Opinie

Jałta jednak bez Komorowskiego

Numer 203 - 10.05.2012
Prezydent Bronisław Komorowski bardzo chciał uczestniczyć na szczycie jałtańskim 11–12 maja. Nie przeszkadzało mu to, że Julia Tymoszenko jest przetrzymywana w sposób, który łamie podstawowe prawa człowieka. Nie przeszkadzało mu, że Wiktorowi Janukowyczowi odmówiły przyjazdu delegacje Niemiec, Włoch, Austrii czy Czech.

Margines Europy

Numer 203 - 10.05.2012
Bronisław Komorowski spieszył do Jałty na szczyt przywódców państw Europy Środkowej. Takich jak on było czterech. Prezydent miał plan: będzie przemawiał obok przywódców Macedonii, Słowacji i Rumunii. Ach, i jeszcze Litwy. I powie, co myśli. Tam, w Jałcie, ogłosi, że Ukraina ma złe prawo, przestarzałe. I że musi je zmienić.

Przerażenie władzy

Numer 203 - 10.05.2012
Na naszych oczach jest zamiatana pod dywan sprawa odsłuchania poczty głosowej tuż po katastrofie smoleńskiej w telefonie użytkowanym przez prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Prorządowe media milczą, nieśmiało podając jedynie to, że sprawą umorzonego postępowania ponownie zajmie się prokuratura.

Nasze uniwersytety

Numer 202 - 09.05.2012
Prof. Ewa Nawrocka z Gdańska wygłosiła płomienne oskarżenie poziomu uniwersytetów i reformy oświaty. Tekst rozpropagowała „Wyborcza”, a podchwycili blogerzy. Sporo prawdy jest w tej ocenie stanu nauki i oświaty. Jednak sporo nie znaczy 100 proc. Nawrocka nie mówi nic nowego. O kryzysie uniwersytetów od dawna piszą konserwatywne kwartalniki.

Obowiązki służby

Numer 202 - 09.05.2012
„Jak nowa rezydencja carów/ Służba swe obowiązki zna/ Precz wysiedlono stąd Tatarów/ Gdzie na świat wyrok zapaść ma” – śpiewał o Jałcie Jacek Kaczmarski. Dziś usługi prezydenta Komorowskiego, który jako jedyny z ważnych polityków regionu zamierzał wybrać się na szczyt w Jałcie, zostały odrzucone. Spotkanie odwołano.

Rosjanie zdyskwalifikowani

Numer 202 - 09.05.2012
Lista rosyjskich rekordów zdaje się nie mieć końca. W Rosji najwyższe są słupy energetyczne stojące pod Smoleńskiem (zgodnie z zapisem, w czasie, gdy tupolew ścinał linię energetyczną, był na wysokości 400 m), podobnie jak brzozy mutanty o pancerno-kevlarowej strukturze. A teraz służby ratunkowe okazały się najszybsze na świecie.

Poeta przed sądem

Numer 202 - 09.05.2012
To trzeba zobaczyć: Japiszon-adwokat medialnej korporacji przesłuchuje wieszcza z życiorysu. Kobieta w todze polemizuje ze starcem w marynarce na temat tego, czy „Gazeta Wyborcza” jest duchowym dziedzicem KPP i czy jej dziennikarze chcą, by Polacy przestali być Polakami. Tak mówić nie należy, poucza Wernyhorę blondyna w średnim wieku.

Pokolenie multipleksu

Numer 201 - 08.05.2012
"Kwitną kasztany uczą się barany" – ten rubaszny dwuwiersz przypomina mi się co roku podczas matur. Dzisiaj już nikt uczyć do nich się nie musi. Jak to ocenił szef nauczycielskiej Solidarności Ryszard Proksa, „w tym roku szóstoklasista mógł zdać maturę z języka polskiego”. Jasne, po co się uczyć? Książki? Niektóre przecież roją się od wywrotowych treści.

Pożegnanie Wiesława Chrzanowskiego

Numer 201 - 08.05.2012
Jeśli ktoś zasłużył na tytuł honorowego nestora polskiej prawicy, to właśnie prof. Wiesław Chrzanowski, którego pożegnaliśmy wczoraj na Powązkach. Były marszałek Sejmu zmarł 29 kwietnia. Był żołnierzem AK, walczącym w Powstaniu Warszawskim, więźniem stalinowskim, działaczem opozycji antykomunistycznej, twórcą statutu Solidarności.

Jałta dwa

Numer 201 - 08.05.2012
Miałam nadzieję, że zakończy się wreszcie zmasowana krytyka apelu Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie bojkotu Euro 2012 na Ukrainie w związku z prześladowaniem uwięzionej byłej premier Julii Tymoszenko. Ale okazuje się, że komentatorzy gotowi są raczej się udławić, niż przestać bębnić na ten temat.