Podróże

Poziomki pod twierdzą

numer 2180 - 16.11.2018
„Jest tu tak zimno, że ledwo utrzymać mogę pióro” – miał pisać ze swojego biskupiego zamku do znajomych Ignacy Krasicki. Biskup narzekał, narzekał, ale ostatecznie to właśnie w tych „nieprzystojących biskupowi” warunkach napisał „Monachomachię”.


Wyrwane ze wspomnień

numer 2175 - 09.11.2018
Odgłos rozklekotanego roweru, za którym starszy pan ciągnie wózek z warzywami. Zapach rozpalonego gdzieś buddyjskiego kadzidła. Pstrokate kolory dziadków saddhu wypatrujących, który z turystów robi im zdjęcie, aby po chwili upomnieć się o ofiarę. To jest Durban Square.

Miejsce, które trzeba byłoby wymyślić

numer 2170 - 03.11.2018
Między jeziorem a lasem. W cieniu najbogatszych miejscowości całego Michigan. Otoczone domkami jednorodzinnymi, boiskiem do futbolu amerykańskiego i piękną halą z lodowiskiem do hokeja. W takim miejscu położone jest jedyne polskie seminarium duchowne znajdujące się poza granicami ojczyzny.


Gdy zgaśnie latarka

numer 2165 - 27.10.2018
Dla Majów to święte miejsce. Ledwie 20 kilometrów stąd zwykli niegdyś składać ofiary bożkowi deszczu. Ofiary z ludzi. Do tej pory można znaleźć tam zwapnione ludzkie szczątki. W jaskini św. Hermana tego typu znaleziska raczej nam nie grożą. Na całe szczęście.
Wstawaj! Stefan, wstawaj! Już pora! Wychodzimy! – Kuba trąca mnie silnie w ramię.

W czasie deszczu dzieci się (nie) nudzą

numer 2158 - 19.10.2018
Gniotownik walcowy. Urządzenie zgniatające ziarna zboża. Pierwszą taką maszynę zaprojektowano w 1815 r. Ta tutaj należy zatem do najstarszych nie tylko w Polsce, ale także w Europie! Kto by się spodziewał?

Europa i Ameryka Północna nie tylko z Warszawy

numer 2152 - 12.10.2018

Turyn nazywany jest kolebką włoskiej wolności – to właśnie tu urodziło się wielu wybitnych Włochów.
LOT oferuje coraz więcej połączeń międzynarodowych z portów regionalnych. Na niektóre trasy samoloty naszego narodowego przewoźnika wracają po kilkunastoletniej przerwie.

Dom Płaczu

numer 2146 - 05.10.2018
Nienawiść, oczy skoncentrowane na przemawiającym w tej chwili Big Manie, krzyczącym coś do zebranych wojowników w ich plemiennym języku. Nie brzmi to jak język zachęcający do pokoju. Wprost przeciwnie.
Schowaj kamerę. Lepiej, żeby nikt nie widział, że filmujesz…
– Ale to taka okazja, Bogdan… – cedzę błagalnie przez zęby. Nie chcę przegapić nadarzającej się okazji.

Cmentarz rewolwerowców

numer 2140 - 28.09.2018
Dla wielu to miejsce legenda. Z kamiennymi kopczykami, z którymi wiążą się niekiedy słynne historie przedstawiane w największych hollywoodzkich produkcjach o Dzikim Zachodzie. A czasem zwykłe, codzienne, zupełnie nikomu nieznane, ale za to prawdziwe.

Pustka przed ambasadą

numer 2134 - 21.09.2018
Teheran. Okolica muru ciągnącego się wokół opuszczonej ambasady USA wydaje się wyludniona. Tak jak za pamiętnej rewolucji z 1979 r. Po ciągnącym się wzdłuż muru chodniku spaceruje niewielu przechodniów.

Gdzie przemawia stary dąb

numer 2128 - 14.09.2018
Na piękną, acz niewielką wyspę, schowaną w cieniu Puszczy Augustowskiej, prowadzi dziś grobla. Warto z niej skorzystać.
Tak, byłem tu, byłem… – wyszeptał papież i otoczony przez kilkunastu towarzyszy ruszył wzdłuż grobli w kierunku wyspy. – Byłem tu jeszcze jako pielgrzym. Pamiętam, jak przypływaliśmy w to miejsce wiele razy. Ale jako papież jestem tu po raz pierwszy.