Opinie

Solidarność metodą na rozwój

numer 2331 - 20.05.2019
Od dawna nic mnie tak nie ucieszyło, jak decyzja ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzeniu dodatku 500+ dla osób całkowicie pozbawionych możliwości samodzielnego utrzymania z powodu niepełnosprawności.

Tajemnice działań Kremla

numer 2331 - 20.05.2019
Trudno być aż tak naiwnym, by nie zdawać sobie sprawy, że Rosjanie nie tylko pilnie obserwują, co dzieje się u nas, ale poprzez swoje służby wywiadowcze starają się mieć wpływ na sytuację po każdej stronie barykady. W końcu już za chwilę wybory do Parlamentu Europejskiego, a jesienią do Sejmu i Senatu RP. Jakich metod używa więc Kreml? Starych jak świat.

Pytania do tropicieli pedofilów w Kościele

numer 2331 - 20.05.2019
Martin Heidegger pisał: „Pytanie jest pobożnością myślenia”. Chcę zatem postawić kilka pytań osobom i środowiskom spoza Kościoła – żarliwym tropicielom pedofilów w Kościele. O co wam tak naprawdę chodzi: o uzdrowienie tej instytucji czy – co szczerze wyznała Manuela Gretkowska – o jej zniszczenie? Dlaczego troszczycie się tylko o 1 proc. pokrzywdzonych?

Transmisja

numer 2331 - 20.05.2019
Był ponoć tłum ogromny,
co szedł wspólnym frontem,
zaczynał się w stolicy,
nikł za horyzontem.
Kroczyły w nim tysiące,
co mówię, miliony!
Pod sztandarem tęczowym,
niebieskim, czerwonym.
Różności i mniejszości
nie zliczę (niestety):
aktorusy, działacze i autorytety.
Ogromniała ta rzesza powiększana magią…

​PO: oszukamy Pleszew i Świebodzin

numer 2331 - 20.05.2019
„Tego nie możemy mówić w Pleszewie czy Świebodzinie, bo nas ludzie przepędzą” – tak Rafał Grupiński odpowiedział manifestantowi, który wskazał mu palcem transparent „Małżeństwa, adopcje, prawa LGBT”. Grupiński zapewnił, że opozycja będzie działała w tych sprawach „progresywnie”, ale po wyborach.

​Kwestia wiarygodności

numer 2330 - 18.05.2019
Trzęsienie ziemi w kwestii skandali seksualnych w Kościele już było, teraz przyjdzie czas na stopniowe eskalowanie napięcia. Tak najkrócej – posługując się krótkim opisem tego, jak swoje filmy robił mistrz suspensu Alfred Hitchcock – można rozpisać scenariusz na najbliższe tygodnie i miesiące w Kościele i Polsce. Kolejne ofiary będą się ujawniać, a skandale sięgać coraz wyżej.

Reparacje

numer 2330 - 18.05.2019
Sikorski broni Niemiec
w sprawie reparacji.
Nie widzi żadnych podstaw
dla rządowej akcji.
Grę nazywa cyniczną,
a w domyśle martwą,
zarzucając, że PiS chce grać
„niemiecką kartą”.
Jak można tak traktować
przyjaciół zza Odry?!
Co innego sam Radek –
empatyczny, dobry.
On wybaczy każdemu

Studium władzy Putina

numer 2330 - 18.05.2019
Na 16. Millennium Docs Against Gravity Film Festival można obejrzeć najnowszy film rosyjskiego dokumentalisty Witalija Manskiego, zatytułowany „Świadkowie Putina”. To nie jest fabuła, ale film dokumentalny, oparty na wielu nigdy wcześniej niepublikowanych materiałach poświęconych prezydentowi Rosji. Manski na przełomie lat 1999–2000 był jednym z zaufanych ludzi byłego podpułkownika KGB.

Metanowa szansa

numer 2330 - 18.05.2019
PGNiG szacuje, że z pokładów metanu uwięzionego w kopalniach węgla kamiennego jest w stanie wydobyć 1,5 mld m sześc. rocznie. Jest to jedna dziesiąta obecnego zużycia krajowego, a zatem znacząca ilość, którą można pozyskać, wykorzystując to, co mamy w kopalniach, jednocześnie pozwalając na przedłużenie życia tych zakładów.

​Angela Merkel i…

numer 2330 - 18.05.2019
Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że kończy swoją polityczną karierę. Nie cieszcie się, jedni, i nie martwcie, drudzy. Nie nastąpi to od razu ani za parę miesięcy, ale dopiero za… dwa i pół roku. Czemu Frau Bundeskanzlerin informuje o tym już teraz? Po pierwsze, by uspokoić jej krytyków, którzy martwili się, że będzie kandydowała po raz piąty.


-->