Podróże

Wędkowanie w Berezynie

numer 2192 - 30.11.2018
Borysów nie udaje, jest prawdziwy. Surowy, dla niektórych brzydki, może nawet nudny. Jego koloryt tworzą liczni wędkarze zabijający nudę nad rozlewiskami Berezyny.

Bezpretensjonalne, szczere i czyste

numer 2186 - 23.11.2018
To miasteczko nie wodzi za nos. Nie ukrywa, że jest czymś, czym de facto nie jest. Niezwykle spójne. I jak na Włochy doprawdy uporządkowane. No i te kwiaty, dekorujące ze wszech stron tutejsze parapety i kamienne elewacje. Witajcie w Asyżu!

Poziomki pod twierdzą

numer 2180 - 16.11.2018
„Jest tu tak zimno, że ledwo utrzymać mogę pióro” – miał pisać ze swojego biskupiego zamku do znajomych Ignacy Krasicki. Biskup narzekał, narzekał, ale ostatecznie to właśnie w tych „nieprzystojących biskupowi” warunkach napisał „Monachomachię”.


Wyrwane ze wspomnień

numer 2175 - 09.11.2018
Odgłos rozklekotanego roweru, za którym starszy pan ciągnie wózek z warzywami. Zapach rozpalonego gdzieś buddyjskiego kadzidła. Pstrokate kolory dziadków saddhu wypatrujących, który z turystów robi im zdjęcie, aby po chwili upomnieć się o ofiarę. To jest Durban Square.

Miejsce, które trzeba byłoby wymyślić

numer 2170 - 03.11.2018
Między jeziorem a lasem. W cieniu najbogatszych miejscowości całego Michigan. Otoczone domkami jednorodzinnymi, boiskiem do futbolu amerykańskiego i piękną halą z lodowiskiem do hokeja. W takim miejscu położone jest jedyne polskie seminarium duchowne znajdujące się poza granicami ojczyzny.


Gdy zgaśnie latarka

numer 2165 - 27.10.2018
Dla Majów to święte miejsce. Ledwie 20 kilometrów stąd zwykli niegdyś składać ofiary bożkowi deszczu. Ofiary z ludzi. Do tej pory można znaleźć tam zwapnione ludzkie szczątki. W jaskini św. Hermana tego typu znaleziska raczej nam nie grożą. Na całe szczęście.
Wstawaj! Stefan, wstawaj! Już pora! Wychodzimy! – Kuba trąca mnie silnie w ramię.

W czasie deszczu dzieci się (nie) nudzą

numer 2158 - 19.10.2018
Gniotownik walcowy. Urządzenie zgniatające ziarna zboża. Pierwszą taką maszynę zaprojektowano w 1815 r. Ta tutaj należy zatem do najstarszych nie tylko w Polsce, ale także w Europie! Kto by się spodziewał?

Europa i Ameryka Północna nie tylko z Warszawy

numer 2152 - 12.10.2018

Turyn nazywany jest kolebką włoskiej wolności – to właśnie tu urodziło się wielu wybitnych Włochów.
LOT oferuje coraz więcej połączeń międzynarodowych z portów regionalnych. Na niektóre trasy samoloty naszego narodowego przewoźnika wracają po kilkunastoletniej przerwie.

Dom Płaczu

numer 2146 - 05.10.2018
Nienawiść, oczy skoncentrowane na przemawiającym w tej chwili Big Manie, krzyczącym coś do zebranych wojowników w ich plemiennym języku. Nie brzmi to jak język zachęcający do pokoju. Wprost przeciwnie.
Schowaj kamerę. Lepiej, żeby nikt nie widział, że filmujesz…
– Ale to taka okazja, Bogdan… – cedzę błagalnie przez zęby. Nie chcę przegapić nadarzającej się okazji.

Cmentarz rewolwerowców

numer 2140 - 28.09.2018
Dla wielu to miejsce legenda. Z kamiennymi kopczykami, z którymi wiążą się niekiedy słynne historie przedstawiane w największych hollywoodzkich produkcjach o Dzikim Zachodzie. A czasem zwykłe, codzienne, zupełnie nikomu nieznane, ale za to prawdziwe.