Nauka

Miłość to nie gra

Numer 47 - 03.11.2011
Miłość nie jest grą, podjął się udowodnić magazyn „Psychology Today”. Według Mari Ruti, autora artykułu, ktokolwiek uważa, że „miłość to gra”, niszczy jej ducha. – Nie znam niczego bardziej szkodliwego dla relacji miłości niż przekonanie, że twój partner jest oponentem, którego trzeba pokonać.

Kawa zapobiega kobiecej depresji

Numer 47 - 03.11.2011
Kobiety, które piją dwie lub więcej kaw dziennie, znacznie rzadziej zapadają na depresję. Według amerykańskich naukowców z Harwardzkiej Szkoły Medycznej mechanizm ten nie jest jeszcze do końca poznany. Przypuszczają oni, że kofeina korzystnie wpływa na procesy chemiczne mózgu. Jak zaobserwowano, kawa bezkofeinowa nie wywołuje podobnego skutku.

Nadchodzi era pulchnych kobiet

Numer 42 - 27.10.2011
Jak dalej potoczy się ewolucja gatunku ludzkiego? Jak będą wyglądali ludzie w przyszłości? Czy nadal bardziej będą nam się podobały kobiety szczupłe i wysokie? Zdaniem naukowców wręcz przeciwnie, ewolucja będzie promowała niskie panie przy kości, neurotyczne i z tendencją do depresji.

Nadzieja dla dzieci

Numer 42 - 27.10.2011
Fundacja Project HOPE ma zamiar przeszkolić pielęgniarki, opiekunów socjalnych, lekarzy rodzinnych i pediatrów po to, by zwiększyć wczesną wykrywalność nowotworów u polskich dzieci. Według statystyk tylko co dziesiąta choroba nowotworowa dzieci w naszym kraju jest zdiagnozowana wystarczająco wcześnie, tzn. w I lub II stopniu zaawansowania. Dla krajów zachodnich ten odsetek wynosi 25 proc.

Wirtualna proteza

Numer 36 - 20.10.2011
Przeprowadzone na małpach eksperymenty wykazały, że potrafią one posługiwać się wirtualną ręką, która sięgała po przedmioty wyświetlane na ekranie komputera. Urządzenie pozwalało na wskazywanie przedmiotów za pomocą fal mózgowych. Odkrycie to może mieć fundamentalne znaczenie w opracowywaniu nowoczesnych protez.

Najstarsze budowle nie były świątyniami

Numer 36 - 20.10.2011
Starożytne budowle odkryte przed kilkunastoma laty na terenie Turcji, pochodzące sprzed tysięcy lat, nie były świątyniami. Zdaniem archeologa Teda Banninga z Uniwersytetu w Toronto, obiekt w tureckim Gobekli Tepe był najprawdopodobniej domem przeznaczonym dla ludzi.

Skąd ta woda?

Numer 36 - 20.10.2011
Według najnowszych pomiarów kometa Hartley 2 zawiera wodę o składzie podobnym do własności wody oceanicznej. Jak twierdzą astronomowie, komety zazwyczaj zawierają wodę, która nieco różni się składem od tej ziemskiej. Powstaje więc pytanie, skąd wzięła się woda na Ziemi.

Śmiech najlepszym lekarstwem

Numer 30 - 13.10.2011
Dobra zabawa i śmiech razem z przyjaciółmi wpływają bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Brytyjscy naukowcy potwierdzili eksperymentalnie, że nie tylko zwiększa stężenie we krwi tzw. hormonów szczęścia i jest zbawieniem dla serca, ale również łagodzi ból, działając podobnie jak środki przeciwbólowe.

Mózg dojrzewa dłużej

Numer 30 - 13.10.2011
Mózg ludzki osiąga pełną dojrzałość później, niż dotychczas sądzono – twierdzą kanadyjscy naukowcy z University of Alberta. Przeprowadzone badania wykazały, że rozwija się on jeszcze pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Do tej pory w naukach medycznych przyjmowano, że rozwój mózgu kończy się wraz z osiągnięciem pełnej biologicznej dojrzałości.

Człowiek migrował wcześniej

Numer 30 - 13.10.2011
Najnowsze analizy genetyczne wykazały, że grupy człowieka współczesnego migrowały z Afryki znacznie wcześniej niż przypuszczano. W badaniach analizowano jedynie sześć genów, ale zawierały one informacje dotyczące tysięcy naszych przodków. Badania DNA wykazały, że pierwsza migracja współczesnego człowieka z Afryki miała miejsce ok. 130 tys. lat temu.