Opinie

​Z cienkiej rury!

numer 2534 - 18.01.2020
Przy finale Orkiestry
atrakcje są duże,
w jej ramach pokazano
gdzieś taniec na rurze.
Aż serduszka dzwoniły,
bawiły się dzieci,
nieważne są detale,
kiedy forsa leci.
Wszystkim się podobało przecież
widowisko,
rurę pewnie sprzedano,
ale co z artystką?
Gdy reszta jest milczeniem
– jak mawia poeta,

Nadciąga nowa smuta?

numer 2534 - 18.01.2020
U szczytu władzy Iwan Groźny zmęczony krwawymi rządami czy też wyrzutami sumienia porzucił tron. Zdawało się, że zgnębiony lud odetchnie, ale gdzie tam – wielką procesją przybył błagać tyrana, by go nadal łaskawie dręczył i mordował!

Ewangeliczny sposób czynienia dobra

numer 2534 - 18.01.2020
Wbrew coraz modniejszemu przekonaniu, że życie moralne wcale nie jest takie ważne, ponieważ Bóg jest miłosierny, Ewangelie i Listy św. Pawła nie pozostawiają żadnej wątpliwości: wiara bez uczynków jest martwa. Każdy człowiek jako istota niepowtarzalna ma do przebycia na tym świecie jedyną drogę, ma swoje powołanie i indywidualne pole odpowiedzialności.

​Spór o sądy, dwa pytania

numer 2534 - 18.01.2020
Spór o sądy dotyczy odpowiedzi na pytanie o to, czy obowiązuje art. 4 Konstytucji RP: „1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Nie ma nigdzie:

​Debata w PE. I co? Nic

numer 2534 - 18.01.2020
W europarlamencie odbyła się debata – jak policzyłem, nr 10 – na temat Polski. Pierwsza była równo cztery lata temu, w styczniu 2016 r. Średnio to 2,5 debaty na rok. Miałem poczucie dejà vu. Nie tylko ja. A jednak pierwszy raz w historii europarlamentu tego samego dnia grillowano aż trzy kraje: oprócz naszego także Węgry i Czechy.

Jego Wieliczestwo

numer 2533 - 17.01.2020
W mediach szok i troszeczkę zafalował rynek,
trwa w teatrze Putina wymiana pacynek.
Już Miedwiediew w odstawce, traci fotel i mir.
Ciekawe, co dla siebie przewidział Władimir?
Wymianę konstytucji może zrobić łacno
i z dowolnej pozycji władać Federacją:
jako premier, prezydent czy marszałek Dumy,

Pokora i reformy!

numer 2533 - 17.01.2020
Wysokie i stabilne poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spędza sen z powiek politykom obozu anty-PiS. Ktokolwiek śledzi polską politykę od początków transformacji, ktokolwiek ma jakiekolwiek pojęcie o naszym życiu publicznym w ciągu kilku ostatnich dekad, musi dostrzec ten fenomen.

Nerwowo na Kremlu

numer 2533 - 17.01.2020
Tego samego dnia, gdy Władimir Putin doznał „ustrojowego ADHD” (w kilka godzin zapowiedział wzmocnienie w konstytucji funkcji premiera kosztem prezydenta, zwolnił premiera Dmitrija Miedwiediewa i wskazał nowego, Michaiła Miszustina, którego sami Rosjanie nie za bardzo kojarzą), ukazał się sondaż Centrum Lewady. Wynika z niego, że gdyby wybory odbyły się dziś, na Putina zagłosowałoby 38 proc.

Nie dajmy sobie wejść na głowę

numer 2533 - 17.01.2020
Kilka lat temu Unia Europejska chciała nas karać za to, że nie zgodziliśmy się na masowy i niekontrolowany napływ muzułmańskich uchodźców. Od tej pory część rządów, które miały takie pomysły, upadła, a sama Unia zmieniła politykę w tej sprawie. Teraz Polska i Węgry mają być karane za to, że nie godzą się na prymat urzędników europejskich nad demokratycznym wyborem społeczeństwa.

​Brak słów na te podłe insynuacje

numer 2533 - 17.01.2020
Minął rok od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Polacy łączą się w bólu z rodziną i pamiętają maksymę starożytnych Greków i Rzymian: „O umarłych mówić tylko dobrze lub wcale”. A jeżeli niczego dobrego nie da się powiedzieć o zmarłym, to zawsze można się pomodlić za jego duszę.