Podróże

Rozwiązła Położnica pod stolicą

numer 2621 - 30.04.2020
Gdyby nie ten bunkier, prawdopodobnie nikt w Warszawie nie kojarzyłby w ogóle nazwy „Janówek”. Od pokoleń we wspinaczkowym światku kojarzy się ona z mozolnymi przygotowaniami do sezonu. Spędzonego, rzecz jasna, w ścianie.

Stary czy Krzywy?

numer 2616 - 24.04.2020
Idą bardzo uważnie, powoli, zważając na każdy kolejny krok. Dla niektórych nie będzie on wcale taki łatwy. Poszczególne odcinki mostu są rozdzielone specjalnymi, ułożonymi w poprzek kamiennymi progami. Ma to przeciwdziałać pośliźnięciu.

Tak tu jest. Od lat

numer 2610 - 17.04.2020
Pisk opon i znów to samo. Wioząca mnie taksówka z hurgotem zatrzymuje się przed wymuszającą pierwszeństwo zdezelowaną starą toyotą. Po raz kolejny się udało. Stoimy zderzak w zderzak w gigantycznym korku w wąskiej ulicy Antonio Arnaiza.

Kościół w buszu

numer 2605 - 10.04.2020
Chyba nigdy nie brałem udziału w tego typu nieformalnej procesji. Wraz z dwójką polskich misjonarzy wolno przesuwamy się w stronę jednego z najbardziej zjawiskowych kościołów, jakie było mi dane kiedykolwiek zobaczyć.


Gdy nawet grzybiarz podnosi nos

numer 2599 - 03.04.2020
O takich miejscach raczej nie czytamy w przewodnikach. Zwykle bowiem troszkę spowszedniał nam ich pejzaż w rodzimym krajobrazie. A szkoda, bo przecież właśnie takie zakątki stanowią świadectwo prawdziwego fenomenu. Polskiego fenomenu „naturalności”, którego tak zazdrości nam zagranica.
Tato, tato! Patrz!
– Co tam, synku?

Męczeńska ziemia królów

numer 2581 - 13.03.2020
Chyba trudno znaleźć odpowiednik tego miejsca w naszym kraju. Szwedzka Uppsala to bowiem z jednej strony coś na kształt słowiańskiego gaju pogańskiego – z drugiej zaś siedziba władców. Z jednej strony miejsce składania pogańskim bożkom ofiar z ludzi i zwierząt – z drugiej miejsce świętego patrona kraju.Trzecie wybrzeże

numer 2575 - 06.03.2020
Dumni Jankesi mówią o tym jeziorze „nasze trzecie wybrzeże”. Bo rzeczywiście objechanie całej linii brzegowej jeziora Michigan zajęłoby przeciętnemu kierowcy półtorej doby. Dla niektórych i tak najgorszym momentem przejażdżki byłby pewien most…
 

Dla czterdziestu wybranych

numer 2571 - 02.03.2020
Tak naprawdę historycy sami nie wiedzą. Mogło to być za panowania aragońskiego króla Alfonsa V. Równie dobrze mogło też się to dziać za czasów króla Friedricha III. Dla badaczy jedno jednak jest pewne. Ulokowana nad błękitną Neretwą hercegowińska forteca o nazwie Počitelj musiała tu stać już w połowie XV w.

Szwajcaria Mazowsza

numer 2563 - 21.02.2020
Okazuje się, że tutaj, pod Płockiem, Mazowsze wcale nie musi być nużąco płaskie. Że wyrastające jeden po drugim strome ściany, jary i wąwozy mogą sprawić nie lada przeszkodę – nawet dla tak zręcznie uwijającej się rzeki, jaką jest Skrwa.

Miał być najpiękniejszy

numer 2557 - 14.02.2020
Joannici w ciągu 50 lat zbudowali 350 kościołów na Malcie, jednak ta najważniejsza, poświęcona ich patronowi, św. Janowi świątynia miała dopiero powstać. Gdy więc wielki mistrz zakonu zlecił wreszcie budowę konkatedry w Valletcie, było jasne, że oto za chwilę powstanie coś nieprawdopodobnie zdumiewającego.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama