Polska

Nie chciał zabić księdza, trafił do więzienia

Numer 398 - 29.12.2012
HISTORIA ŚWIADEK HISTORII Kazimierz Sulka w komunistycznej SB służył tylko przez rok. Sprzeciwił się planom zabójstwa opozycyjnego kapłana ks. Adolfa Chojnackiego. Trzy lata przesiedział w więzieniu, a pełnej rehabilitacji doczekał się dopiero po 1989 r. Dzisiaj dysponuje kilkunastoma tomami akt, które dokumentują zbrodniczą działalność władzy w czasach Jaruzelskiego. Rafał Kotomski

Okupant z Oleandrów

Numer 397 - 28.12.2012
KRAKÓW AFERA W DOMU IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO Zawłaszczenie jasnogórskich pamiątek, wyrok, ułaskawienie przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Przypadek Krystiana Waksmundzkiego, szefa samozwańczego Związku Legionistów Polskich (ZLP) okupującego olbrzymi budynek w centrum Krakowa, jest naprawdę niespotykany. Wojciech Mucha

Koncesja dla TV Trwam coraz bliżej

Numer 397 - 28.12.2012
MEDIA Wczoraj Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła kolejny konkurs na koncesje cyfrowe. Jedno z czterech miejsc na multipleksie jest przeznaczone dla telewizji o charakterze społeczno-religijnym.

Koleje linowe w lesie

Numer 397 - 28.12.2012
PRYWATYZACJA Lasy Państwowe zamierzają złożyć ofertę kupna Polskich Kolei Linowych. To lepsze rozwiązanie niż sprzedaż dobrze prosperującej firmy zagranicznemu inwestorowi. Jednak Lasy Państwowe nie mają pieniędzy na taką transakcję, a przepisy o gospodarce leśnej wykluczają zakup PKL u.

Niemcy strzelali w Jedwabnem

Numer 397 - 28.12.2012
HISTORIA MAŁO ZNANE FAKTY ZE ŚLEDZTWA W SPRAWIE MORDU ŻYDÓW Udział Niemców jako sprawców i kierujących zbrodnią w Jedwabnem jest bezsporny – mówi znany historyk dr Piotr Gontarczyk. „Wprost” opublikowało mało znany raport szefa ekipy, która w 2001 r. prowadziła ekshumację w Jedwabnem. Wynika z niego, że archeolodzy znaleźli na miejscu masakry łuski naboi wystrzelonych z niemieckiej broni.

94 lata temu wywalczyli Polskę

Numer 397 - 28.12.2012
HISTORIA Złożeniem kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka, pierwszego tymczasowego dowódcy powstania wielkopolskiego, rozpoczęły się wczoraj w Poznaniu obchody 94. rocznicy zrywu niepodległościowego. W wyniku powstania Wielkopolska powróciła do Rzeczypospolitej.

Poszukujemy świadków historii

Numer 397 - 28.12.2012
AKCJA Apelujemy o kontakt do wszystkich osób, które mają informacje na temat siedziby gestapo w Tarnowie, która mieściła się przy ul. Urszulańskiej.

Pomagajmy bezdomnym

Numer 396 - 27.12.2012
Jacek Liziniewicz

Slumsy trzy kilometry od Sukiennic

Numer 396 - 27.12.2012
KRAKÓW Budynki widma, wojny gangów i brak perspektyw na rozwój. Azory, drugie pod względem liczebności mieszkańców osiedle w Krakowie, coraz bardziej przypomina fawelę (dzielnicę nędzy) w Rio de Janeiro niż osiedle europejskiego miasta kultury.

Zniszczony symbol Bożego Narodzenia

Numer 396 - 27.12.2012
SKANDAL Nieznani sprawcy dokonali dewastacji szopki bożonarodzeniowej od wielu lat stawianej w Zgierzu. – Chciałbym wierzyć, że to odosobniony akt wandalizmu, ale niepokoi mnie, że ostatnio coraz częściej obiekty kultu religijnego są poddawane tego typu dewastacjom – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, honorowy obywatel Zgierza.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama