Nauka

Naukowcy przeciwko zabijającym robotom

numer 2268 - 02.03.2019
Rośnie sprzeciw przed wykorzystywaniem robotów zabójców na współczesnym polu walki. Niedawno grupa wpływowych naukowców wezwała do wprowadzenia zakazu prac nad rozwojem broni kontrolowanej przez sztuczną inteligencję (AI). Zdaniem przedstawicieli świata nauki autonomiczna i zrobotyzowana broń może przyczynić się do śmierci niewinnych osób.

Gorzki jubileusz

numer 2268 - 02.03.2019
Euro w tym roku skończyło 20 lat, ale od dawna brak mu dobrej passy. Obecnie przeważają głosy sceptyków, którzy przestrzegają przed pochopnym wprowadzeniem wspólnej waluty.

Mózgi sów i skowronków funkcjonują inaczej

numer 2264 - 26.02.2019
Zdaniem naukowców mózgi osób chodzących spać i wstających wcześnie oraz tych, którzy udają się na nocny spoczynek późno i lubią dłużej pospać, funkcjonują nieco inaczej. Badacze przeskanowali mózgi kilkadziesiąt osób. Okazało się, że pracują one w inny sposób także w ciągu dnia.

Bogactwo nie gwarantuje szczęścia?

numer 2254 - 14.02.2019
Osoby, które zarabiają więcej, mają tendencję do skupiania się na sobie i z tego czerpią pozytywne emocje. Natomiast ci, którzy zarabiają mniej, przeżywają więcej przyjemności z relacji z innymi ludźmi – twierdzą amerykańscy naukowcy w pracy opublikowanej przez „American Psychological Association”.

Przed 4,5 mld lat powstał Księżyc

numer 2252 - 12.02.2019
Kosmiczne kolizje z udziałem planet wyjaśniają wiele zjawisk w kosmosie. Naukowcy szacują, że na skutek kosmicznego zderzenia powstał nasz Księżyc. Do tej pory brakowało jednak dowodu na tego rodzaju zjawiska. Niedawno poinformowano, że w odległym systemie planetarnym do takiej kolizji jednak doszło.

Jak dobrze przespać noc

numer 2248 - 07.02.2019
Każdy rodzic doskonale wie, że kołysanie sprawia, iż dziecko się bardziej uspokaja i prędzej zasypia. Naukowcy zbadali to zjawisko i potwierdzili korzyści zdrowotne kołysania. Ich zdaniem występują one również w przypadku dorosłych.

Jak długo jeszcze będziemy pili kawę?

numer 2234 - 22.01.2019
Pierwsze szacunki dokonane przez ekspertów wskazują, że aż 60 proc. ze 124 znanych gatunków kawowca jest zagrożonych wyginięciem. Jak przypominają naukowcy, ponad 100 gatunków drzewa kawowego występuje naturalnie w lasach – włączając w to dwa, z których owoce są wykorzystywane do wyrobu kawy.

Indyjscy naukowcy odrzucają Newtona i Einsteina

numer 2234 - 22.01.2019
Kongres Podczas jednej z niedawnych indyjskich konferencji naukowych tamtejsi naukowcy, odwołując się do hinduskiej tradycji i pism, odrzucili teorie naukowe Izaaka Newtona oraz Alberta Einsteina. Powołując się zaś na starożytne źródła, stwierdzili, że już tysiące lat temu w Indiach znano i stosowano komórki macierzyste.

​Zalety lokówek automatycznych

numer 2231 - 18.01.2019
Panie, którym marzą się piękne loki zwykle układają pasma przy pomocy lokówki. Stosowanie wałków czy papilotów niekiedy nie przynosi oczekiwanych efektów, poza tym ich zakładanie wymaga cierpliwości oraz wprawy. Coraz częściej jednak mówi się, że zwykła lokówka nie jest tak łatwa i wygodna w użytkowaniu, jak ta automatyczna. Czy to prawda? Jakie są zalety tego typu sprzętów?

Sposób na demencję

numer 2231 - 18.01.2019
Psychologiczne aspekty naszego życia, takie jak optymizm, samoocena, samotność czy depresyjność, wpływają znacząco na jakość naszego życia w starości i chorobie, szczególnie na osoby, które zmagają się z demencją. Zdaniem brytyjskich naukowców czynniki te działają również na osoby, które opiekują się chorymi.