgowych?

numer 2448 - 03.10.2019
To brzmi jak prawdziwe science fiction. A jednak jesteśmy coraz bliżej, by sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą fal mózgowych stało się możliwe. Naukowcy opracowali właśnie nowy typ elektrody elektroencefalograficznej (EEG), który może to zrobić bez kleistego żelu wymaganego w przypadku konwencjonalnych elektrod.

Tanio i bez fajerwerków

numer 2080 - 19.07.2018
Prawdę mówiąc, bardzo trudno pisze się recenzje Dacii. Szczególnie modelu Lodgy. Z jednej strony to samochód, który nie do końca spełnia nasze wyobrażenia o nowoczesnym minivanie, a z drugiej – poziomem wyposażenia i ceną wyprzedza o kilka długości obecną na rynku konkurencję.

Czy uzależniamy się od leków?

numer 2432 - 14.09.2019
ZDROWIE Setki tysięcy osób w Wielkiej Brytanii jest uzależnionych od leków antydepresyjnych bądź opioidów – alarmują eksperci. PHE (Public Health England) dokonało niedawno szacunków dotyczących korzystania z leków przeciwbólowych, antydepresyjnych oraz nasennych, które są zażywane już przez jedną czwartą mieszkańców Wysp. Wnioski nie są optymistyczne.

Blaski i cienie wegetarianizmu

numer 2432 - 14.09.2019
U osób, które stosują dietę wegańską i wegetariańską, jest co prawda mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca, ale za to wyższe ryzyko udaru – twierdzą autorzy najnowszych badań. Według przeprowadzonych szacunków weganie mają średnio o 10 chorób serca mniej na 1000 osób, ale za to o trzy udary więcej w porównaniu z osobami jedzącymi mięso.

Śniadanie – jeść czy nie?

numer 2398 - 07.08.2019
Śniadanie jest przez niektórych uważane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jednak niewłaściwie dobrane składniki odżywcze mogą sprawić, że trudno będzie nam stracić na wadze. Warto więc przemyśleć, co możemy zjeść na nasz pierwszy posiłek w ciągu dnia, by zyskać energię, a jednocześnie nie przytyć.

Warto jeść brokuły

numer 2385 - 23.07.2019
Od dawna mówi się o zaletach roślin kapustowatych. Ostatnie badania potwierdziły, że brokuły i inne rośliny z tej grupy obniżają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Czy supernowa nauczyła nas chodzić?

numer 2385 - 23.07.2019
Czy pobliski wybuch supernowej był jedną z przyczyn, dla których istoty człekokształtne stanęły na dwóch nogach i zaczęły chodzić? Naukowcy z University of Kansas twierdzą, że tak. Ich zdaniem bombardowanie ziemskiej atmosfery zalewem elektronów powodowało częste burze i pożary buszu, zmuszając humanoidy do zmiany środowiska.