reklama


Nauka

Maszyna zrozumie twoje uczucia

Numer 93 - 29.12.2011
Naukowcy z hiszpańskiego Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) oraz Universidad de Granada (UGR) pracują obecnie nad specjalnym programem komputerowym pozwalającym automatycznie rozpoznać stan emocjonalny osoby, która głosem komunikuje się z komputerem.

Lepiej dobrze się wyspać

Numer 93 - 29.12.2011
Badanie przeprowadzone na zlecenie UE wykazały, że najważniejsze czynniki w zachowaniu prawidłowej wagi u dzieci to długość snu, mniej czasu spędzonego przed ekranem telewizora lub komputera oraz aktywność fizyczna. Wyniki badań zostały ogłoszone na 11. Europejskiej Konferencji w sprawie Odżywiania, która odbyła się niedawno w Madrycie.

Szympansy lubią się bawić jak ludzie

Numer 93 - 29.12.2011
Według dwóch włoskich badaczek młode małpy lubią bawić się z rówieśnikami podobnie jak małe dzieci. Co więcej, okazuje się, że nastawienie na zabawę w dzieciństwie jest cechą bardzo rozpowszechnioną u ssaków. Ma to swoje ważne konsekwencje w ich późniejszym rozwoju. Badania przeprowadzone na młodych szympansach wykazały, że lubią one zabawę z rówieśnikami, podobnie jak dzieci.

Czy Europa skrywa życie?

Numer 88 - 22.12.2011
Odkąd w 1979 r. amerykańska sonda Voyager 2 wykonała zdjęcia lodowej powierzchni Europy, jednego z księżyców Jowisza, naukowcy zadają sobie pytanie, czy pod nią kryje się życie. Teraz przeanalizowano zdjęcia na nowo i jak się wydaje, znaleziono dowody na to, że pod lodową powierzchnią znajdują się płynne morza.

Chip odtwarzający aktywność mózgu

Numer 88 - 22.12.2011
Naukowcy są bardzo bliscy stworzenia systemu komputerowego, który odtwarzałby pracę mózgu. Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology zaprojektowali nowy komputerowy chip, który imituje sposób, w jaki neurony w mózgu przetwarzają nową informację.

Włókna tysiąc razy cieńsze od włosa

Numer 88 - 22.12.2011
Amerykańscy inżynierowie z University of California i California Institute of Technology opracowali najlżejszy materiał na świecie. Jak poinformowali naukowcy, jest on mniej gęsty od aerożeli oraz istniejących już metalicznych pianek. Substancja jest wykonana z maleńkich metalowych rurek uformowanych w siateczkę z pustą przestrzenią pomiędzy włóknami.

Światła wyjawią miasta obcych?

Numer 82 - 15.12.2011
Dotychczas astronomowie w poszukiwaniu śladów obcych cywilizacji wsłuchiwali się w biegnące z Kosmosu sygnały radiowe. Byli przekonani, że kosmici, jeśli mają rozwiniętą cywilizację, będą mogli się posłużyć tymi falami, by dać o sobie znać.

CZY GROŻĄ NAM DŁUGOTRWAŁE SUSZE?

Numer 82 - 15.12.2011
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Arizona wykazały, że w starożytności i średniowieczu wielokrotnie dochodziło do trwających nawet kilkadziesiąt lat dotkliwych susz. Autorzy badań twierdzą, że tego zagrożenia nie można wykluczyć także w naszych czasach, powinniśmy więc być na nie przygotowani.

Czas nie płynie równomiernie

Numer 82 - 15.12.2011
Zdaniem fizyków z Uniwersytetu Wiedeńskiego czas we Wszechświecie nie płynie wszędzie tak samo. Są miejsca, w których biegnie on wolniej lub szybciej. Według austriackich naukowców dla atomu będącego bliżej źródła grawitacji, jakim jest Ziemia, czas płynie wolniej niż dla tego samego atomu znajdującego się poza nią. Odpowiedzialna za to zjawisko jest grawitacja.

Jak wygrać z pokusą

Numer 76 - 08.12.2011
Każdy z nas doznaje wielu pokus. Czy to z powodu diety i dbania o linię, czy też z uwagi na unikanie alkoholu, nie wspominając już o pokusach cielesnych. Psycholodzy zbadali to zjawisko głębiej i odkryli, że samym myśleniem czasami trudno je przezwyciężyć. Ich zdaniem należałoby unikać emocjonalnego „angażowania” się w pokusy.

reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama