Opinie

(Nie)Lotna Brygada Opozycji

numer 2482 - 14.11.2019
Gdyby głupota miała skrzydła, członkowie Lotnej Brygady Opozycji lataliby jak gołębice – można by sparafrazować słowa bohatera czeskiego serialu „Szpital na peryferiach”, dra Josefa Štrosmajera. Niejeden kilkulatek wie bowiem, że nie każde miejsce nadaje się na „zabawę”, do tego tak żenującą. Niestety owa wiedza okazała się niedostępna dla „lotnych umysłów” Arkadiusza Szczurka i spółki.

​Mandat zza krat

numer 2482 - 14.11.2019
Koalicja Obywatelska (a wcześniej PO) ma gigantyczne poparcie w aresztach i więzieniach. W każdych wyborach osadzeni zwolennicy tych ugrupowań głosują na swoich faworytów.

Spór o Kresy

numer 2482 - 14.11.2019
Co jakiś czas dochodzi do różnych spięć wokół określenia Kresy albo przypominania map II Rzeczypospolitej, w granicach której były przecież Wilno, Grodno czy Lwów (ale nie było choćby Gdańska czy Wrocławia). Oburzają się niektórzy intelektualiści, publicyści oraz internauci na Litwie, Białorusi czy Ukrainie, a i w Polsce też kręcą nosem środowiska liberalno-lewicowe.

Prawdziwa duma z Niepodległej

numer 2481 - 13.11.2019
Z roku na rok Polacy coraz chętniej obchodzą Święto Niepodległości. Biorą udział w licznych wydarzeniach, sami je też organizują. Są tego dwa powody. 11 listopada jest tym czasem, który łączy większość Polaków niezależnie od poglądów. Drugi powód jest taki, że od czasów międzywojennych Polacy nie byli tak dumni z Polski.

Skała, na której stanął polski dom

numer 2481 - 13.11.2019
Inauguracja Sejmu IX kadencji odbyła się bezpośrednio po 11 listopada, kiedy to świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Rocznica ta nieodmiennie powinna przypominać, że samo istnienie Niepodległej nie jest dobrem danym nam raz na zawsze. Wręcz przeciwnie, suwerenność trzeba było krwawo wywalczyć, zadaniem obecnych pokoleń jest ją umacniać.

​Totalność już nie w modzie

numer 2481 - 13.11.2019
Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów – powiedział kiedyś Albert Einstein. Dlatego postawę opozycji wysyłającej sygnały, że jest w stanie popierać niektóre projekty rządu i nie spierać się na miny, należy brać za powrót do normalności. Wreszcie wychodzimy z logiki anty-PiS‑u.

Fundamenty już stoją

numer 2481 - 13.11.2019
Przyznam się – nie oglądałem inauguracji kolejnej kadencji Sejmu. Wolałem sobie tego oszczędzić z kilku powodów. Po pierwsze, wiem doskonale, co uważają, myślą i mówią prezydent Andrzej Duda i marszałek senior Antoni Macierewicz. Przeczytałem ich wystąpienia już po fakcie i – szczęśliwie – wcale się nie zdziwiłem.

​Sukces nie wziął się znikąd

numer 2480 - 12.11.2019
Od wczoraj Polaków nie obowiązują wizy do Stanów Zjednoczonych. To wielki sukces polskiej dyplomacji, to osobisty sukces prezydenta Andrzeja Dudy.

Polskość to normalność!

numer 2480 - 12.11.2019
Uradowała mnie niezmiernie wieść o przyznaniu Orderu Orła Białego prof. Andrzejowi Nowakowi, gdyż zaiste trudno znaleźć wśród twórców myśli polskiej kogoś równie zasłużonego! Jego monumentalne „Dzieje Polski” są wszak właśnie wydobywaniem z mroków historii prawdy o narodzinach idei tej polskości, utwierdzaniu jej i odradzaniu po upadku.

Krótko o patriotach kochających inaczej

numer 2480 - 12.11.2019
W dniu, w którym media wciąż żyją wydarzeniami Narodowego Święta Niepodległości, naszym obowiązkiem jest pochylenie się nad cierpieniami patriotów kochających inaczej. Zwłaszcza nad bólem patriotów odznaczających się najwyższymi standardami umysłowymi, najsubtelniejszą wrażliwością i najsilniejszym poczuciem obowiązku. Nad męką kochających Polskę inaczej ludzi polityki i elit kulturalnych.