Nauka

Telefony komórkowe są bezpieczne

Numer 58 - 17.11.2011
Ryzyko zdrowotne używania telefonów komórkowych było jednym z najczęściej pojawiających się tematów w prasie medycznej w minionych 20 latach. Chodziło o zagrożenie rakiem mózgu. Według duńskich lekarzy, którzy przeprowadzili specjalistyczne badania, nie ma związku między używaniem telefonu komórkowego a tym rodzajem nowotworu.

IQ może się zmieniać

Numer 58 - 17.11.2011
Współczynnik inteligencji nastolatków może się zmieniać – wykazały najnowsze badania. Nie byłoby może w tym nic odkrywczego, gdyby nie to, że zmiany te mogą zachodzić na znacznie większą skalę, niż dotychczas sądzono.

GOŚCIE JADĄ W DOM

Numer 49 - 05.11.2011
Spieszę z radosną nowiną, że nieistnienie polskiego rządu jest pozorne. Rząd wykazał się piekielną skutecznością i bez błysku fleszy zaordynował rodakom kolejny etap przyjaźni polsko-rosyjskiej, uzyskując jako jedyny kraj w Europie zgodę na masowe wpuszczanie obywateli Federacji Rosyjskiej na nasze terytorium.

Białka długowieczności to złudzenie

Numer 47 - 03.11.2011
Najnowsze badania brytyjskich naukowców dowiodły, że białka, które miały wpływać hamująco na zmiany związane z wiekiem, nie działają w ten sposób. Jednocześnie stwierdzono, że zawierające je kremy nie łagodzą objawów starzenia.

Miłość to nie gra

Numer 47 - 03.11.2011
Miłość nie jest grą, podjął się udowodnić magazyn „Psychology Today”. Według Mari Ruti, autora artykułu, ktokolwiek uważa, że „miłość to gra”, niszczy jej ducha. – Nie znam niczego bardziej szkodliwego dla relacji miłości niż przekonanie, że twój partner jest oponentem, którego trzeba pokonać.

Kawa zapobiega kobiecej depresji

Numer 47 - 03.11.2011
Kobiety, które piją dwie lub więcej kaw dziennie, znacznie rzadziej zapadają na depresję. Według amerykańskich naukowców z Harwardzkiej Szkoły Medycznej mechanizm ten nie jest jeszcze do końca poznany. Przypuszczają oni, że kofeina korzystnie wpływa na procesy chemiczne mózgu. Jak zaobserwowano, kawa bezkofeinowa nie wywołuje podobnego skutku.

Nadchodzi era pulchnych kobiet

Numer 42 - 27.10.2011
Jak dalej potoczy się ewolucja gatunku ludzkiego? Jak będą wyglądali ludzie w przyszłości? Czy nadal bardziej będą nam się podobały kobiety szczupłe i wysokie? Zdaniem naukowców wręcz przeciwnie, ewolucja będzie promowała niskie panie przy kości, neurotyczne i z tendencją do depresji.

Nadzieja dla dzieci

Numer 42 - 27.10.2011
Fundacja Project HOPE ma zamiar przeszkolić pielęgniarki, opiekunów socjalnych, lekarzy rodzinnych i pediatrów po to, by zwiększyć wczesną wykrywalność nowotworów u polskich dzieci. Według statystyk tylko co dziesiąta choroba nowotworowa dzieci w naszym kraju jest zdiagnozowana wystarczająco wcześnie, tzn. w I lub II stopniu zaawansowania. Dla krajów zachodnich ten odsetek wynosi 25 proc.

Wirtualna proteza

Numer 36 - 20.10.2011
Przeprowadzone na małpach eksperymenty wykazały, że potrafią one posługiwać się wirtualną ręką, która sięgała po przedmioty wyświetlane na ekranie komputera. Urządzenie pozwalało na wskazywanie przedmiotów za pomocą fal mózgowych. Odkrycie to może mieć fundamentalne znaczenie w opracowywaniu nowoczesnych protez.

Najstarsze budowle nie były świątyniami

Numer 36 - 20.10.2011
Starożytne budowle odkryte przed kilkunastoma laty na terenie Turcji, pochodzące sprzed tysięcy lat, nie były świątyniami. Zdaniem archeologa Teda Banninga z Uniwersytetu w Toronto, obiekt w tureckim Gobekli Tepe był najprawdopodobniej domem przeznaczonym dla ludzi.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama