reklama


Nauka

​Dowody na gigantyczną burzę słoneczną

numer 2299 - 09.04.2019
Naukowcy znaleźli dowody wskazujące na wielki wzrost promieniowania słonecznego, który miał miejsce ponad 2,5 tysiąca lat temu. Rezultaty tych badań są dla nas bardzo ważne, ponieważ tak intensywna burza słoneczna mogłaby poważnie zakłócić funkcjonowanie wielu urządzeń elektronicznych.

​Marihuana sprzyja depresji?

numer 2287 - 26.03.2019
ZDROWIE Według ostatnich badań przeprowadzonych przez ekspertów w Wielkiej Brytanii i Kanadzie palenie marihuany w młodości zwiększa ryzyko zachorowania w dorosłym życiu na depresję aż o 37 proc.


​Czy optymizm chroni przed cukrzycą?

numer 2283 - 21.03.2019
CHOROBY Jak wiadomo, silne osobowości często odnoszą w życiu sukces. Ale czy odpowiednie nastawienie psychiczne może wpływać na nasze zdrowie? Naukowcy odpowiadają na to pytanie twierdząco. Według przeprowadzonych badań niektóre cechy osobowości, takie jak na przykład optymizm, mogą wyraźnie zredukować zachorowalność na cukrzycę typu drugiego.

Naukowcy przeciwko zabijającym robotom

numer 2268 - 02.03.2019
Rośnie sprzeciw przed wykorzystywaniem robotów zabójców na współczesnym polu walki. Niedawno grupa wpływowych naukowców wezwała do wprowadzenia zakazu prac nad rozwojem broni kontrolowanej przez sztuczną inteligencję (AI). Zdaniem przedstawicieli świata nauki autonomiczna i zrobotyzowana broń może przyczynić się do śmierci niewinnych osób.

Gorzki jubileusz

numer 2268 - 02.03.2019
Euro w tym roku skończyło 20 lat, ale od dawna brak mu dobrej passy. Obecnie przeważają głosy sceptyków, którzy przestrzegają przed pochopnym wprowadzeniem wspólnej waluty.

Mózgi sów i skowronków funkcjonują inaczej

numer 2264 - 26.02.2019
Zdaniem naukowców mózgi osób chodzących spać i wstających wcześnie oraz tych, którzy udają się na nocny spoczynek późno i lubią dłużej pospać, funkcjonują nieco inaczej. Badacze przeskanowali mózgi kilkadziesiąt osób. Okazało się, że pracują one w inny sposób także w ciągu dnia.

Bogactwo nie gwarantuje szczęścia?

numer 2254 - 14.02.2019
Osoby, które zarabiają więcej, mają tendencję do skupiania się na sobie i z tego czerpią pozytywne emocje. Natomiast ci, którzy zarabiają mniej, przeżywają więcej przyjemności z relacji z innymi ludźmi – twierdzą amerykańscy naukowcy w pracy opublikowanej przez „American Psychological Association”.

Przed 4,5 mld lat powstał Księżyc

numer 2252 - 12.02.2019
Kosmiczne kolizje z udziałem planet wyjaśniają wiele zjawisk w kosmosie. Naukowcy szacują, że na skutek kosmicznego zderzenia powstał nasz Księżyc. Do tej pory brakowało jednak dowodu na tego rodzaju zjawiska. Niedawno poinformowano, że w odległym systemie planetarnym do takiej kolizji jednak doszło.

Jak dobrze przespać noc

numer 2248 - 07.02.2019
Każdy rodzic doskonale wie, że kołysanie sprawia, iż dziecko się bardziej uspokaja i prędzej zasypia. Naukowcy zbadali to zjawisko i potwierdzili korzyści zdrowotne kołysania. Ich zdaniem występują one również w przypadku dorosłych.

Jak długo jeszcze będziemy pili kawę?

numer 2234 - 22.01.2019
Pierwsze szacunki dokonane przez ekspertów wskazują, że aż 60 proc. ze 124 znanych gatunków kawowca jest zagrożonych wyginięciem. Jak przypominają naukowcy, ponad 100 gatunków drzewa kawowego występuje naturalnie w lasach – włączając w to dwa, z których owoce są wykorzystywane do wyrobu kawy.

reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama