reklama


Podróże

Wioska skrajności

numer 2527 - 10.01.2020
Pejzaż uliczek San Pedro de Atacama przypomina scenerię westernu o Dzikim Zachodzie. Niskie domy z cegły, kredowobiałe ściany opalane słońcem. I tylko zamiast kowbojskich koni – wałęsające się osły bądź lamy.

Razem, ale osobno

numer 2522 - 03.01.2020
Ruiny klasztoru widać już z trasy wyjazdowej z Tallina na północny-wschód. Monumentalna fasada kusi wzrok przejeżdżających tędy kierowców. Takiej świątyni nie widzieli nigdzie indziej na świecie.

Pod kobylim kościołem

numer 2519 - 30.12.2019
Trzech panów spod lokalnego sklepu równocześnie obraca głowy w moim kierunku. Zastanawiają się zapewne, po co jakiś miastowy przyjechał do ich Rokicia. W dodatku w taką pogodę.

Nie zmieniać scenografii!

numer 2513 - 20.12.2019
Takich mieścin dziś już w Europie nie ma. Trzeba ich szukać gdzieś dalej. Zwykle tam, gdzie nadal pamiętają, jaką dumną epoką było średniowiecze. I nie mają nic przeciwko, aby nadal żyć wedle zasad z tamtego czasu. A przynajmniej w pejzażu pamiętającym tamte lata.Ubrany w czarne kalosze chłopak ciągnie konia. Zwierzakowi nie jest na pewno łatwo.

Śmieci w piasku

numer 2507 - 13.12.2019
Dobrze jest czasem pojechać gdzieś dalej. Gdzie biura podróży kuszą nas egzotycznymi ofertami. Dobrze także dlatego, aby przekonać się, że „karaibski”, niekoniecznie musi równać się „sielski i anielski”. I wcale nie zawsze jest ładniejszy od polskiego.

Ocalić, co zapomniane

numer 2503 - 09.12.2019
Magnesy na lodówkę, breloczki z kluczami, długopisy, ołówki, piórniki czy wreszcie torby, plecaki i koszulki – wszystko z wygrawerowanym bądź przylepionym charakterystycznym znaczkiem drogowym. Emblematem, który dla każdego Amerykanina oznacza legendę. Route 66 to bowiem dla Stanów Zjednoczonych miejsce symbol.

Na uboczu świata

numer 2495 - 29.11.2019
O takich miejscach jak to niewiele można znaleźć w przewodnikach. Nie wiem, czy to kwestia słabo dostępnego położenia, czy raczej mało chwytliwego w turystycznych kręgach tematu maryjnych objawień. Niewątpliwie jednak do Koterki przyjechać warto. I to choćby na chwilę.
To powinno być już gdzieś tutaj… – uważnie studiuję mapę.

Jak to Aruba zaczęła świecić

numer 2489 - 22.11.2019
Po rozbiciu się o okoliczne skały brytyjskiego parowca „California” dla społeczności kreolskiej stało się jasne, że na ich wyspie trzeba będzie wybudować latarnię, która oświetli drogę kolejnym statkom przeprawiającym się przez wody Morza Karaibskiego.

Puszcza sprzed wieków

numer 2483 - 15.11.2019
Wie o tym naprawdę niewielu. A jak już się dowiadują, zwykle nie wierzą. Muszą sprawdzić. A to przecież prawda. Rezerwat przyrody Jata chroniący pradziejowy bór jodłowy jest najstarszym obok Puszczy Białowieskiej obszarem chronionym naszego kraju.

Jakubowy kamień ze snu

numer 2477 - 08.11.2019
Ten zamek stanowi wizytówkę Edynburga. Trudno się dziwić. Malownicza kanciasta sylwetka na wzgórzu inspiruje i zachęca do pofatygowania się, aby ją bliżej poznać. Nie wszyscy jednak wspinają się na zamkowe wzgórze dla samej tylko twierdzy.


reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama