Nauka

Jak wygrać z pokusą

Numer 76 - 08.12.2011
Każdy z nas doznaje wielu pokus. Czy to z powodu diety i dbania o linię, czy też z uwagi na unikanie alkoholu, nie wspominając już o pokusach cielesnych. Psycholodzy zbadali to zjawisko głębiej i odkryli, że samym myśleniem czasami trudno je przezwyciężyć. Ich zdaniem należałoby unikać emocjonalnego „angażowania” się w pokusy.

Wyzwania samotności

Numer 76 - 08.12.2011
Według ostatnich badań naukowców z University of Alberta śmierć współmałżonka jest dla osób w podeszłym wieku poważnym wyzwaniem. W wielu wypadkach nie mogą oni samotnie znieść ciężaru życia, który uprzednio dzielili we dwoje. Często samotni seniorzy stają się bardziej bezradni i potrzebują wsparcia.

Stres w młodości szkodzi w późniejszym życiu

Numer 76 - 08.12.2011
Doświadczenie niedostatku materialnego w wieku młodzieńczym oraz przy wejściu w dorosłe życie odbija się na naszym zdrowiu zarówno psychicznym, jak i fizycznym – twierdzą szwedzcy naukowcy. Zdaniem badaczy z Umeå Universitet stres w młodości przekłada się na większą zachorowalność w późniejszym wieku.

Radar widzi przez ściany

Numer 70 - 01.12.2011
Amerykańska firma MIT’s Lincoln Laboratory opracowała technologię użycia radaru, dzięki której lokalizowane są obiekty poruszające się za grubą ścianą. Radar ten w czasie rzeczywistym dostarcza informacji o tym, co dzieje się za przeszkodą. Zdaniem amerykańskich inżynierów urządzenie to znajdzie zastosowanie m.in. w armii.

Niezasłużone pochwały prowadzą do depresji

Numer 70 - 01.12.2011
Ludzie, którzy chcą poprawić sobie samopoczucie przez uleganie fałszywym pochwałom, mogą nie tylko nie czuć się lepiej, ale nawet znacznie pogorszyć swój nastrój. Według badań opublikowanych przez „American Psychological Association” niezasłużone pochwały mogą prowadzić nawet do depresji.

Sekret wymierania oceanów

Numer 70 - 01.12.2011
Jak dotąd największe masowe wymieranie gatunków w dziejach Ziemi miało miejsce ok. 252 mln lat temu w epoce permu. Szacuje się, że bezpowrotnie wymarło wtedy ok. 90 proc. roślin i zwierząt zamieszkujących oceany. Zdaniem amerykańskich naukowców czas zagłady gatunków w permie nastąpił mniej więcej w tym samym czasie, w którym doszło do zmian chemicznych w oceanach.

STRES ZAPISANY W MÓZGU

Numer 64 - 24.11.2011
Najnowsze badania brytyjskich naukowców potwierdziły, że mózg zapisuje i przechowuje przeżycia związane z silnym stresem. Ich struktura jest trwała i wpływa na nasze zachowanie w codziennym życiu. Badania te mogą pomóc osobom, którym w codziennym funkcjonowaniu przeszkadzają silne lęki.

Macierzyństwo i przyjaźnie

Numer 64 - 24.11.2011
Podchodząc do tego problemu zdroworozsądkowo, możemy stwierdzić, że kobiety niemające potomstwa mają więcej czasu niż matki na pielęgnowanie znajomości i przyjaźni. Niektórzy psycholodzy twierdzą jednak, że może być wręcz przeciwnie. Wspólne problemy i tematy łączą kobiety w środowiskach, w których się znajdują.

Program przewiduje przestępstwa

Numer 64 - 24.11.2011
Po raz kolejny życie dogoniło fikcję literacką. Okazuje się, że amerykańscy naukowcy opracowali specjalny program komputerowy, który pozwala policji przewidzieć, gdzie i kiedy zostanie popełnione przestępstwo – poinformował magazyn „New Scientist”.

NASTĘPCA STUXNETA WOJNA NA WIRUSY

Numer 58 - 17.11.2011
Wirus komputerowy Stuxnet, który opóźnił prace irańskiego programu atomowego, ma już swojego następcę – poinformowali naukowcy. Niedawno udało się zidentyfikować kolejnego wirusa, który działa podobnie jak on. Czy odkrycie tych wirusów nowej generacji to zapowiedź nowego etapu wojny informatycznej?

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama