Opinie

​Męczennik czasów strasznych

numer 2377 - 13.07.2019
Vincent Lambert nie żyje. 42-letni mężczyzna zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims. Zmarł z głodu i pragnienia po ponad tygodniu od decyzji o zagłodzeniu go podjętej zgodnie przez sądy, szpital i część rodziny. Tylko rodzice walczyli o jego życie. I on sam, choć bowiem próby zabicia go w ten sposób podejmowano kilkakrotnie wcześniej, to one się nie udały.

Wrześniowe zapowiedzi

numer 2377 - 13.07.2019
Trump przybędzie
do Polski z nadzwyczajną ochotą,
w piekle wściekle się pieklą
z Ribbentropem Mołotow.
Na współczesnych następców
nie dostawi się ławki,
Putin zgrzyta zębami,
a Angela ma drgawki.
A wspomnienia wydarzeń
same falą się garną,
polska wojna z agresją,
polski cud – Solidarność,

Zagrać coś, co wszyscy znają

numer 2377 - 13.07.2019
Przemówienie Grzegorza Schetyny otwierającego Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej przypominało sytuację, w której zespół weselny, pragnący trafić w gusta wszystkich, postanowił zagrać pięć znanych przebojów naraz. Rodzina ze strony ojca panny młodej chciała usłyszeć o wielkiej, zjednoczonej sile, o zgodzie i pracy dla wspólnego dobra.

USA nie odpuszczą Ukrainy i Gruzji

numer 2377 - 13.07.2019
Ostatnio modne są wśród niektórych polskich obserwatorów sytuacji międzynarodowej lamenty, że oto nadchodzi druga Jałta i Zachód (głównie USA) wkrótce „przehandluje” Rosji Mołdawię, Gruzję i Ukrainę za Wenezuelę oraz możliwość robienia interesów z Rosją. To nonsens. Mołdawię zostawmy, to kraj bardzo specyficzny, który prawdę mówiąc, nigdy nie pozbył się dużych wpływów w Rosji.

​Stara Unia kontra nowa Unia

numer 2377 - 13.07.2019
W przyszłym tygodniu Parlament Europejski rozstrzygnie, czy Ursula von der Leyen zostanie pierwszą w historii kobietą – przewodniczącą Komisji Europejskiej. Przeciwko kandydaturze Niemki są lewica i Zieloni. Rośnie więc waga 26 „szabel” europosłów PiS.

​Dlaczego zarabiamy mniej niż Niemcy?

numer 2376 - 12.07.2019
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, jesteśmy przecież państwem, które doświadczyło 50 lat okupacji – najpierw hitlerowskiej, potem komunistycznej. Niemcy wprawdzie poważnie ucierpiały na wojnie, ale, o ile pominąć rządzoną przez komunistów NRD, nie były tyle lat okupowane co Polska. Dlaczego jednak tyle czasu trwa gonienie czołówki europejskiego gospodarczego peletonu?

Na Zachodzie bez zmian

numer 2376 - 12.07.2019
Bez zmian w Unii, a nawet
jakby gorzej po trochu,
sabotują Wyszehrad,
bojkotuje się Włochów.
Nie dla Szydło posada,
Krasnodębski wyklęty.
Trudno znaleźć w rozgrywce
jakieś lepsze momenty.
A w dodatku podziały
wśród stronników przeceny:
Orbán nie chce z Salvinim,
my Le Penów nie chcemy.

Konwencja PO-KO z opóźnieniem

numer 2376 - 12.07.2019
Przed nami przełomowy kongres zjednoczonej opozycji. Przełomowy o tyle, że zapewne PO-KO będzie próbowało się licytować na socjalne propozycje z PiS. Już słyszymy, że Grzegorz Schetyna zaproponuje zapomogę dla wszystkich pracujących, którym „życie dało w kość”. Ma to być alternatywa dla zerowego PIT dla młodych.

Edukacja wyborcza

numer 2376 - 12.07.2019
Czy wszyscy uczniowie dostaną się do wymarzonej szkoły? – obłudnie pyta betonowa opozycja. Obłudnie, bo przecież nigdy tak nie było, że każdy uczeń dostawał się do najbardziej prestiżowych szkół, podobnie jak nie każdy student studiuje w Oksfordzie. Nadto totalsi zapomnieli, że to za czasów rządów PO-PSL zlikwidowano ponad 2,5 tys.

​Inspekcje robotniczo-chłopskie

numer 2376 - 12.07.2019
W 1920 r. w Rosji sowieckiej powołano inspekcje robotniczo-chłopskie, które miały za zadanie m.in. wyłapywać dostawców towarów zawyżających ceny. Idąc tym przykładem, w grudniu 1981 r. Biuro Polityczne KC PZPR powołało Inspekcję Robotniczo-Chłopską, której funkcjonariusze rekrutowali się w większości z tych aparatczyków PZPR, którzy pragnęli szybko zarobić na łapówkach.

-->