Nauka

Przyroda leczy dzieci?

numer 2230 - 17.01.2019
Życie miejskie nie sprzyja zdrowemu trybowi życia u dzieci – twierdzą naukowcy. Przyczyny tego są rożne, ale jedną z podstawowych jest utrata kontaktu z przyrodą. Tego rodzaju oderwanie od środowiska naturalnego może skutkować zbytnim stresem, depresją oraz poważniejszymi problemami psychologicznymi.

Tajemnicze sygnały z odległej galaktyki

numer 2228 - 15.01.2019
Amerykańscy astronomowie poinformowali o zarejestrowaniu stosunkowo rzadkich sygnałów radiowych z odległej o 1,5 miliarda lat świetlnych galaktyki. To drugi tego rodzaju przypadek w historii. Zdaniem naukowców tajemnicze sygnały mogą być wysłane przez szybko rotującą gwiazdę neutronową bądź... pochodzić ze statku kosmicznego obcych.


Tajemnica erupcji Anak Krakatau

numer 2223 - 09.01.2019
Dwa tygodnie dni temu skala dramatycznej erupcji indonezyjskiego wulkanu, który spowodował tsunami i śmierć ponad 400 osób, stała się widoczna. Naukowcy przeanalizowali dostępne zdjęcia satelitarne wykonane po wybuchu wulkanu, by oszacować ilość wyrzuconego w powietrze i do morza pyłu oraz skał.


Czy nasz świat jest jednym z wielu?

numer 2222 - 08.01.2019

WSZECHŚWIAT Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali zaproponowali nowy strukturalny model wszechświata. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów uwzględnia on tzw. ciemną energię. Według tego modelu nasz wszechświat znajduje się na granicy rozszerzającego się w dodatkowym wymiarze bąbla. Teoria ta zgadza się z pogłębianą od dziesięcioleci teorią strun.

2018 rok w nauce

numer 2217 - 02.01.2019
Miniony rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń także w nauce. Od spraw klimatycznych czy związanych z historią homo sapiens po odkrycie wielkiego jeziora na Marsie i najnowsze analizy kodu genetycznego starożytnych mieszkańców naszego kontynentu. Oto zestawienie wybranych odkryć, których dokonano w 2018 r.
Klimat

Plagi są z nami od tysiącleci

numer 2207 - 18.12.2018
Międzynarodowy zespół naukowców z Francji, Szwecji i Danii zidentyfikował nowy szczep bakterii Yersinia pestis (powodujący dżumę) w DNA pobranym ze szczątków ludzkich mających 5000 lat. Przeprowadzone analizy sugerują, że jest to najbliższy współczesnej dżumie szczep, jaki kiedykolwiek zidentyfikowano.

Czy bioniczne komputery zastąpią nasz mózg?

numer 2206 - 17.12.2018
Niemieckim naukowcom z Jülich oraz Aachen we współpracy z włoskimi badaczami z Turynu udało się wyprodukować elektroniczny element z ultracienkiego przewodu, który spełnia funkcję taką samą jak nerw u człowieka. Element ten jest w stanie zapamiętać oraz przetworzyć informację, a także odebrać sygnały.

Pierwsze genetycznie zmodyfikowane dzieci?

numer 2206 - 17.12.2018
Chiński naukowiec, który poinformował niedawno, że wprowadził zmiany genetyczne bliźniaczkom, broni swojego eksperymentu. He Jiankui oświadczył, że jest dumny z wprowadzonych w zapisie genetycznym zmian, gdyż dzięki temu dziewczynki nie będą mogły być zarażone wirusem HIV.

Czy znajdziemy drugą Ziemię?

numer 2202 - 12.12.2018
Uczeni od wieków zadawali sobie pytanie, czy w kosmosie istnieje planeta podobna do Ziemi. Teraz dzięki specjalistycznym kosmicznym teleskopom jesteśmy w stanie przeprowadzić pierwsze statystyczne szacunki występowania planety podobnej do naszej. Okazuje się jednak, że znalezienie drugiej Ziemi wcale nie jest takie proste.

Skąd pochodzi woda?

numer 2202 - 12.12.2018
BADANIA Według najnowszych ustaleń naukowców woda na naszej planecie pochodzi z dwóch, a nie z jednego, jak dotychczas sądzono, źródła. Jednym z nich są asteroidy i komety, drugim gazy pozostałe po formacji Słońca oraz naszego układu planetarnego. Badania, które to wykazały, mogą rzucić nowe światło na rozwój życia na Ziemi i w kosmosie.