Polska

Nowelizacja naprzeciw żądaniom TSUE

numer 2208 - 19.12.2018
REFORMA SN Podjąłem decyzję o podpisaniu noweli ustawy o SN. Podobnie jak Sejm i Senat uznałem, że wykonanie orzeczenia TSUE jest potrzebne, niezależnie od dyskusji, czy mogło być wydane i czy wykracza poza traktatowe kompetencje trybunału – powiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda, uzasadniając złożenie podpisu pod nowelizacją.

Tchórzliwy Rafał połknął język

numer 2208 - 19.12.2018
Dynamiczna jest sytuacja w Warszawie. Jeszcze kilka dni temu Rafał Trzaskowski bronił decyzji o obniżeniu bonifikat dla mieszkańców stolicy przy przekształceniu użytkowania wieczystego. Jego zastępca Paweł Rabiej mówił o „naprawie błędu rozdawnictwa”, a obaj zgodnie przekonywali, że pieniądze są potrzebne na walkę ze smogiem.

W co gra związek

numer 2208 - 19.12.2018
Dotychczasowe wyniki ruchu pasażerskiego wskazują na to, że na koniec grudnia Lotnisko Chopina będzie mogło pochwalić się liczbą ponad 17 mln podróżnych. To byłby pierwszy tak wysoki rezultat w historii warszawskiego portu lotniczego. Paradoksalnie pasażerowie powinni jednak przygotować się na kłopoty.

Sensacyjna szopka Wolskiego

numer 2208 - 19.12.2018
Gazeta Polska W świątecznym numerze tygodnika „Gazeta Polska” (nr. 51–52), który dziś trafi do kiosków w całej Polsce, znajdziemy m.in. sensacyjną szopkę Marcina Wolskiego wraz z plastusiami Barbary Pieli, śpiewnik polskich kolęd, apel gazety o przyjście na proces „GP” kontra nadzwyczajna kasta, artykuł o cudzie, jaki miał miejsce w 1914 r. pod Łowczówkiem.

Premier: rynek cyfrowy w Afryce wzmocni relacje z Europą

numer 2208 - 19.12.2018
POLSKA–AFRYKA Podczas Forum Afryka–Europa, które odbywa się w Austrii, w dyskusji o współpracy w erze cyfrowej „Taking Cooperation to the Digital Age” premier Mateusz Morawiecki przyznał, że „jednolity afrykański rynek cyfrowy wzmocni relacje handlowe między krajami Afryki i Europy”.

Nowy sondaż i PiS znowu nokautuje

numer 2208 - 19.12.2018
SONDAŻ Prawo i Sprawiedliwość zwycięża w najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE”. Obecnie rządzące ugrupowanie może liczyć na poparcie 39 proc. wyborców.
Drugie miejsce w badaniu zajęła Platforma Obywatelska. Chęć oddania głosu na ugrupowanie Grzegorza Schetyny zadeklarowało 27 proc. respondentów.

Ostatnia droga Jolanty Szczypińskiej

numer 2207 - 18.12.2018
pożegnanie Wczoraj w Słupsku odbył się pogrzeb Jolanty Szczypińskiej, posłanki z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, która przegrała walkę z ciężką chorobą. W uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Służby prześwietlają warsztaty Euroweek

numer 2207 - 18.12.2018
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz resort edukacji narodowej podjęły działania mające na celu wyjaśnienie sprawy kontrowersyjnych kursów językowych organizowanych przez Fundację EuroWeek. Sprawę zbada również prokuratura, do której zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw na tle seksualnym złożył Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Prof. Pawłowicz zawiesza działalność polityczną

numer 2207 - 18.12.2018
Znana i lubiana prof. Krystyna Pawłowicz przestała wypowiadać się dla mediów. Posłanka znana z twardego kursu wobec sądów i ostro wypowiadająca się w sprawach światopoglądowych poinformowała o decyzji za pomocą mediów społecznościowych.

Prawdziwe znaczenie choinki

numer 2207 - 18.12.2018

„GAZETA POLSKA” W Warszawie na początku XIX w. pojawiły się choinki. Oczywiście zwyczaj ten szybko zagościł na polskich dworach i w miastach. Na wsiach w Polsce dopiero w XX w. – mówi ks. prof. Józef Naumowicz w rozmowie z Eweliną Steczkowską w świątecznym numerze tygodnika „Gazeta Polska”, który ukaże się już w środę w całej Polsce. Poniżej publikujemy fragmenty rozmowy.