Polska

Bezpieka ma się dobrze

Numer 35 - 19.10.2011
Esbecy, którzy zamordowali księdza Jerzego, radzą sobie nieźle – zmienili nazwiska i robią kariery. Grzegorz Piotrowski pracował jako dziennikarz, Leszek Pękala znalazł zajęcie w reklamie.

„Gazeta Wyborcza” a Kościół

Numer 35 - 19.10.2011
Czy nam się to podoba, czy nie, „Gazeta Wyborcza” kształtuje już drugie pokolenie Polaków. Stworzona jako „pierwszy niezależny dziennik” w całym sowieckim imperium niemal natychmiast stała się niezwykle skutecznym narzędziem indoktrynacji. Właśnie dlatego, że miała być „naszą” gazetą – solidarnościową, wyrażającą poglądy ludzi – już od pierwszego numeru zyskała ogromny kredyt zaufania.

NIE dla ideologii nienawiści

Numer 33 - 17.10.2011
„Kto chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej w Polsce, ten pragnie na tym miejscu postawić swoją ideologię nienawiści”. W ten sposób przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik skomentował zapowiedzi Janusza Palikota, że doprowadzi do zdjęcia krucyfiksu ze ściany sali obrad Sejmu.

Ludzie „Gazety”

Numer 34 - 18.10.2011
Kierownictwo „Gazety Wyborczej” od początku jej istnienia miało jeden cel: wychować i ukształtować nowe pokolenie. Dlatego, tworząc redakcję, sięgnięto głównie po psychologów i socjologów. Nie było między nimi żadnych sporów ideologicznych z prostego powodu – większość szefów „GW” wywodzi się z jednego środowiska: członków Komunistycznej Partii Polski i komunistycznego aparatu władzy.

Majstrowanie przy urnie

Numer 34 - 18.10.2011
Nie mogłem uwierzyć, gdy w sprawozdaniu komisji wyborczej przy nazwisku Adama Kwiatkowskiego z PiS-u było zero. Sam widziałem, że przynajmniej osiem osób zagłosowało na niego – mówi „Codziennej” Krzysztof Dasiewicz. Podczas wyborów był mężem zaufania w lokalu znajdującym się w ambasadzie polskiej w Berlinie.

Bo są wybrani z PiS-u

Numer 34 - 18.10.2011
Wybrani do Sejmu prokuratorzy w stanie spoczynku, Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski, mogą stracić mandaty prokuratorskie. Chce tego Kancelaria Sejmu. Oznaczałoby to dożywotnią utratę służbowych emerytur. Działanie kancelarii jest sprzeczne z ustawą o prokuraturze.

Urban i Piotrowski mu nie przeszkadzają

Numer 34 - 18.10.2011
Chcę być pierwszym jaskiniowcem w polskim Sejmie – z Markiem Poznańskim, archeologiem, posłem Ruchu Palikota, rozmawia Maciej Marosz. Jakimi kwestiami będzie się Pan zajmował jako poseł? Kulturą i edukacją. Przede wszystkim wierzę w Boga, jestem katolikiem, ale też chcę rozdziału Kościoła od polityki. To różni mnie od polskiej prawicy.

Kto wyleczy służbę zdrowia?

Numer 34 - 18.10.2011
Zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Kto za Ewę Kopacz? Trwa wyścig między Bartoszem Arłukowiczem (PO) a Markiem Balickim. Wbrew pozorom najważniejsze wcale nie jest uzdrowienie resortu. To wyrachowana rozgrywka polityczna.

Biała siła „oburzonych”

Numer 34 - 18.10.2011
„Porozumienie 15 października” utworzone na znak solidarności z lewackim ruchem oburzonych posługuje się symbolem przypominającym znak używany przez niemiecką jednostkę Waffen-SS.

Wszystkie karty w ręku premiera

Numer 34 - 18.10.2011
Powoli opada kurz po wojnie w Platformie Obywatelskiej. Premier Donald Tusk jest jej niekwestionowanym zwycięzcą. Dwie zwalczające się grupy – „spółdzielnia” Cezarego Grabarczyka i frakcja Grzegorza Schetyny – są zbyt słabe, by samodzielnie stawić czoła szefowi rządu.