NBP

Bankowe produkty dla przedsiębiorców i wsparcie dla firm - Odcinek jedenasty

numer 2589 - 23.03.2020
Wśród usług udostępnianych przedsiębiorcom przez banki są nie tylko te powszechnie znane, czyli prowadzenie rachunków bieżących, udzielanie kredytów obrotowych i inwestycyjnych oraz wydawanie firmowych kart kredytowych. Jest także wiele innych, jak gwarancje, akredytywy czy odbieranie i dostarczanie gotówki.

Firmowe konta, karty i kredyty - Odcinek dziesiąty

numer 2586 - 19.03.2020
Jeszcze przed dekadą posiadanie konta firmowego w banku nie było koniecznością dla drobnych przedsiębiorców, którzy z klientami rozliczali się osobiście. Nadal nie dla wszystkich jest to obowiązkowe, ale wraz z uszczelnianiem systemu podatkowego i zwiększaniem skali działalności gospodarczej coraz trudniej uniknąć posiadania rachunku biznesowego.

Nowoczesne formy płatności – ułatwienia i zagrożenia - Odcinek dziewiąty

numer 2584 - 17.03.2020
Płatności telefonem, zegarkiem oraz wypłaty z bankomatów autoryzowane kciukiem (skanem układu krwionośnego palca) – wszystkie te nowości od kilku lat dostępne są już w Polsce i stanowią duże ułatwienie w płatnościach bezgotówkowych. Jednak wprowadzanie nowoczesnych kanałów dostępu do naszych pieniędzy oznacza, że nowe możliwości zyskują także przestępcy.

Niebezpieczeństwa rynku finansowego

numer 2554 - 11.02.2020
W świecie finansów spotykają nas nie tylko przyjemności wiążące się z obserwacją rosnących odsetek lub trafnego przewidywania zmian kursów. Trzeba również mieć na uwadze niebezpieczeństwa wynikające z cykliczności zjawisk w gospodarce rynkowej oraz kwestii nieprzewidywalnych, takich jak np. konflikty zbrojne czy katastrofy naturalne. Mają one wpływ na gospodarkę, a zatem także na sferę finansów, zarówno dużych podmiotów, jak i małych, czyli naszych osobistych.

Kredyty oraz pożyczki – najważniejsze cechy i różnice

numer 2529 - 13.01.2020
Gdy zabraknie nam pieniędzy niezbędnych do realizacji swoich celów, wśród możliwych rozwiązań jest sięgnięcie po kredyt lub pożyczkę. Wbrew obiegowej opinii nie są to rozwiązania identyczne. Warto poznać te różnice, aby w zależności od potrzeb móc dokonać odpowiedniego wyboru.


Oszczędzanie i ryzyko związane z inwestowaniem

numer 2524 - 07.01.2020

Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku problem z wyborem sposobu pomnażania oszczędności był w Polsce niewielki. Można było przechowywać pieniądze w państwowych bankach lub trzymać je w domu w gotówce, polskiej lub zagranicznej. Można było też kupować na przykład biżuterię z metali szlachetnych, m.in. ze złota.


Jak kontrolować ryzyko w inwestowaniu

numer 2515 - 23.12.2019

Inwestowanie pieniędzy w sposób, który przyniesie nam zadowolenie, wymaga sporej wiedzy, ostrożności i odpowiedzialności. Jednym z głównych źródeł ryzyka związanego z inwestowaniem jest niedostateczna wiedza i pośpiech. Aby odnieść sukces warto przestrzegać kilku podstawowych, sprawdzonych zasad stosowanych od lat w świecie finansów.


Jak rozważnie oszczędzać?

numer 2485 - 18.11.2019

Oszczędzanie powinno być prowadzone według kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, nie należy tworzyć lokat z pieniędzy, które są nam potrzebne na bieżące wydatki.


Oszczędzanie to poszukiwanie

numer 2480 - 12.11.2019
Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą. To znane przysłowie przez lata nie było w Polsce traktowane poważnie, głównie ze względów systemo-wych. Pół wieku gospodarki socjalistycznej udowodniło, że gromadzenie pieniędzy może powodować jedynie frustrację, bo nie było czego kupić. Towary były dostępne, ale za waluty wymienialne w specjalnych sklepach, czyli Peweksie lub Baltonie.

Bank wszystkich banków

numer 2473 - 04.11.2019
Narodowy Bank Polski pełni w naszym kraju nadrzędną rolę w systemie bankowym, będąc bankiem centralnym Polski. Do jego kompetencji należą m.in. emisja pieniądza, czyli dbanie, aby w obiegu nie zabrakło prawnych środków płatniczych, tzn. banknotów i monet, oraz zapewnianie ich dostępności dla działających w naszym kraju komercyjnych instytucji bankowych.