Opinie

Wieje grozą w Kazachstanie

numer 2225 - 11.01.2019
W Nowy Rok w Karagandzie w Kazachstanie doszło do bójki dwóch grup młodych mężczyzn, w wyniku której zasztyletowany został jeden Kazach. Wśród domniemanych zabójców byli Ormianie z miejscowej ormiańskiej diaspory. Część Kazachów ogarnęła antyormiańska histeria podsycana przez fake newsy w internecie. Doszło do antyormiańskich demonstracji.

Totalna Glapa

numer 2225 - 11.01.2019
Wielkie ostatnio zamieszanie wokół prezesa NBP i mnogość sprzecznych komunikatów. Z jednej strony jest prawdą, że NBP pada ofiarą zorganizowanej kampanii kłamstw i odpychających manipulacji.

Oblicze Temidy

numer 2225 - 11.01.2019
Dzisiejszy proces zapewne przejdzie do historii – nigdy nie zdarzyło się, by 38 sędziów podało jednego dziennikarza do sądu w sprawie, która nigdy nie powinna trafić na wokandę. Wydrukowałem autoryzowany wywiad z premierem, który powołał się na fakty: aresztowanie grupy przestępczej w sądzie krakowskim.

Antyklerykalny happening

numer 2225 - 11.01.2019
Przez cały tydzień media z obu stron politycznej barykady rozpisywały się o antyklerykalnym happeningu, jaki w jednym z najważniejszych dni dla katolików, święto Objawienia Pańskiego, urządziła Barbara Nowacka. Ta pani jak dotąd zasłynęła m.in. jako zwolenniczka prawa do aborcji i przyznania parom jednopłciowym możliwości adopcji dzieci.

Antyokościelna histeria

numer 2224 - 10.01.2019
Zorientowani na lewą stronę sceny politycznej parlamentarzyści od dłuższego czasu toczą walkę z Kościołem. Nie przeszkadzają im inne wyznania, natomiast Kościół katolicki stał się obiektem ich ataków. Liderką tych działań jest Joanna Scheuring-Wielgus z poparciem Ryszarda Petru, Barbary Nowackiej oraz innych polityków, którzy chcą zbić na tym kapitał polityczny za wszelką cenę.

Polityka czy dobro nauczycieli?

numer 2224 - 10.01.2019
ZNP potwierdza, że szykuje strajk nauczycieli, którzy domagają się podwyżek na poziomie 1000 zł, co wydaje się postulatem nierealnym. Konieczność podwyżek jest bezsporna, bo niecałe 100 zł proponowane przez MEN co najwyżej śmieszy. Nie znaczy to, że podwyżki podniosą poziom nauczycieli, którzy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle staną się asami edukacji.

Europa Ojczyzn

numer 2224 - 10.01.2019
Imputować uparcie chcą europółgłowki,
że są plany brunatnej międzynarodówki.
Straszą nas populizmem, straszą bardzo mocno,
to Frontem Narodowym,
to Liga Północną,
Gdy tymczasem narody z historią
i dumą
bronią się przed utopią i nową komuną.
A w świecie politycznym taka jest hierarchia,
że zawsze populizmem straszy oligarchia.

Twardy i słowny szeryf

numer 2224 - 10.01.2019
Donald Trump po raz kolejny pokazuje Amerykanom, że dotrzymuje obietnic. Obiecał budowę muru na granicy z Meksykiem i robi wszystko, żeby do tego doprowadzić. A jeśli mur nie powstanie, łatwo mu będzie teraz winę za to zwalić na Demokratów, którzy „kładą się Reytanem” w Kongresie.

Sekrety fundacji im. Kazany

numer 2224 - 10.01.2019
Fundacja im. Mariusza Kazany, upamiętniająca byłego szefa protokołu dyplomatycznego MSZ, który zginął w katastrofie smoleńskiej, od wielu miesięcy nie przekazuje sprawozdań finansowych. To może oznaczać tylko jedno: w tych raportach jest coś, co za wszelką cenę rodzina zmarłego dyplomaty i zarazem pracownika cywilnego wywiadu chce ukryć. Sprawa budzi bardzo poważne wątpliwości.

Ucieczka od powagi

numer 2223 - 09.01.2019
Nie cierpię propagandy. Mam na nią wyjątkowo silną alergię. Na całym ciele miałem pokrzywkę, gdy Donald Tusk z marsową miną grzmiał o dopalaczach i bezwzględnej z nimi wojnie lub przekonywał, że pedofilów wykastruje chemicznie. Zazwyczaj działo się to w obliczu jakiejś tragedii i było obliczone na zbicie doraźnego kapitału politycznego.