Opinie

​Ekstrema Solidarności

numer 2283 - 21.03.2019
Z ujawnionych przez „Gazetę Polską” i Telewizję Republika nagranych w lutym 1990 r. rozmów Lecha Wałęsy z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej wyłania się ponury obraz przyszłego prezydenta RP. Kibicuje siepaczom z MO w walce z wolnymi ludźmi, którzy chcą zerwać z komunizmem.

​I śmieszno, i straszno

numer 2283 - 21.03.2019
Na portalach społecznościowych ostatnio bardzo popularny jest filmik z serii „Simon’s Cat”. Pokazuje on kota, który miauczy przed zamkniętymi drzwiami i drapie je, a gdy w końcu Simon je otwiera, kot nic – tylko stoi i łypie. Każdy właściciel kota wie, że te zwierzęta tak mają, zawsze czują się po nieodpowiedniej stronie drzwi lub okna.

Przebierańców ciąg dalszy

numer 2283 - 21.03.2019
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby do śledztwa tzw. gangu przebierańców, czyli fałszywych pracowników służb specjalnych powołujących się na wpływy w administracji państwowej. Jednym z zatrzymanych jest Paweł S., prawnik z Torunia, który miał powoływać się na wpływy w służbach specjalnych, głównie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Sowiecka szkoła prawa

numer 2283 - 21.03.2019
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej niesłychanym zbiegiem okoliczności postanowił odroczyć ogłoszenie opinii własnego rzecznika generalnego aż do 23 maja br., co zapewne zupełnie przypadkowo wypada na trzy dni przed terminem wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzanych w Polsce.

Wiosna

numer 2283 - 21.03.2019
Przyszła wiosna. Czekając
kwitnięcia jabłoni,
wielu liczy że Polska
im się zabiedroni,
że zakwitnie niezwykle
wyrośnięty młokos
i będzie świat zachwycać
aż po pierwszy pokos.
A co potem? Jesienią
mamy rożne opcje,
bo się może rozmnożyć
tylko przez adopcję.

Dziecinne pytania

numer 2282 - 20.03.2019
Toczy się dyskusja,
absolutnie świecka
– rzecznika praw gejów
z rzecznikiem praw dziecka.
Jeden chciałby postęp wdrażać
szybszym tempem,
drugi chciałby dzieci chronić
 przed postępem.
Kto wygra 
– przekona się niechybnie dziecię,
co będzie dorastać
w zdziecinniałym świecie.

Przyjazne prawo dla przedsiębiorców

numer 2282 - 20.03.2019
W debacie publicznej tematy biznesowe zawsze są trochę z boku, bo to na polityce znamy się wszyscy. I to równie dobrze jak na piłce nożnej. A sprawy społeczno-gospodarcze i ekonomia? W III RP wolno się było na nich znać tylko Balcerowiczowi. Nie jest to tylko żartobliwa uwaga.

Warszawskie krążowniki

numer 2282 - 20.03.2019
„Krążowniki”, „załatwiacze”, „biegacze” – określeń osób, które można regularnie spotkać w wielu warszawskich kawiarniach i restauracjach, jest sporo. To emerytowani funkcjonariusze służb specjalnych (często z biogramem sięgającym jeszcze PRL), prawnicy, biznesmeni, drobne cwaniaczki. Często to właśnie oni są źródłem różnych – nierzadko przedziwnych – plotek i doniesień.

​Europa na wyścigi

numer 2282 - 20.03.2019
W opozycji rozpoczęła się licytacja na to, kto jest bardziej europejski. Okazało się, że najwyżej licytuje Robert Biedroń, który zaprezentował się jako „europejski fundamentalista”. Walka o prawa osób LGBT, zrzeczenie się suwerennej polityki, rozwiązywanie problemów w kraju w oparciu instytucje UE – tak w skrócie można opisać to, co zaprezentował lider partii Wiosna.

​Redaktor Schetyna

numer 2282 - 20.03.2019
Trochę się obawiałem, bo tłoczno się zrobiło w dziennikarskim światku. Oto Grzegorz Schetyna zamiast gasić pożary, jakie raz po raz wybuchają w łonie Koalicji Europejskiej, wziął się do mojego kawałka chleba i został publicystą. Nie, nie, drodzy Państwo, nie bójcie się, nie „Codziennej”, a austriackiego „Der Standard”, w którym opublikował felieton pt.