Nauka

Okna duszy

Numer 175 - 04.04.2012
Oczy są oknami duszy albo co najmniej świadomości – twierdzą naukowcy w niedawno opublikowanej pracy. Okazuje się, że mierząc średnicę źrenicy, która zmienia się w zależności od siły światła, możemy także stwierdzić, która osoba nas bardziej interesuje.

O szkodliwości tłuszczów

Numer 169 - 28.03.2012
Jedzenie smażonego jedzenia nie zawsze musi być szkodliwe dla serca. Zdaniem ekspertów, jeśli używamy oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego, nie szkodzimy organizmowi.

Uczciwy jak awatar w internecie?

Numer 169 - 28.03.2012
Przeprowadzone przez naukowców z Wiednia badania dotyczące przestrzegania zasad i reguł przez internautów w wirtualnym świecie wykazały, że w większości wypadków postępują oni uczciwie. Okazało się, że tzw. awatary, czyli stworzone przez uczestników wirtualne osoby w internetowej grze – zwykle stosują się do zasad ogólnoludzkich.

Potęga dobrych intencji

Numer 163 - 21.03.2012
Czułe i troskliwe nastawienie pielęgniarki do pacjenta rzeczywiście przynosi mu ulgę w cierpieniach i koi jego ból – twierdzą amerykańscy psychologowie. Przeprowadzone przez nich eksperymenty potwierdziły także pozytywny wpływ miłości na inne dziedziny życia. Lepiej smakują nam na przykład babcine ciasta. To nie wszystko.

Sieć jak z filmów o Spidermanie

Numer 157 - 14.03.2012
Nad mocniejszą i bardziej wytrzymałą nicią pająka naukowcy pracowali od kilku dekad. Teraz dzięki genetycznie zmodyfikowanym jedwabnikom pomysł ten został zrealizowany. Gąsienice te, jak poinformowali amerykańscy naukowcy, wytwarzają nić, która wreszcie spełnia ich oczekiwania.

Roślinożerne giganty na Antarktydzie

Numer 157 - 14.03.2012
Po raz pierwszy potwierdzono występowanie dinozaurów na Antarktydzie. Okazuje się, że odnalezione szczątki należały do roślinożernych zauropodów. Przed dziesiątkami milionów lat na kontynencie tym musiało istnieć bujne życie. Do chwili odkrycia szczątki zauropoda – jednego z najbardziej zróżnicowanych

Nie chodzisz teraz, nie chodzisz później

Numer 145 - 29.02.2012
Naukowcy z Yale School of Medicine znaleźli najbardziej prawdopodobną przyczynę naszej niezdolności do ruchu w późnym wieku. Składa się na to wiele czynników, najczęściej związanych z brakiem ruchu w młodszym wieku.

Stereotypy, które wpływają na nasze zachowanie

Numer 145 - 29.02.2012
Pewnie wszyscy zetknęliśmy się z twierdzeniem, że matematyka jest trudniejsza dla kobiet niż dla mężczyzn. Dzięki badaniom psychologów z University of Missouri wiadomo, że słabsze wyniki kobiet w dziedzinach ścisłych mogą być wynikiem powszechnie utrwalonego stereotypu, który przyjmujemy jako prawdę.

Wiedzą o sobie więcej

Numer 134 - 16.02.2012
Kobiety mają większą świadomość tego, kiedy znajdują się w stresie. Mimo że żyją poddane presji, część swoich wysiłków koncentrują na tym, by jej się pozbyć. Z kolei zestresowani mężczyźni mają mniejszą świadomość stanu, w którym się znajdują i w związku z tym niewiele robią, by go zmienić.

Ewolucja zapisana na obliczu

Numer 134 - 16.02.2012
Biolodzy z UCLA (University of California, Los Angeles) postanowili zabawić się w ewolucyjnych detektywów i dociec, dlaczego twarze naczelnych ssaków tak różnią się od siebie. W tym celu przestudiowali prawie 130 dorosłych przedstawicieli naczelnych z centralnej i południowej Ameryki.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama