Opinie

Rozliczyć „Czajkę”

numer 2422 - 05.09.2019
3 tys. litrów ścieków, nie tylko komunalnych, lecz także przemysłowych, których nie zneutralizuje żadne ozonowanie, co minuta wpada do Wisły po awarii oczyszczalni „Czajka”. Mamy zatem do czynienia, wbrew wcześniejszym twierdzeniom, z katastrofą ekologiczną. W tym kontekście zdumiewa podejście Rafała Trzaskowskiego oraz najważniejszych polityków PO i to, na czym się koncentrują.

Izwienitie

numer 2422 - 05.09.2019
Rosja nie przeprasza
– nowa wersja głosi,
sama od Polaków
wymaga przeprosin.
Niech więc do ekspiacji
długi orszak ruszy,
za Psków król Batory,
Żółkiewski za Kłuszyn,
za wschodnie przewagi
z sukcesem niemałym,
niech przeproszą Bolki
– Chrobry oraz Śmiały.
Sojusz z Bonapartem
także był nieludzki.

​Chwyt à la Komorowski

numer 2422 - 05.09.2019
Doradcy najwyraźniej powiedzieli Platformie, że muszą schować swojego lidera Grzegorza Schetynę do jakiejś pieczary, bo polityk ten nie ma żadnych szans nawet w tak zdominowanym przez wyborców PO mieście jak Warszawa. Nie jest w stanie pociągnąć listy w stolicy i powinien schodzić z drogi Jarosławowi Kaczyńskiemu, bo mówiąc najkrócej, nie dorasta mu do pięt.

Postępy postępu – wielopokoleniowa „rodzina”

numer 2422 - 05.09.2019
Siły „postępu” zmieniają tradycyjne zachowania społeczne. I jak to one, najpierw robią bałagan, a później starają się po nim „nowocześnie” sprzątać. Wracają jednak do rozwiązań, które świat przerabiał od wieków. Oto pierwszy z brzegu przykład. Tradycyjne społeczeństwa pielęgnowały więzi międzypokoleniowe. Babcie pomagały w wychowaniu wnuków, dziadkowie przekazywali wartości.

​Akty rozpaczy

numer 2422 - 05.09.2019
W ostatnich dniach obserwujemy akty rozpaczy totalnej opozycji i sprzyjających jej mediów. Palmę pierwszeństwa zdobyła tu „Gazeta Wyborcza”, która czołówkę (oczywiście z odpowiednio sensacyjnym tytułem) zrobiła z korespondencji prezesa Jarosława Kaczyńskiego z panią Emilią, znaną szerzej jako „mała Emi”.

Luz brothers

numer 2421 - 04.09.2019
Ruszyli, stworzywszy
formację centrową,
Kukiz z Kosiniakiem
w trasę koncertową,
role podzielone
– sprawa oczywista
– jeden konferansjer,
drugi wokalista.
Repertuar zgodny
jest z wyborcy wolą
– pieśni narodowe
w wersji disco polo...
Ciekawi mnie finał
tego maratonu.
Frekwencja dowali,

Reset z Ukrainą, nie z Rosją!

numer 2421 - 04.09.2019
Przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się rozmowy strony polskiej z prezydentem Ukrainy. Ważne podwójnie, bo mające przełamać patową sytuację w sferze polityki historycznej oraz zintensyfikować wspólne przedsięwzięcia gospodarcze.

​Redaktor Żakowski agituje

numer 2421 - 04.09.2019
Dziennikarstwo ma różne odcienie i różnymi posługuje się narzędziami. Jest śledcze, gospodarcze, czasem nawet wcieleniowe. Pamiętamy, jak swego czasu reporter „Gazety Wyborczej”, pisarz Jacek Hugo-Bader przemalował się na Murzyna i łaził w czasie Marszu Niepodległości, licząc na to, że ktoś mu coś zrobi.

​Strzał rozpaczy Schetyny

numer 2421 - 04.09.2019
Czarna rozpacz najwyraźniej ogarnęła opozycję, skoro desygnowała na kandydata na fotel premiera RP Małgorzatę Kidawę-Błońską. Była marszałek Sejmu ciągle jest jedną z mocniejszych kart opozycji, ale rozpaczliwość tego gestu przypomina rozpisanie przez Bronisława Komorowskiego referendum w sprawie JOW.

Kreml przegrał tę bitwę o pamięć

numer 2421 - 04.09.2019
Rosyjskie organy państwa, politycy i historycy władzy oraz reżimowe media od wielu dni pracują pełną parą – za pomocą różnych oświadczeń, pohukiwań, nacisków i wpisów na portalach społecznościowych próbują przekonać Rosjan i świat, że ZSRS nie tylko nie miał nic wspólnego z wybuchem II wojny światowej, lecz także że atak Niemiec i ZSRS wymusili Polacy, a wojnę zakończył Stalin i Armia Czerwona.