Opinie

Demokracja plus

numer 2056 - 21.06.2018
Obecny Sejm zbiera więcej ocen pozytywnych niż w poprzednich kadencjach. Choć nie jest tak, że większość Polaków jest z jego pracy zadowolonych, to jednak ich przybywa. Po ponad 2,5 roku pracy Sejmu jest ich 28 proc. A poprzednie kadencje notowały zwykle poniżej 20 proc. Choć i ten parlament również szurał po dnie – opinie zszargał mu ciamajdan opozycji, wtedy notowania spadły gwałtownie.

Optypesymizm

numer 2056 - 21.06.2018
Można chodzić z pogodnym
wyrazem na twarzy,
ciesząc się z superdobrych
dla PiS-u sondaży.
Z tego, że Tusk nie ogra
Dudy prezydenta,
że Jaki Trzaskowskiemu
już depce po piętach.
I że Włosi nie wpuszczą
więcej muzułmanów,
a pogoda od Helu piękna
po Arłamów.
Lecz wszystkie te powody
nie zmniejszają wcale

Tchnąć życie w kulturę narodową

numer 2056 - 21.06.2018
Działacze instytucji kultury na zakończonej właśnie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury pochwalili się (i słusznie!) kompleksową archiwizacją niematerialnego dziedzictwa narodowego. I trafnie zdefiniowali zagrożenia, przed którymi stoi kontynuacja nurtu narodowego w sztuce.

Porażki papierowych faworytów

numer 2056 - 21.06.2018
Pod górkę mają faworyci rosyjskiego mundialu. Wygrywają po męczarniach jak Anglia czy Francja, remisują jak Brazylia czy Argentyna lub przegrywają jak nasi zachodni sąsiedzi. W polskiej grupie najpierw niedoceniana Japonia utarła nosa Kolumbii, która już na starcie meczu grała w dziesiątkę, a potem Biało-Czerwoni sprezentowali zwycięstwo Senegalowi.

Stan spoczynku opozycji

numer 2056 - 21.06.2018
Jeśli przeanalizować aktywność totalnej opozycji z ostatniego czasu, gołym okiem da się dostrzec, że jest ona w odwrocie – nomen omen – totalnym. Garstka osób protestujących przeciwko reformie sądów, histeryczne i oderwane od rzeczywistości wpisy w mediach społecznościowych, wysyłanie prezesa Jarosława Kaczyńskiego do Sulejówka – to najważniejsze jej „wyczyny”.

Klucz do utrzymania władzy

numer 2055 - 20.06.2018
Ze stanowiskiem pożegnał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Oficjalnie powody były osobiste, ale jednak mało kto w nie wierzy. Zmiana przyszła chyba w porę, bo na odcinku wsi coś w trybikach dobrej zmiany się zacięło. Bezsensowna awantura o ustawę łowiecką, która doprowadziła do konfliktu z rolnikami, myśliwymi i sołtysami; chaotyczne działania ws.

Walka z Polską zaszkodzi Brukseli

numer 2055 - 20.06.2018
Spór Brukseli z Polską przerodził się w walkę o dominację Komisji Europejskiej nad krajem członkowskim. I tak należy traktować wizytę Fransa Timmermansa w naszym kraju. Powiedział, że przyleci, by „przywrócić praworządność”, i tak się zachowywał. Nie przywiózł żadnej propozycji, tylko żądania. Pomyłka, że się wybiera do Moskwy, żeby rozmawiać o polskim sądownictwie, miała znaczenie.

Strefa kibica

numer 2055 - 20.06.2018
Elita obraziła
się na własny naród.
Nienawiść, jak wiadomo,
nie zna dziś umiaru.
Drążą więc celebryci
podziałów okopy,
wciąż dalej od rozsądku,
dalej od wspólnoty.
A że patriotyzmu
ducha znieść nie mogą,
będą nawet na meczu
kibicować wrogom!

Trudna sztuka milczenia

numer 2055 - 20.06.2018
Krystyna Janda nie rozumie ekscytacji mundialem i tonuje nastroje kibiców, którzy według niej z byle powodu doznają „irracjonalnego obłędu i manii wielkości”. Czyżby to projekcja własnych przypadłości? Nikt przecież nie zmusza jej do umiłowania futbolu, po co więc krytykować ludzi za radość i dumę z sukcesu drużyny narodowej?

Wolny świat nie może mieć wybiórczej pamięci

numer 2055 - 20.06.2018
Wszyscy słyszeli o Treblince, Sobiborze czy Birkenau, niemieckich nazistowskich obozach zagłady. Jednym z największych cmentarzy ofiar ludobójstwa są także Kuropaty na przedmieściach Mińska, gdzie spoczywają szczątki setek tysięcy ofiar komunizmu. Reżim na Białorusi od lat robi, co może, by zatrzeć pamięć o tej zbrodni – np. milicja usuwa stawiane tam krzyże.