Podróże

Na uboczu świata

numer 2495 - 29.11.2019
O takich miejscach jak to niewiele można znaleźć w przewodnikach. Nie wiem, czy to kwestia słabo dostępnego położenia, czy raczej mało chwytliwego w turystycznych kręgach tematu maryjnych objawień. Niewątpliwie jednak do Koterki przyjechać warto. I to choćby na chwilę.
To powinno być już gdzieś tutaj… – uważnie studiuję mapę.

Jak to Aruba zaczęła świecić

numer 2489 - 22.11.2019
Po rozbiciu się o okoliczne skały brytyjskiego parowca „California” dla społeczności kreolskiej stało się jasne, że na ich wyspie trzeba będzie wybudować latarnię, która oświetli drogę kolejnym statkom przeprawiającym się przez wody Morza Karaibskiego.

Puszcza sprzed wieków

numer 2483 - 15.11.2019
Wie o tym naprawdę niewielu. A jak już się dowiadują, zwykle nie wierzą. Muszą sprawdzić. A to przecież prawda. Rezerwat przyrody Jata chroniący pradziejowy bór jodłowy jest najstarszym obok Puszczy Białowieskiej obszarem chronionym naszego kraju.

Jakubowy kamień ze snu

numer 2477 - 08.11.2019
Ten zamek stanowi wizytówkę Edynburga. Trudno się dziwić. Malownicza kanciasta sylwetka na wzgórzu inspiruje i zachęca do pofatygowania się, aby ją bliżej poznać. Nie wszyscy jednak wspinają się na zamkowe wzgórze dla samej tylko twierdzy.

Poezja (dla) Marszałka

numer 2472 - 31.10.2019
Przy ul. Rasų słychać deszcz. Cichy szelest. Delikatna mżawka muska suche gałęzie pojedynczych drzew rosnących przed wejściem na cmentarz. Do głównej bramy zostało jeszcze kilkanaście metrów.

Obca ziemia z polską mową

numer 2467 - 25.10.2019
O księdzu Kazimierzu Wyszyńskim słyszał dziś mało kto. Chyba że ten ktoś jest akurat marianinem bądź przyjacielem zgromadzenia. O sławie tego imienia świadczą dziś nie tylko heroiczne czyny, lecz także owoce jego pracy. Choćby to miejsce.

Góra Indian Pemón

numer 2461 - 18.10.2019
Twórca Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, zainspirowany jej widokiem, zdecydował się napisać „Zaginiony świat”. Trudno zresztą mu się dziwić. Kształt tego tepui i rosnący wokół niego prehistoryczny las zabierają nasz umysł gdzieś dalej. Między egzotykę a fantazję.

Meta

numer 1500 - 19.08.2016

Kolorowe i jasne. Z ciepłymi pastelami oświetlanymi przez górujące na błękitnym niebie słońce. Ciudad Bolivar to prawdziwa perełka pośród wenezuelskich miast. Drewniane okiennice, niebieskie parapety, białe elewacje. Zdecydowanie ma coś z greckich miasteczek.

 

Niechciana góra prezydentów

numer 2443 - 27.09.2019
Przestudiowawszy dokładnie fotografie czterech wielkich prezydentów USA, Borglum dokonał szczegółowego odwzorowania ich twarzy. Finalnie zdecydował się na skalę 1:12. Tak powstał pomnik-rzeźba. Bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych na całym świecie.

Tu wszystko się zaczęło

numer 2437 - 20.09.2019
Między Łodzią a Warszawą, w pobliżu Żyrardowa, w samym sercu lasów bolimowskich znajdowała się maleńka osada. Nazywano ją Puszczą Korabiewską, jednak z czasem przemianowano na Mariańską. A wszystko przez pewnego przybysza…
Kiedyś stała tu lipa – wzdycha ks. Zbigniew. – Ale nie ma jej już ładnych 30 lat. Niestety. Wichura była bezlitosna. Także dla kilkusetletniego drzewa.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama