Opinie

Czeczenia kocha Putina

Numer 151 - 07.03.2012
Władimir Putin zdobył w Czeczenii 99,73 proc. głosów przy frekwencji 99 proc. Rodziny około ćwierci miliona zamordowanych Czeczenów okazały się zachwycone utratą bliskich. Po co tak na bezczelnego? – zapytają ci, którzy nie rozumieją polityki Moskwy. Czy Putin nie mógł ogłosić, że w Czeczenii dostał np. 40 proc. głosów, co jest dowodem, że mimo licznych trudności sytuacja tam się poprawia?

Przerwany szoł Tuska

Numer 151 - 07.03.2012
Już w pierwszych godzinach po katastrofie pod Szczekocinami prezydent, premier i minister transportu jednym głosem mówili o tym, że „zawinił człowiek”. Prokuratura mówi z kolei o „podejrzeniu fałszowania dokumentów przez zatrzymanego dyżurnego ruchu”. Prorządowe media skwapliwie podchwytują te informacje, cytując je jako pewnik. Nie skupiają się na wszechobecnym chaosie panującym m.in.

To nie koniec tragedii

Numer 149 - 05.03.2012
Katastrofa pod Szczekocinami to ogromna tragedia narodowa. Ciężko mi dziś o tym się wypowiadać. Zwłaszcza gdy pomyślę, że ofiary kupiły bilet, zawierając tym samym umowę z PKP, że ich dowiezie bezpiecznie na miejsce. Od lat powtarzam, że kolej jest niedofinansowana – niezbędne jest przeznaczenie dużych kwot na modernizację infrastruktury.

Ręce podniesione na Grasia

Numer 149 - 05.03.2012
Krąży ostatnio w mediach dramatyczne pytanie, co, u licha, powoduje, że premier Tusk nie tylko nie wykopał jeszcze Grasia, ale wręcz, niczym Cyrankiewicz, zagroził, że ręce podniesione na Grasia zostaną odrąbane przez karzące ramię władzy ludowej (oczywiście, jak to Tusk, oblekł to w ezopową formę, typu „muszę tu przez taką jakby lojalność dla państwa zapowiedzieć, że takie ataki skończą się w sąd

Warszawski Sofokles

Numer 149 - 05.03.2012
Sofokles spaceruje sobie po Krakowskim Przedmieściu. Ta dość emfatyczna myśl złapała mnie podczas czytania niedawno wydanego „Króla Edypa” we wspaniałym przekładzie Antoniego Libery. Edyp przypadkiem morduje swojego ojca, króla Teb, a następnie zajmuje jego miejsce. Akt królobójstwa i jego konsekwencje – to jeden z tematów tej antycznej tragedii.

Cena złych rządów

Numer 149 - 05.03.2012
Błędy i zaniechania tej ekipy kosztują ludzkie życie. Tak było w wypadku katastrofy w Smoleńsku, kiedy urzędnicy i ministrowie powołani przez Platformę nie zadbali o spełnienie elementarnych zasad bezpieczeństwa podczas delegacji prezydenta. Gdyby ktoś poważniej, niż znani w tej sprawie z nazwiska ignoranci z Platformy, traktował sprawy państwa, to być może katastrofy by nie było.

Wygra słabszy Putin

Numer 148 - 03.03.2012
Już jutro „wybory” w Rosji. Cudzysłów jest tu konieczny. Zmieniając znane powiedzenie Henry’ego Forda sprzed blisko wieku, że Amerykanie mogą sobie zażyczyć samochodu w każdym kolorze, byle był czarny, dziś Rosjanie mogą wybrać kogo tylko zapragną, jeśli tylko ten ktoś nazywa się Putin.

Kryminalna premia

Numer 148 - 03.03.2012
Decyzją Mirosława Drzewieckiego szef spółki PL.2012 ma otrzymać milion złotych premii za „sukces końcowy”, jakim jest rozegranie mistrzostw Europy w piłce nożnej. Tego demoralizującego faktu nie można sobie tłumaczyć jedynie zepsuciem byłego ministra. Trzeba rzecz nazwać po imieniu – ekipa Donalda Tuska znalazła sposób, jak usankcjonować zwyczajną kradzież.

Choć bili, są niewinni, bo zabili anonimowo

Numer 148 - 03.03.2012
SB interesowała się dziennikarzem Wojtkiem Cieślewiczem, bo wwiózł nielegalnie do PRL-u książkę Stefana Kisielewskiego „Sto razy głową w ściany”. Inny donos mówił, że namawiał kolegów ze studiów, by nie głosowali na „czerwoną burżuazję”. Skończył prawo i dziennikarstwo. 30 lat temu Cieślewicz uczestniczył w manifestacji przeciwko stanowi wojennemu.

Sprawiedliwość po latach

Numer 148 - 03.03.2012
Równo dziesięć lat temu, zaledwie cztery miesiące po dojściu do władzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w świetle jupiterów i kamer TVP został zatrzymany były prezes PKN Orlen Andrzej Modrzejewski.

-->