Polska

Służby skarbowe pod lupą komisji

numer 2049 - 13.06.2018
AMBER GOLD Komisja śledcza ds. Amber Gold z wątku dotyczącego służb specjalnych przechodzi do zbadania działań instytucji skarbowych. Jeszcze w tym tygodniu zeznania mają złożyć m.in. były naczelnik III Urzędu Skarbowego oraz byłe kierownictwo Izby Skarbowej w Gdańsku. 18 lipca ma zostać przesłuchany były minister finansów Jacek Rostowski.

Praworządność według sędziów

numer 2049 - 13.06.2018
SĄDOWNICTWO Wiceszef KE Frans Timmermans zapowiedział swoją wizytę w Polsce. Ma rozmawiać o praworządności z premierem Morawieckim. Premier zachęci go do przyjrzenia się sytuacji po buncie sędziów z Krakowa.

Oskarżony wnuk noblisty

numer 2049 - 13.06.2018
SPRAWIEDLIWOŚĆ Gdańska prokuratura oskarżyła 21-letniego Dominika W. m.in. o sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i znieważenie policjantów. Młodemu mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

Niejawne informacje wyciekały, prokuratura umarza

numer 2048 - 12.06.2018
afera Kierownictwo Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL), które objęło władzę nad spółką w 2016 r., wykryło proceder wynoszenia przez kadrową Lotniska Chopina w Warszawie tajnych dokumentów i udostępniania ich osobom niepowołanym. Sprawa trafiła do prokuratury. Ta jednak zdecydowała, że nie będzie się zajmowała sprawą.

Dobry start dla każdego dziecka

numer 2048 - 12.06.2018
Wrzesień to trudny miesiąc dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. Dzisiaj nie muszą już wydawać pieniędzy na podręczniki, ale przybory szkolne, nowe buty sportowe czy plecak wciąż kosztują. – Program Dobry start to inwestycja w rodzinę, która jest fundamentem silnego państwa opartego na kapitale ludzkim – mówi nam minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Miliony dla futrzarzy

numer 2048 - 12.06.2018
W 2017 r. ponad 41 mln zł trafiło z budżetu państwa w postaci zwrotu podatku VAT do ferm zwierząt futerkowych. W tym czasie hodowcy zapłacili ponad 11 mln zł podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych. Dane Ministerstwa Finansów są sprzeczne z narracją futrzarzy, którzy przedstawiają się jako branża kluczowa dla polskiej gospodarki.

Prawa człowieka pod dyskusję

numer 2048 - 12.06.2018
DEBATA 11 paneli, 70 prelegentów – tak w dużym skrócie wyglądało „Forum Praw i Wolności”, czyli wielka debata zorganizowana w sobotę na PGE Narodowym w Warszawie, dotycząca przede wszystkim „odejścia od właściwego znaczenia praw człowieka we współczesnym świecie”.

Piekarczyk przypomina prezydentowi o degradacji

numer 2048 - 12.06.2018
LIST Paweł Piekarczyk, bard Strefy Wolnego Słowa, wystosował do prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym przypomina mu kwestię ustawy degradacyjnej. Głowa państwa, wetując ustawę autorstwa PiS, obiecała rozwiązanie kwestii, ale nic w tej materii się nie zdarzyło. – Chcę przypomnieć prezydentowi, skąd jest i że nadal ważne kwestie nie są rozwiązane – mówi nam Paweł Piekarczyk.

Wraca temat dekoncentracji mediów

numer 2048 - 12.06.2018
sejm Nie milknie dyskusja na temat dekoncentracji rynku medialnego. Ustawa regulująca tę kwestie jest niemal gotowa, ale – jak podkreślają politycy PiS – trzeba poczekać na zielone światło od ścisłych władz partii. – Mojemu rządowi jest bardzo trudno wprowadzić nowe rozwiązania – mówił minister kultury Piotr Gliński.

Odkryć tajemnice Rakowieckiej

numer 2048 - 12.06.2018
ipn Ekipa specjalistów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęła wczoraj kolejny etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie byłego aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. – Musimy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy pewni, że w tej katowni nie zostały żadne ludzkie szczątki.