Nauka

Zbadają dawne jezioro na Marsie

numer 2198 - 07.12.2018
Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) wybrała cel kolejnej marsjańskiej misji badawczej. Tym razem wybór padł na Jezero (Crater) i to ten rejon szczegółowo zbada łazik Mars 2020. Mimo że od początku teren ten był brany pod uwagę, proces wyboru trwał ponad cztery lata.


Mamy coraz mniej dzieci

numer 2196 - 05.12.2018
Na świecie odnotowano ostatnio znaczący spadek współczynnika dzietności. Zdaniem brytyjskich naukowców w prawie połowie krajów na świecie liczba dzieci jest tak niska, że państwom tym grozi tzw. niezastępowalność pokoleń.

Podłączyli komputer do mózgu

numer 2190 - 28.11.2018
Tablety oraz inne komputerowe urządzenia stały się częścią naszego codziennego życia. Jednak do tej pory wykorzystywanie ich przez osoby sparaliżowane było niemożliwe. Teraz jest inaczej. Firma BrainGate zaprezentowała interfejs łączący mózg z komputerem.

Czy komputery zastąpią dziennikarzy?

numer 2187 - 24.11.2018
Po raz pierwszy w historii wizerunki wygenerowane komputerowo zastąpiły prezenterów w telewizyjnym programie informacyjnym. W chińskiej telewizji państwowej Xinhua można było zobaczyć perfekcyjną komputerową kreację prowadzącego, która poprowadziła program.

Zagadka kalekich dzieci

numer 2185 - 22.11.2018
Francuskie władze wszczęły dochodzenie w sprawie wzrastającej liczby dzieci, które rodzą się bez przedramion lub rączek. Wcześniejsze dochodzenie początkowe zostało zamknięte po kilku tygodniach, ponieważ przyczyna kalectwa nie została wykryta. Tymczasem odnotowano kolejne przypadki takich narodzin.


Leczenie sztuką

numer 2174 - 08.11.2018
Lekarze z kanadyjskiego Montrealu zyskają wkrótce nową metodę leczenia – terapię sztukami pięknymi. Organizacja zrzeszająca lekarzy w tym mieście oraz Montreal Museum of Fine Arts (MMFA) podpisały umowę, na mocy której będzie można wystawić receptę na bezpłatne zwiedzanie muzeum. Jest to pierwsza tego rodzaju umowa na świecie.

Czy świat będzie musiał zmienić dietę?

numer 2171 - 05.11.2018
NAUKA Jeśli chcemy ograniczyć zmiany klimatu, lepiej wykorzystać zasoby wody pitnej na naszej planecie oraz wykarmić całą ludzkość, najprawdopodobniej będziemy musieli nieco zmodyfikować naszą dietę – twierdzą naukowcy. Sugerują, że wyjściem z tej sytuacji może być tzw. dieta fleksitariańska.

Kwantowy wyścig

numer 2170 - 03.11.2018
Komputery kwantowe od dawna były zachwalane jako nieprawdopodobnie zaawansowane technologicznie maszyny, które są w stanie szybko zliczać nawet rzeczy niepoliczalne. Dawałyby o wiele większe możliwości niż tradycyjne komputery. Sęk w tym, że wciąż nie wiadomo, jak je produkować, by było to opłacalne.

LOTTO szuka współczesnych ułanów

numer 2170 - 03.11.2018
TOTALIZATOR SPORTOWY Jeszcze tydzień trwać będzie nabór do Programu Stypendialnego „100 na 100” im. Haliny Konopackiej i Ignacego Matuszewskiego, skierowanego do studentów, którzy oprócz dobrych wyników w nauce mają różnorodne zainteresowania, działają społecznie oraz wywołują pozytywne poruszenie w swoim środowisku.

Nęcące gratisy

numer 2165 - 27.10.2018
Nawet niewielki podarunek od sprzedającego zmienia nastawienie osoby kupującej – to znany mechanizm funkcjonujący w świecie biznesu. Ta zasada działa także szerzej – otrzymanie nawet niewielkiego prezentu zmienia nasz stosunek do osoby, która nam go dała. Naukowcy nie potrafią jednak odpowiedzieć na pytanie, kiedy symboliczny podarunek staje się łapówką.