Opinie

​O wsi nie tylko przed wyborami

numer 2285 - 23.03.2019
Lewicowi publicyści zastanawiają się ostatnio, czy lider AgroUnii Michał Kołodziejczak poprowadzi swoją organizację politycznie bardziej w prawo, czy bardziej w lewo. A „Krytyka Polityczna” przygotowuje specjalny numer poświęcony polskiej wsi, ponieważ, jak zauważa, to tamtejszy elektorat może zdecydować o wyniku wyborów do europarlamentu.

Tajemnica „Stumbrasa”

numer 2285 - 23.03.2019
To jedna z zagadek spędzających sen z powiek wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. Kim jest jego „społeczny biograf” o pseudonimie Stumbras, który na Twitterze regularnie, z humorem i bardzo złośliwie relacjonuje działalność jego i nadzorowanych przez niego służb?

Kolorowe skarpetki

numer 2285 - 23.03.2019
Światowy Dzień Zespołu Downa mający zachęcać do solidarności z osobami cierpiącymi na genetyczne zaburzenie trisomii 21. pary chromosomów odsłonił schizofrenię kilku polityków. Na co dzień są oni za jak najszerszą aborcją, której ofiarą padają w ramach swoistej eugeniki przede wszystkim właśnie dzieci z zespołem Downa.

​Za chlebem

numer 2285 - 23.03.2019
Liczne ptaszki w Brukseli
rozprawiają o tym,
że „cesarz Europy” Tusk szuka roboty.
W kraju mógłby premierem zostać,
prezydentem,
gdyby nie był Schetyny
groźnym konkurentem.
Lecz w Unii?... Ileż posad zbędnych,
a intratnych,
komisarzy, ekspertów,
zawsze dobrze płatnych.

​Władimir Putin na koniu z łękami

numer 2285 - 23.03.2019
W czwartkowym numerze „The New York Times” był ciekawy rysunek. Prezydent Rosji przedstawiony jako gimnastyk-akrobata, który ćwiczy na przyrządach zwanych końmi z łękami. Przyrządy są trzy. Na pierwszym widać napis „NATO”, na drugim „Krym”, na trzecim zaś „Syria”.

Najpierw Hiszpanie!

numer 2284 - 22.03.2019
Miesiąc temu pisałem o szoku, który przeżyli zwolennicy premiera Hiszpanii Pedra Sáncheza po grudniowych wyborach do parlamentu w Andaluzji.

Dziwne przeprosiny Broniarza

numer 2284 - 22.03.2019
Sławomir Broniarz niby przeprosił za swoje słowa, ale tak naprawdę tylko tych, którzy poczuli się urażeni groźbami o przeniesieniu egzaminów szkolnych. Czyli nikogo, bo nie same słowa były skandaliczne, lecz ultimatum postawione rodzicom i dzieciom: albo rząd natychmiast da 1000 zł podwyżki i ani grosza mniej, albo martwcie się sami o testy i rekrutację na studia.

Fidesz solą w oku eurokratów

numer 2284 - 22.03.2019
Szef KE Jean-Claude Juncker opowiedział się za wykluczeniem węgierskiej partii Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). W wywiadzie dla „Deutschlandfunk” stwierdził, że już od dwóch lat jest zdania, że Fidesz odszedł od chadeckich wartości. Problem w tym, że w EPL nie ma już nic z wielkiego dziedzictwa chrześcijańsko-demokratycznych polityków, którzy UE zakładali.

Wiosna wasza

numer 2284 - 22.03.2019
Bujak, żywa legenda,
konspiry ikona,
wybrał przyszłość i chyżo
wstąpił do Biedronia.
Tam nie musi przepraszać
za bój z komunizmem,
związki z klerem i udział
swój w mszach za ojczyznę.
Może wnet w love paradzie
idąc na Rozdrożu,
napotkać swój skradziony
przez komunę kożuch.

​Orbán ograł eurochadeków

numer 2284 - 22.03.2019
Chadecka grupa w europarlamencie (EPL) zawiesiła Fidesz w prawach członka. Wydaje się, że najbardziej z tej decyzji zadowolony jest premier Węgier i szef Fideszu Viktor Orbán. Orbán korzystał z ochrony, jaką dawało mu uczestnictwo w EPL.