Opinie

Nie „Kler” przyniesie laicyzację

numer 2135 - 22.09.2018
Nieliczni widzieli już film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”, ale niemal każdy ma już na jego temat coś do powiedzenia. Dla jednych to argument na rzecz odejścia z Kościoła, dla innych obrzydliwy pamflet na wspaniałą instytucję. Niezależnie jednak od nastawienia do tego filmu warto uświadomić sobie jedno: to nie on ogołocił Kościół z młodzieży i nie on sprawił, że instytucjonalnie Kościół słabnie.

​Psychuszki po parysku

numer 2135 - 22.09.2018
Zachód woli zostawiać
własne strachy w cieniu
i boi się nazywać rzeczy
po imieniu.
Przecież od gór Pamiru
po rzekę Zambezi
nie ma zbrodni islamskich,
mordów ani rzezi!
A gdy ktoś oczywistość
wskaże oczywistą,
to musi być wariatem,
 a także faszystą.
Dziś liderce prawicy
właśnie to się zdarza,

Fałszywi krewni i znajomi

numer 2135 - 22.09.2018
Prokuratura prowadzi coraz więcej śledztw dotyczących powoływania się na wpływy w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa. Dla niektórych to bowiem sposób na zarobienie sporych i łatwych pieniędzy. Niektórzy prawnicy czy biznesmeni powołują się więc na potęgę niemal na wszystkich: premiera, prezydenta, ministrów, prezesów kluczowych spółek, sędziów, a nawet… szefów prokuratury.

Szczyt w Salzburgu: dobre wieści

numer 2135 - 22.09.2018
Austriacki Salzburg, znany głównie z festiwali muzyki poważnej, stał się w tym tygodniu miejscem szczytu Unii Europejskiej. Poświecono go imigracji i brexitowi.

Budujemy forty...

numer 2134 - 21.09.2018
Fort Trump pora budować, panie i panowie,
w Powidzu lub w Orzyszu albo w Radzikowie.
Przeciwnicy co prawda mnożą wątpliwości,
twierdząc, że Ameryka żąda wzajemności.
Może więc gdzieś na świecie stworzyć nam się uda,
polską bazę i nazwać ją swojsko – Fort Duda.
Gdzie? Na przykład nad Renem, przecież Niemcy sami

Dzisiaj w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté

numer 2134 - 21.09.2018
sous Jouarre pod Paryżem rozpoczyna się IV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. To ważne spotkanie Polonii z Europy, ale również Polaków rozsianych po całym świecie, bo już zapowiedzieli swój udział klubowicze ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Litwy, Ukrainy, Białorusi i oczywiście z Polski. Ten zjazd będzie wyjątkowy, w roku jubileuszowym 100.

​Chodniki i polityka

numer 2134 - 21.09.2018
Wybory samorządowe nie powinny mieć wymiaru partyjnego, bo do budowania chodników nie potrzeba szyldów partyjnych – twierdzi opozycja. Upolitycznianie kampanii samorządowej zarzuca np. PSL, którego działacze skryli się w wielu miejscach pod szyldami lokalnych komitetów.

Rejestracje na osiemnastkę

numer 2134 - 21.09.2018
„To nie ma znaczenia”, „przypadek”, „błędy młodości”, „to było wiele lat temu” – tak pewnie niektórzy będą próbowali skwitować to, co za chwilę napiszę w kontekście afery GetBack. I nie będzie to wcale wątek nagrań, ale PRL-owskich służb specjalnych, których wyraźny cień pojawił się przy okazji całej afery. Od 2008 r.

Akcja wybielania NKWD

numer 2134 - 21.09.2018
Warto wrócić do sprawy prześladowań rosyjskiego historyka i działacza niezależnej organizacji Memoriał Jurija Dmitriewa, bo stało się jasne, o co tak naprawdę chodzi. Dmitriew ma ogromne zasługi w dokumentowaniu zbrodni NKWD w Karelii na uroczysku Sandarmoch. W całej Rosji jest mnóstwo masowych grobów ofiar NKWD, ale większość jest albo nieznana, albo są one zaniedbane.

Trump-olina

numer 2133 - 20.09.2018
Miedzy Odrą a Bugiem,
między prawdą a kantem,
próbujemy coś zrobić,
podpierając się Trumpem.
Wprawdzie Polak się zadań gigantycznych nie boi,
przeszkadzają nam obcy,
przeszkadzają nam swoi…
I choć słowa to rozkosz,
obietnice zaś cymes,
bardziej nas ubogaci
pięć tysięcy marines.
Nasza miłość do Stanów