Nauka

Często, ale nie aż tak często

Numer 110 - 19.01.2012
Również o tych potrzebach, jak wykazały badania, mężczyźni myślą częściej niż kobiety. Eksperymenty przeprowadzone przez psychologów z Ohio State University pod kierunkiem Terri Fisher obaliły jednocześnie wcześniejszy stereotyp, że mężczyźni myślą o seksie przez jedną siódmą dnia, czyli co siedem sekund, co dawałoby liczbę prawie 8 tys. myśli o seksie w ciągu całego dnia.

Poszukiwanie drugiej Ziemi

Numer 110 - 19.01.2012
Astronomowie nie ustają w obserwacjach mających na celu odkrycie planet podobnych do Ziemi. Większość z nich, co jest zrozumiałe ze względu na ograniczenia technologiczne, stanowią planety olbrzymy przypominające Jowisza czy Saturna. Istnieją jednak i takie planety, na których teoretycznie mogłyby istnieć warunki sprzyjające rozwojowi życia.

Archeolodzy wykopali najstarsze haczyki

Numer 104 - 12.01.2012
Australijscy archeolodzy dokonali tego odkrycia na jednym ze stanowisk w Timorze Wschodnim. Wykopalisko to dowodzi, że człowiek dokonywał połowu ryb na wodach otwartego oceanu już kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeologiczne prace przeprowadzane były w jaskini Jerimalai, leżącej na północy wyspy.

Depresja może prowadzić do chorób serca

Numer 104 - 12.01.2012
Trwały spadek naszego nastroju może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Według naukowców pacjenci cierpiący na długotrwałą depresję są dwukrotnie bardziej narażeni na choroby serca niż ludzie zdrowi. Jak przyznają sami naukowcy, mechanizm ten nie jest jeszcze do końca zbadany i poznany.

Jedzenie, które zmniejsza bezdech senny

Numer 104 - 12.01.2012
Stosowanie diety śródziemnomorskiej oraz umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą wyraźnie zredukować tzw. bezdech senny u ludzi otyłych – twierdzą greccy naukowcy. Wpływ tej diety jest dużo efektywniejszy niż innych, porównywalnych systemów odżywiania. Wyniki prac greckich naukowców zostały niedawno opublikowane w internetowym czasopiśmie „European Respiratory Journal”.

Nałóg chorobą mózgu?

Numer 6 - 15.09.2011
Okazuje się, że nałóg nie jest wyłącznie utrwalonym skutkiem błędnego zachowania bądź złego wyboru życiowego, ale dowodem przewlekłej choroby mózgu. Twierdzą tak na podstawie przeprowadzonych niedawno badań eksperci Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Uzależnień (ASAM).

Zamiast baranów deszcz lub małpy

Numer 6 - 15.09.2011
Brytyjczycy coraz rzadziej liczą barany, żeby zasnąć. Teraz wolą słuchać dźwięku padającego deszczu lub nagrań z odgłosami dżungli, ryku lwa i małpich wrzasków. Tak przynajmniej twierdzi najnowszy sondaż na temat tego, co ułatwia ludziom zasypianie. Według ankieterów owce lub barany liczy mniej niż jedna dziesiąta ankietowanych osób.

Uśmiech nas odmienia

Numer 6 - 15.09.2011
Bycie miłym i uprzejmym potrafi zmienić strukturę mózgu. Uśmiechaj się i praktykuj pozytywne nastawienie do innych ludzi, a staniesz się innym człowiekiem – zachęca dr Lara Honos-Webb na podstawie przeprowadzonych badań. Swoją najnowszą książkę „Dar ADHD” dr Honos-Webb skierowała szczególnie do matek dzieci cierpiących na nadpobudliwość psychoruchową, ale nie tylko.

Azjatycki wilk przodkiem psów

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Szczegółowe badania DNA pozwoliły szwedzkim naukowcom potwierdzić hipotezę, że udomowienie psów rozpoczęło się w Azji. Uzyskane poprzez analizę genomu dowody przeczą niektórym dotychczasowym twierdzeniom, że pierwsze oswojenie psów miało miejsce na Bliskim Wschodzie.

Sensacja w świecie elektroniki

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Digital Core Design, polskie laboratoria projektowe układów scalonych i rdzeni (IP Core), zaprezentowały swój najnowszy procesor DQ80251. Jest on jednocześnie najszybszym 16/32-bitowym tego rodzaju urządzeniem na świecie. Jak poinformowały portale naukowe, mikroprocesor opracowany w laboratoriach Digital Core Design jest najszybszym na świecie rozwiązaniem z rodziny 8051.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama