Opinie

​Bożek anty­konserwatystów

numer 2279 - 16.03.2019
Korzystając z mediów, można odnieść wrażenie, że najcenniejszą postawą moralną jest tolerancja. Czy istotnie to najważniejsza cnota? Dlaczego nie mówi o niej Biblia?

Dziewczyny z Insta w paliwach

numer 2279 - 16.03.2019
Na Instagramie można znaleźć konta przynajmniej kilku chwalących się opływającym w luksusy życiem modelek, które są zamieszane w wątpliwe transakcje handlu paliwami. Jedną z takich osób jest zgrabna blondynka K., obywatelka Białorusi. Jej konto aż pęka w szwach od dziesiątek fotografii z egzotycznych podróży, drogich hoteli i luksusowych jachtów.

Nowa żelazna kurtyna

numer 2279 - 16.03.2019
Rosja wprowadza kolejne ograniczenia w internecie. Najśmieszniejsze w tym jest to, że właśnie uchwalono surowe kary za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, a przecież to rosyjska władza stała się mistrzem na skalę światową w rozpowszechnianiu kłamstw w sieci. Ale o tym, co jest prawdą, a co nie, będą decydowali czynownicy Putina, nawet nie rosyjski sąd.

Wyjdą, nie wyjdą

numer 2279 - 16.03.2019
„Wejdą, nie wejdą” – w erze Breżniewa
krążyła w Polsce ta piosnka trwożna.
Dzisiaj o Anglii wypada zaśpiewać:
„Wyjdzie, nie wyjdzie?”. Jak długo można?
Niby jest rozwód, etap zamknięty,
pragnie odpłynąć, niech śmiało płynie!
Ale majątek i alimenty,
i trzeba chyba orzec o winie?

​Niewygodny Pilecki i Wyklęci

numer 2279 - 16.03.2019
Wczoraj minęła 71. rocznica komunistycznej zbrodni sądowej – wydania wyroku śmierci na Witolda Pileckiego, bohatera ruchu oporu, najpierw przeciwko Niemcom, a potem Sowietom. Dwa tygodnie temu obchodziliśmy święto Niezłomnych. Przemawiając wtedy w Pruszkowie i w Kobyłce, zaznaczyłem, że powinniśmy o Nich pamiętać cały rok, a nie tylko w tym jednym dniu.

„Wyborczej” sny o potędze

numer 2278 - 15.03.2019
Parę dni temu na stronie Wyborcza.pl ukazał się tekst zatytułowany „Przełomowy eurosondaż »Wyborczej«. Koalicja wygrywa z PiS 35:33”. Autor tekstu cieszy się jak dziecko, że: „Opozycja korzysta na zjednoczeniu i wychodzi na prowadzenie”. Znając rzetelność dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, nie śmiem podejrzewać, że sondaż został wykonany za pomocą telefonu wewnętrznego w redakcji.

Czy cesarzowa wyśle go do Polski?

numer 2278 - 15.03.2019
Nie przystąpił do konfederacji targowickiej, nie był więc spektakularnym zdrajcą, ale jego postępki są charakterystyczne dla Judaszy wszystkich czasów. XVIII-wieczny biskup prawosławny Jerzy Konisski tak się zbratał z Rosją i tak bił czołem przed Katarzyną II, że z jego życia można wypisać obowiązkowy pakiet sprzedawczyka. 1) Wyżej cenił polecenia obcego władcy niż prawo we własnym kraju.

Samozaoranie Kaczyńskim z lewa i prawa

numer 2278 - 15.03.2019
Przez ostatnie dni internet stał się areną coraz bardziej żenujących spektakli, w których wbrew własnym intencjom bohaterowie zamiast ośmieszać Jarosława Kaczyńskiego, kompromitowali się na potęgę. Jak Lech Wałęsa, którego fotomontaż z prezesem sięgającym do jego pach stał się źródłem żartów z samego autora, który „przerasta” Kaczyńskiego ledwie o włos.

​Budujemy zręby nowej Unii

numer 2278 - 15.03.2019
Tegoroczny, siódmy już Wielki Wyjazd na Węgry środowisk klubów „Gazety Polskiej” przebiega w niezwykłej atmosferze politycznej. Za dosłownie kilka tygodni odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które – wszystko na to wskazuje – przesądzą o przyszłym kształcie Unii Europejskiej. Propozycja, o której mówią zarówno Polacy, jak i Węgrzy, to wizja Unii respektującej tożsamość narodów.

Sukces mimo woli

numer 2278 - 15.03.2019
Uwzięli się na przekop
Wiślanej Mierzei;
Unia, Ruscy i klika
krajowych złodziei.
Ale czuwa Opatrzność
przez ostatnie lata,
w razie czego dla Polski
jest rekompensata.
Coś wykopią na pewno
dzielni ludzie czynu.
Jak nie kanał, to wielką
kopalnię bursztynu!