Publicystyka

Niedźwiedź nie zwalnia uścisku

numer 2208 - 19.12.2018
Demokracja szaleje po całej Europie, od paryskich ulic po kaukaskie zaułki, a wszędzie to skutek wyborów… Obywatele we Francji po udanych wyborach poprzednich, podczas których udało się im kolejny raz dać bohaterski odpór populistom i faszystom, właśnie demolują ulice swojej stolicy, by wyrazić własnym wybrańcom uznanie za rok rządów, to samo rozkręca się z wolna w Gruzji po tegorocznych wyborach.

Jaskółka czy szczepionka

numer 2207 - 18.12.2018
Wybory samorządowe, wygrane przez PiS w skali sejmików i całego kraju, lecz przegrane na poziomie dużych i średnich miast, były traktowane przez wielu komentatorów jako zapowiedź trendu, który może przesądzić o wynikach kolejnych głosowań, dotyczących wyboru europarlamentarzystów, posłów i senatorów, a na końcu również prezydenta Polski.

Dźwięk pustej rury

numer 2207 - 18.12.2018
W połowie kwietnia 2004 r., gdy dla wszystkich stało się już jasne, że powstanie Muktady as-Sadra potrwa jeszcze bardzo długo, z logistyki Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe przyszła informacja, iż w czeluściach kontenerów z uzbrojeniem zalega sobie spokojnie granatnik SPG-9 wraz z amunicją, o wspaniałym kalibrze 73 mm.

„Optyczna większość”, czyli nie dyskutujmy o Francji!

numer 2206 - 17.12.2018
Unia Europejska z troską pochyla się nad stanem demokracji i praworządnością w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii czy na Słowacji. Ale głośno milczy, gdy pojawiają się niewydumane, a realne problemy w krajach Europy Zachodniej. Tak było ze spóźnioną i momentami wręcz pozorowaną debatą na temat przemocy wobec kobiet w Kolonii i innych niemieckich miastach podczas Nowego Roku 2016.

Jak nie idzie, to nie idzie

numer 2204 - 14.12.2018
Tak mógłby westchnąć Lech Wałęsa, który w ostatnich tygodniach nie ma szczęścia. Przegrywa proces z Jarosławem Kaczyńskim. Na pogrzeb George’a H.W. Busha leci w koszulce, z której zapamiętany zostanie napis „OTUA”.

We Francji będzie akt V, czyli sztuka protestu grana dalej

numer 2203 - 13.12.2018
Przemówienie Emmanuela Macrona było oczekiwane, i to od dawna. Z góry nazwano je najważniejszym wystąpieniem kadencji, a nawet mową decydującą o jego prezydenturze. Orędzie poprzedziło spotkanie z politykami, samorządowcami i związkowcami. Dziennikarze przez cały dzień spekulowali na temat możliwych niespodzianek.

Zabrakło sankcji

numer 2202 - 12.12.2018
Ubiegłotygodniowy wyrok jest oczywistym sukcesem Jarosława Kaczyńskiego. To także ogromny policzek dla Lecha Wałęsy, któremu przyznawanie się do błędów nie przychodzi łatwo, przepraszanie – tym bardziej. Niemniej w warstwie prawnej to nie jest dobre orzeczenie.

Groźba w powietrzu

numer 2201 - 11.12.2018
W piątek politycy Prawa i Sprawiedliwości wybrali się na wyjazdowe posiedzenie klubu, podczas którego zapowiedziano bardzo ważne wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Już po nim większość polityków opozycji uznała, że prezes PiS nie powiedział niczego istotnego. Jednak również duża część komentatorów stwierdziła, że Kaczyński wypadł słabiej niż zwykle.

Matka żywicielka

numer 2201 - 11.12.2018
21 marca 2007 r., już z pokładu samolotu, zadzwoniłem do mojej Mamy, aby poinformować ją, że za kilka minut będę odlatywał do Afganistanu w ramach grupy przygotowawczej I Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W odpowiedzi usłyszałem, że jestem „cholerą chodzącą”, „najbardziej nieznośnym bachorem pod słońcem” i „powsinogą”.

Polska i Unia, czyli Henryk Walezy wiecznie żywy

numer 2200 - 10.12.2018
Warto zastanowić się, jakie są relacje Polski i Unii Europejskiej po ostatnim kompromisie w sprawie Sądu Najwyższego, a przed kluczowymi dla przyszłości UE wydarzeniami.