Publicystyka

Konfederacja – koalicjant PO

numer 2595 - 30.03.2020
Ostatnie posiedzenie Sejmu przejdzie do historii nie tylko dlatego, że było pierwszym po wybuchu epidemii ani też z powodu wybryków ubranych w maseczki mało mądrych posłów. Zostanie zapamiętane, ponieważ obnażyło hipokryzję Konfederacji, która – jak wiele na to wskazuje – jest cichym sojusznikiem Platformy Obywatelskiej.
  

Co z tobą, Florek?

numer 2593 - 27.03.2020
„Jednakowa dla nas, piesku, dola psia/Więc trzymajmy chociaż sztamę, ty i ja!/Tobie patrzy melancholia z pyska/Mnie gardło ściska/Głupia łza.../Gdzie twój humorek?/Co z tobą, Florek?/Tak ci posmutniał wesoły pysk/Jak człowiek gania, pędzi tu i tam/A wieczorek chodzi sam/To humorek przez okienko prysł!”

Dobre seriale na czas kwarantanny

numer 2593 - 27.03.2020
W całym nieszczęściu pandemii są jakieś dobre strony. Kwarantanna zmusza nas do zatrzymania się i zajęcia sprawami, na które nie mieliśmy czasu. Przede wszystkim możemy pobyć z naszymi bliskimi, ale czasu jest tyle, że można również zająć się choćby kulturą i sztuką.

Wirus, który zmieni nasz świat

numer 2592 - 26.03.2020
Na początku epidemii koronawirusa w Chinach nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakim jest ona poważnym problemem. Wirus był daleko. Teraz większość z nas siedzi w domu, obawiając się wyjść do sklepu czy na spacer. Ale kiedyś w końcu epidemia się skończy i z domów wyjdziemy. Możemy jednak nie poznać świata, który zastaniemy.

Koronawirusowe odwracanie kota ogonem

numer 2591 - 25.03.2020
Państwo Środka wykorzystuje globalny kryzys wywołany wirusem SARS-CoV-2. To największa eksplozja dezinformacji w ciągu ostatnich dekad.

Wróg numer jeden

numer 2590 - 24.03.2020
Wydawałoby się, że w czasie epidemii komentatorom politycznym może być trudno znaleźć tematy. Kampania wyborcza prawie zamarła, zmęczeni ludzie próbują jakoś układać sobie życie w nowych warunkach, a politycy próbują się w tym im przydać lub, jeśli nie są decyzyjni, przynajmniej nie przeszkadzać. W mediach jest więcej kampanii informacyjnych i treści poradnikowych.

Do czego nadaje się Unia, a do czego nie

numer 2590 - 24.03.2020
Oburzanie się na UE, że nie działa w tempie i ze sprawnością oczekiwaną od państw, choć reklamuje się jako struktura ponadpaństwowa – sprawniejsza, potężniejsza i bardziej wydolna niż każde z jej państw członkowskich – jest, jak już pisałem w poprzednim artykule, tyleż usprawiedliwione politycznie, co merytorycznie chybione.

Odpowiedzialność i beztroska

numer 2589 - 23.03.2020
Związana z koronawirusem trudna sytuacja zmusiła wiele osób do pozostania w domach. To nie tylko kwarantanna, lecz także praca zdalna i opieka nad dziećmi. Polacy w większości zachowują się bardzo odpowiedzialnie, ale są też tacy, którzy wyłamują się z zasad bezpieczeństwa. Oraz tacy, którzy z lubością rozsiewają fake newsy.

Igrzyska w Tokio – o czasie czy przełożone?

numer 2589 - 23.03.2020
Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował o przełożeniu w czasie już teraz zaległych kwalifikacji olimpijskich w niektórych dyscyplinach. Chodzi o zawody, których zwycięzcy mają wystąpić w letnich igrzyskach olimpijskich, mających odbyć się po raz drugi w historii w Japonii. A zaplanowano je między 24 lipca a 9 sierpnia…

Realizm a reality show

numer 2587 - 20.03.2020
No i dopadło nas. Coś, czego przewidzieć było nie sposób i na skalę rzadko po II wojnie światowej spotykaną.