Nauka

Sensacja w świecie elektroniki

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Digital Core Design, polskie laboratoria projektowe układów scalonych i rdzeni (IP Core), zaprezentowały swój najnowszy procesor DQ80251. Jest on jednocześnie najszybszym 16/32-bitowym tego rodzaju urządzeniem na świecie. Jak poinformowały portale naukowe, mikroprocesor opracowany w laboratoriach Digital Core Design jest najszybszym na świecie rozwiązaniem z rodziny 8051.

Sen łagodzi bolesne wspomnienia

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Berkeley, wykorzystując skanowanie mózgu, dostarczyli nowych danych dotyczących sposobu, w jaki radzimy sobie z silnym stresem. Ich zdaniem lekarstwem na to, by stres wyparował z naszych głów, jest sen. By zbadać i lepiej zrozumieć ten proces, uczeni z Berkeley podzielili uczestników eksperymentów na dwie grupy po kilkanaście osób.

Maszyna zrozumie twoje uczucia

Numer 93 - 29.12.2011
Naukowcy z hiszpańskiego Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) oraz Universidad de Granada (UGR) pracują obecnie nad specjalnym programem komputerowym pozwalającym automatycznie rozpoznać stan emocjonalny osoby, która głosem komunikuje się z komputerem.

Lepiej dobrze się wyspać

Numer 93 - 29.12.2011
Badanie przeprowadzone na zlecenie UE wykazały, że najważniejsze czynniki w zachowaniu prawidłowej wagi u dzieci to długość snu, mniej czasu spędzonego przed ekranem telewizora lub komputera oraz aktywność fizyczna. Wyniki badań zostały ogłoszone na 11. Europejskiej Konferencji w sprawie Odżywiania, która odbyła się niedawno w Madrycie.

Szympansy lubią się bawić jak ludzie

Numer 93 - 29.12.2011
Według dwóch włoskich badaczek młode małpy lubią bawić się z rówieśnikami podobnie jak małe dzieci. Co więcej, okazuje się, że nastawienie na zabawę w dzieciństwie jest cechą bardzo rozpowszechnioną u ssaków. Ma to swoje ważne konsekwencje w ich późniejszym rozwoju. Badania przeprowadzone na młodych szympansach wykazały, że lubią one zabawę z rówieśnikami, podobnie jak dzieci.

Czy Europa skrywa życie?

Numer 88 - 22.12.2011
Odkąd w 1979 r. amerykańska sonda Voyager 2 wykonała zdjęcia lodowej powierzchni Europy, jednego z księżyców Jowisza, naukowcy zadają sobie pytanie, czy pod nią kryje się życie. Teraz przeanalizowano zdjęcia na nowo i jak się wydaje, znaleziono dowody na to, że pod lodową powierzchnią znajdują się płynne morza.

Chip odtwarzający aktywność mózgu

Numer 88 - 22.12.2011
Naukowcy są bardzo bliscy stworzenia systemu komputerowego, który odtwarzałby pracę mózgu. Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology zaprojektowali nowy komputerowy chip, który imituje sposób, w jaki neurony w mózgu przetwarzają nową informację.

Włókna tysiąc razy cieńsze od włosa

Numer 88 - 22.12.2011
Amerykańscy inżynierowie z University of California i California Institute of Technology opracowali najlżejszy materiał na świecie. Jak poinformowali naukowcy, jest on mniej gęsty od aerożeli oraz istniejących już metalicznych pianek. Substancja jest wykonana z maleńkich metalowych rurek uformowanych w siateczkę z pustą przestrzenią pomiędzy włóknami.

Światła wyjawią miasta obcych?

Numer 82 - 15.12.2011
Dotychczas astronomowie w poszukiwaniu śladów obcych cywilizacji wsłuchiwali się w biegnące z Kosmosu sygnały radiowe. Byli przekonani, że kosmici, jeśli mają rozwiniętą cywilizację, będą mogli się posłużyć tymi falami, by dać o sobie znać.

CZY GROŻĄ NAM DŁUGOTRWAŁE SUSZE?

Numer 82 - 15.12.2011
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Arizona wykazały, że w starożytności i średniowieczu wielokrotnie dochodziło do trwających nawet kilkadziesiąt lat dotkliwych susz. Autorzy badań twierdzą, że tego zagrożenia nie można wykluczyć także w naszych czasach, powinniśmy więc być na nie przygotowani.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama