Nauka

CZY PRZESTAŁBYŚ JADAĆ POZA DOMEM, BY STRACIĆ NA WADZE?

Numer 134 - 16.02.2012
CZY PRZESTAŁBYŚ JADAĆ POZA DOMEM, BY STRACIĆ NA WADZE? NIE MUSISZ SZTUKA ŚWIADOMEGO JEDZENIA

Szukanie drugiej Ziemi

Numer 128 - 09.02.2012
Amerykańscy astronomowie za pomocą sondy Kepler po raz pierwszy wykryli planety o rozmiarach Ziemi. Co więcej, krążą one wokół gwiazd przypominających Słońce. Niestety ich orbity znajdują się tak blisko swoich gwiazd, że życie na tych planetach wydaje się niemożliwe.

Kataklizmy chodzą parami

Numer 128 - 09.02.2012
Według amerykańskiego naukowca Szymona Wdowinskiego z University of Miami (UM) w niektórych rejonach może istnieć związek pomiędzy trzęsieniami ziemi a cyklonami. Do krajów, w których ten związek można zauważyć, należą Tajwan i Haiti. Zdaniem amerykańskiego badacza czynnikiem, który może przyspieszać kataklizmy, są bardzo obfite deszcze.

Żywność, która spowalnia starzenie

Numer 128 - 09.02.2012
Okazuje się, że stosowana przez nas dieta może silnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na pamięć i zdolność myślenia, szczególnie w podeszłym wieku. Amerykańscy naukowcy odkryli, że żywność bogata w witaminy oraz ryby może chronić nasz mózg przed oznakami starzenia. Zdaniem badaczy jedzenie tzw. śmieciowej żywności (junk food) daje przeciwny efekt.

Jedz więcej warzyw i ryb

Numer 122 - 02.02.2012
Dieta śródziemnomorska, zawierająca duże ilości warzyw oraz ryb, korzystnie wpływa na długość życia. Co do tego są zgodni niemal wszyscy naukowcy zajmujący się żywieniem. Ostatnie badania, które to potwierdzają, przeprowadzili badacze z Uniwerystetu w Göteborgu.

Jak transportowano ogromne głazy

Numer 122 - 02.02.2012
Archeolodzy potwierdzili, że miejsce pochodzenia megalitów użytych do budowy słynnego kamiennego kręgu w Stonehenge znajduje się w walijskim Pembrokeshire. Teraz wszyscy się zastanawiają, w jaki sposób ponad cztery tysiące lat temu udało się je przetransportować na odległość prawie czterystu kilometrów.

Z harpunem na kometę

Numer 116 - 26.01.2012
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA pracuje obecnie nad kosmicznym harpunem, który pomógłby pobrać próbki z komety. Agencja zbudowała już prototyp takiego urządzenia zdolny do wystrzelenia harpuna na odległość 1,6 km.

Moda na inne używki

Numer 116 - 26.01.2012
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że młodzi Amerykanie w wieku 8–12 lat coraz mniej chętnie palą papierosy i piją alkohol. Okazuje się, że odkąd zaczęto monitorować tę kwestię w połowie lat 70., obecnie współczynnik ten jest najniższy w historii. Niestety papierosy zastąpiła marihuana.

Nostalgia zachęca do szczodrości

Numer 116 - 26.01.2012
Nostalgia, sentymentalna tęsknota za doznanymi wcześniej przeżyciami, jak twierdzą naukowcy, może być czynnikiem, który powoduje, że jesteśmy bardziej chętni darować sporą kwotę, by pomóc innym. Nastrój taki sprawia także, że chętnie wspieramy akcje charytatywne i pozytywnie odnosimy się do wolontariuszy.

Żaby „przewidziały” kataklizm

Numer 110 - 19.01.2012
Naukowcy są zdania, że niektóre zwierzęta mogą wyczuwać zmiany chemiczne w wodach gruntowych, które poprzedzają trzęsienie ziemi. Tym właśnie zmysłem u zwierząt można wytłumaczyć ich dziwne zachowanie przed kataklizmem. Badania naukowe w tym kierunku zapoczątkowano po tym, jak na kilka dni przed tragicznym trzęsieniem ziemi w Aquili we Włoszech w 2009 r. kolonia żab opuściła staw w tym mieście.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama