Opinie

Pańskie klamki na błysk

numer 2050 - 14.06.2018
W internecie krąży od dawna mem z Donaldem Tuskiem. Były premier pokazuje palcami maleńką różnicę. „Tyle, tyle brakowało, by Polski nie było”. Po dwóch i pół roku rządów Zjednoczonej Prawicy widać, jak bardzo przenikliwy był autor mema sprzed lat. Dziś pewnie nie byłoby LOT i kilku innych naszych sreber rodowych.

Rozgrzeszenie

numer 2050 - 14.06.2018
Jest kraj niczym z horroru, wyciągnięty na niemo,
gdzie królują pogróżki, zniewolenie i przemoc.
Gdzie wyzysku i kłamstwa nigdy się nie oszczędza,
gdzie na pokaz parady, wewnątrz głód oraz nędza.
Zakazana religia i internet (a jakże),
i z wyjątkiem przywódców wszyscy żyją jak w łagrze.
Gdzie nie wierzy się w wolność,
choć dyktator obieca… –

2250 zł to minimum za pracę

numer 2050 - 14.06.2018
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce podwyższenia płacy minimalnej w 2019 r. do 2250 zł (47 proc. średniej krajowej) – o 150 zł więcej w stosunku do tegorocznej. Tak duża podwyżka nie podoba się niektórym środowiskom, także Ministerstwu Finansów. To zupełnie niezrozumiałe.

Wielka gra nad Morzem Czarnym

numer 2050 - 14.06.2018
Z powodu spotkania Trump–Kim świat patrzy na Daleki Wschód, ale nie mniej ciekawe rzeczy dzieją się w basenie Morza Czarnego. Szef NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że drzwi do NATO dla Ukrainy i Gruzji są otwarte. Z kolei Wess Mitchell, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji, podkreślił, że Gruzja i Ukraina są częścią Zachodu.

Targowica przeciw rządowi

numer 2050 - 14.06.2018
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż w krakowskim sądzie działała zorganizowana grupa przestępcza i w związku z tym będzie „zachęcał pana przewodniczącego Timmermansa, aby się przyjrzał temu przykładowi bardzo uważnie”.

Posłowie na pola

numer 2049 - 13.06.2018
Byłem wśród tych, którzy jeszcze przed uchwaleniem nowej ustawy łowieckiej gardłowali o tym, że system wypłat odszkodowań dla rolników przewidywany przez rząd będzie niewydolny. Jeden z posłów, gdy z nim o tym rozmawiałem, powiedział wówczas, że „jakoś to będzie”. No i okazało się, że prawo przyjmowane tą metodą jest nieskuteczne i dziś trzeba je zmieniać.

Kim jest teraz Putin?

numer 2049 - 13.06.2018
Korea Północna od dziesięcioleci była dymiącym pistoletem wymierzonym w wolny świat, poręcznym instrumentem wykorzystywanym przez Rosję (wcześniej Związek Sowiecki) i Chiny, zmuszającym USA do stałego angażowania znacznych sił i środków w rejonie Pacyfiku. Z problemem tym borykały się kolejne administracje, niemające pomysłu, jak go rozwiązać.

Trump – Kim. Ważne, co dalej

numer 2049 - 13.06.2018
Spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Singapurze nie przyniosło żadnych istotnych rozstrzygnięć. Główne jego ustalenie jest bowiem takie, że potrzeba kolejnego. Jeśli zaś patrzeć na owoce dyplomatyczne, jest ich zdecydowanie mało.

Cud w Singapurze

numer 2049 - 13.06.2018
Donald Trump
polityczny prestidigitator,
dotknął Kima, a tyran
już jest demokratą.
Przez świat płynie ogromne
tsunami nadziei,
a pokój i dobrobyt
puka do Korei.
Media wręcz ogłupiały,
słychać teksty rzewne,
wszyscy mówią o cudach,
lecz jedno jest pewne.
Za nic dano noblowską
nagrodę Obamie,

Szczyt wzmocnił Trumpa

numer 2049 - 13.06.2018
Historyczne spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej na singapurskiej wyspie Sentosa wzmacnia nie tylko USA, ale także Donalda Trumpa. Przede wszystkim jako lidera, z którym Europa i świat muszą się liczyć w kwestiach globalnych. Ale także polityka, który – jak sam mówi – „robi tak, żeby załatwić sprawę”.