Opinie

Aktywność zawodowa i 500+

numer 2221 - 07.01.2019
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że program Rodzina 500+ pozytywnie wpłynął na aktywność zawodową Polek i Polaków. W większym stopniu dotyczy to kobiet. Skąd bierze się to zjawisko? Program 500+ umożliwił rodzicom choćby zapewnienie płatnej opieki nad dziećmi, a zatem zwiększyło możliwości poszukiwania przez nich pracy.

Nieroztropność proliferów

numer 2221 - 07.01.2019
Cnota roztropności w tradycji chrześcijańskiej jest uznawana za jedną z najważniejszych spośród cnót kardynalnych. Antyaborcjoniści, którzy pojawili się na pogrzebie prof.

Ciemna strona Księżyca

numer 2221 - 07.01.2019
Żartowano z Chińczyków,
że nim wiek przeminie,
to na Księżyc dostaną się.
Jak? – Po drabinie!
Dziś wie to ludzkość ziemska
oraz okolica,
już znaleźli na ciemnej się
stronie Księżyca.
Na razie automaty,
lecz wie ludzkość cała,
że Azjata na co dzień
jak automat działa.
Co tam robią, nim resztę Kosmosu zagarną?

Strategia szkodzenia

numer 2221 - 07.01.2019
Podwyżek cen prądu nie będzie i opozycja jest tym faktem wyraźnie zraniona. Liczyli na to, że Polakom będzie się żyło gorzej, że wreszcie będą jakieś rzeczywiste, a nie wymyślone podwyżki kosztów utrzymania. Media POstkomuny powielają informacje, że działania podjęte przez rząd, by nie było podwyżek prądu, już analizuje Komisja Europejska.

Ekskomunika, zgorszenie i pogrzeb

numer 2220 - 05.01.2019
Czy prof. Romuald Dębski powinien mieć katolicki pogrzeb czy nie? Nie mam w tej sprawie zdania i nie zamierzam go formułować. Chciałbym jednak zadać kilka pytań o uzasadnienie decyzji o katolickim pochówku dla znanego obrońcy aborcji. A uzasadnienie to, choć pochodzi od Archidiecezji Warszawskiej, jest dziwne. Dlaczego?

Macron niezłomny

numer 2220 - 05.01.2019
W tym roku ze względu na bunt społeczny bardzo wyczekiwano noworocznego orędzia prezydenta Francji. Po jego wysłuchaniu można nabrać przekonania, że lepiej nie będzie, a rok 2019 będzie okresem dalszej konfrontacji władzy ze społeczeństwem. W swojej 16-minutowej mowie Emmanuel Macron starał się pokazać zdecydowanie we wprowadzaniu reform, które jednak większość Francuzów odrzuca.

Czy ateista musi być bezbożnikiem?

numer 2220 - 05.01.2019
Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, święta Trzech Króli, warto przypomnieć ważną, a przez nieliczne i krzykliwe środowiska antyklerykalne zapomnianą, prawdę. Ateista to człowiek przekonany, że Bóg nie istnieje, nie ma sacrum. Istnieją dwa skrajne rodzaje ateistów. Jedni, m.in.

Fort Putin

numer 2220 - 05.01.2019
Fort Trump? Nikt nie powiedział otwarcie, że nie chce,
za to już Fort Władimir
staje pod Królewcem.
Pełno różnych nacisków, obiekcji i fobii,
toteż Zachód się waha,
Wschód po prostu robi.
I zapewne rozważa
w gronie generalskim,
jak łapę na Przesmyku
położyć Suwalskim.
Lecz zapewnia publicznie

Kaczyński, Salvini, przyszłość Europy

numer 2220 - 05.01.2019
Zapowiedziana na środę wizyta w Polsce wicepremiera Włoch, a zarazem szefa MSW w rządzie dwu eurosceptycznych formacji, nie powinna być żadną niespodzianką, bo „kraj numer 3” i „kraj numer 5” w UE powinny, a nawet muszą ze sobą współpracować.

My, chuliganeria

numer 2219 - 04.01.2019
Pod koniec roku 2018 odbył się proces przeciwko red. Tomaszowi Sakiewiczowi, który wytoczyło mu 38 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie. Domagają się oni sprostowania treści autoryzowanego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim, który ukazał się w tygodniku „Gazeta Polska”. Przypominam o tym z jednego powodu. Tak jak w poprzednich latach, w sali sądowej nie zabrakło przedstawicieli klubów „GP”.