Nauka

Skąd ta woda?

Numer 36 - 20.10.2011
Według najnowszych pomiarów kometa Hartley 2 zawiera wodę o składzie podobnym do własności wody oceanicznej. Jak twierdzą astronomowie, komety zazwyczaj zawierają wodę, która nieco różni się składem od tej ziemskiej. Powstaje więc pytanie, skąd wzięła się woda na Ziemi.

Śmiech najlepszym lekarstwem

Numer 30 - 13.10.2011
Dobra zabawa i śmiech razem z przyjaciółmi wpływają bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Brytyjscy naukowcy potwierdzili eksperymentalnie, że nie tylko zwiększa stężenie we krwi tzw. hormonów szczęścia i jest zbawieniem dla serca, ale również łagodzi ból, działając podobnie jak środki przeciwbólowe.

Mózg dojrzewa dłużej

Numer 30 - 13.10.2011
Mózg ludzki osiąga pełną dojrzałość później, niż dotychczas sądzono – twierdzą kanadyjscy naukowcy z University of Alberta. Przeprowadzone badania wykazały, że rozwija się on jeszcze pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Do tej pory w naukach medycznych przyjmowano, że rozwój mózgu kończy się wraz z osiągnięciem pełnej biologicznej dojrzałości.

Człowiek migrował wcześniej

Numer 30 - 13.10.2011
Najnowsze analizy genetyczne wykazały, że grupy człowieka współczesnego migrowały z Afryki znacznie wcześniej niż przypuszczano. W badaniach analizowano jedynie sześć genów, ale zawierały one informacje dotyczące tysięcy naszych przodków. Badania DNA wykazały, że pierwsza migracja współczesnego człowieka z Afryki miała miejsce ok. 130 tys. lat temu.

Pułapka na nikotynę

Numer 12 - 22.09.2011
Amerykańscy i polscy naukowcy wynaleźli polimer z kleszczami wychwytującymi cząsteczki nikotyny. Odkrycie zostanie wykorzystane do budowy wykrywających nikotynę detektorów czy plastrów nikotynowych, uwalniających tę substancję dłużej i bardziej równomiernie.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama