Nauka

Śniadanie – jeść czy nie?

numer 2398 - 07.08.2019
Śniadanie jest przez niektórych uważane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jednak niewłaściwie dobrane składniki odżywcze mogą sprawić, że trudno będzie nam stracić na wadze. Warto więc przemyśleć, co możemy zjeść na nasz pierwszy posiłek w ciągu dnia, by zyskać energię, a jednocześnie nie przytyć.

Warto jeść brokuły

numer 2385 - 23.07.2019
Od dawna mówi się o zaletach roślin kapustowatych. Ostatnie badania potwierdziły, że brokuły i inne rośliny z tej grupy obniżają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Czy supernowa nauczyła nas chodzić?

numer 2385 - 23.07.2019
Czy pobliski wybuch supernowej był jedną z przyczyn, dla których istoty człekokształtne stanęły na dwóch nogach i zaczęły chodzić? Naukowcy z University of Kansas twierdzą, że tak. Ich zdaniem bombardowanie ziemskiej atmosfery zalewem elektronów powodowało częste burze i pożary buszu, zmuszając humanoidy do zmiany środowiska.

Niebezpieczny poziom antybiotyków w rzekach

numer 2382 - 19.07.2019
Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że koncentracja antybiotyków w niektórych dużych rzekach przekracza bezpieczny poziom aż 300 razy. Badacze sprawdzili obecność 14 najczęściej używanych antybiotyków w rzekach w 72 krajach na sześciu kontynentach. Okazało się, że antybiotyki były obecne w 65 proc. monitorowanych miejsc.

Woda z planetarnej kolizji?

numer 2382 - 19.07.2019
Ziemia jest unikatem w naszym systemie planetarnym. Jako jedyna posiada stosunkowo dużą ilość wody oraz sporego satelitę, który stabilizuje jej oś obrotu. Zdaniem naukowców obie te cechy są konieczne, by życie na naszej planecie mogło się rozwijać.


​Nie każda medytacja jest dobra

numer 2382 - 19.07.2019
DUCHOWOŚĆ Ponad jedna czwarta osób, które regularnie medytują, miała szczególnie nieprzyjemny psychologiczny incydent związany z tą praktyką. Osoby te doświadczyły uczucia lęku i obawy oraz negatywnych emocji.

La Gioconda u lekarza

numer 2380 - 17.07.2019
„Mona Liza” da Vinci zachwyca i ściąga uwagę nie tylko znawców sztuki. Już jakiś czas temu lekarze zwracali uwagę na odcień skóry uwiecznionej na obrazie Lisy Gherardini, jej wyjątkowo grubą szyję oraz zagadkowy uśmiech, co ich zdaniem miałoby świadczyć o chorobie modelki. Tymczasem jeden z amerykańskich lekarzy stanął w obronię jej dobrego stanu zdrowia.

Szczęście współmałżonka przedłuża życie

numer 2379 - 16.07.2019
Przez lata psycholodzy starali się rozwikłać tajemnicę udanych małżeństw. Jakie cechy wpływają na trwałość związku i decydują o tym, że ludzie chcą być ze sobą. Tym razem o odpowiedź pokusili się holenderscy naukowcy, których zdaniem to poczucie szczęścia ma decydujący wpływ na długość małżeństwa, co więcej, przedłuża ono także życie.

Zbombardowali asteroidę

numer 2351 - 12.06.2019
Japońska sonda kosmiczna „Hayabusa2” przesłała na Ziemię zdjęcia powstałego w wyniku uderzenia ładunku wybuchowego krateru na powierzchni planetoidy (162173) Ryugu. Tym samym powodzeniem zakończył się eksperyment polegający na uderzeniu małego impaktora w powierzchnię Ryugu.

Pszczoły potówki w ludzkim oku

numer 2344 - 04.06.2019
Tajwański lekarz znalazł aż cztery pszczoły potówki wewnątrz oka pacjentki. Jest to pierwszy taki przypadek na tej azjatyckiej wyspie. Insekty te, znane jako Halictidae, odżywiają się potem i łzami, niemniej rzadko się zdarza, by wpadały do oczu.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama