Nauka

Ukraińskie stepy ojczyzną koni

Numer 214 - 23.05.2012
Według najnowszych badań brytyjskich naukowców, udomowienie koni miało miejsce wcześniej, niż dotąd sądzono. Okazuje się, że konie hodowano już 6 tys. lat temu. Zdaniem genetyków po raz pierwszy miało to miejsce na stepach Ukrainy, w południowo-zachodniej Rosji oraz zachodnim Kazachstanie.

Biologiczny spadek po przodkach

Numer 208 - 16.05.2012
Wirusy Naukowcy są zgodni, że niektóre infekcje, na które chorowali nasi przodkowie, pozostawiają trwały ślad w naszym genomie. Niedawno odkryto, że w ludzkim genomie są ślady infekcji sprzed milionów lat, czyli z okresu, w którym ssaki miały wspólnego przodka. Ślady tego wirusa są bardziej rozpowszechnione, niż do niedawna sądzono.

Lek przyszłości

Numer 202 - 09.05.2012
Naukowcom udało się zmienić pobrane komórki skóry w komórki, które mogą posłużyć jako komponenty do odbudowy uszkodzeń mózgu. Mimo że funkcjonują podobnie jak tzw. komórki macierzyste, zostały pobrane ze skóry.

Pociski „widzące” cel

Numer 202 - 09.05.2012
Amerykańscy naukowcy opracowali broń, która może zrewolucjonizować współczesne pole walki. Są nią samonaprowadzające się kule, które „widzą” cel i do niego podążają. Jak poinformowano, przeprowadzono już pierwsze eksperymenty na zlecenie armii.

Czy to koniec suszy i głodu?

Numer 192 - 25.04.2012
Ostatnie badania naukowców wskazują, że na Czarnym Lądzie, od dziesięcioleci zmagającym się z częstymi suszami i niedoborem wody, istnieją ogromne zasoby podziemnej wody pitnej. Jej ilość szacuje się na sto razy więcej, niż jest wód powierzchniowych.

Mapa umysłu

Numer 186 - 18.04.2012
Amerykańscy naukowcy poinformowali, że udało się im zlokalizować w ludzkim mózgu miejsca odpowiedzialne za inteligencję. Jak podano, jest to największa i najbardziej obszerna analiza struktur mózgu, koniecznych do funkcjonowania tej ludzkiej zdolności.

Lek na alzheimera?

Numer 186 - 18.04.2012
Jak dotąd nie znaleziono skutecznego leku na chorobę Alzheimera (AD). Ostatnie badania amerykańskich naukowców zdają się sugerować, że kluczową rolę w powstrzymaniu tej choroby mają tzw. antyoksydanty oraz wykorzystanie przez organizm m.in. żelaza.

Badania nad jądrem Ziemi

Numer 122 - 02.02.2012
Z badań i symulacji komputerowych dokonanych przez amerykańskich naukowców wynika, że tlenek żelaza FeO pod wpływem wysokiej temperatury oraz skrajnie wysokiego ciśnienia zmienia swoje właściwości. Ściśnięte atomy i elektrony tej substancji reagują inaczej niż w normalnych warunkach. Tak skrajne warunki zmieniające atomowe właściwości metalu panują w jądrze Ziemi.

Dziś zimą cieplej

Numer 180 - 11.04.2012
Mała era lodowcowa Na skutek aktywności wulkanicznej na przełomie XIII i XIV w. na terytorium Europy średnia temperatura spadła o co najmniej jeden stopień.

Twitter i Facebook pod nadzorem

Numer 180 - 11.04.2012
Portale społecznościowe Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze planuje opracowanie specjalnego systemu alarmowego opierającego się na treściach zamieszczanych przez internautów na Twitterze i Facebooku. Tadeusz Rozłucki

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama