Publicystyka

Unia Europejska A.D. 2019

numer 2101 - 13.08.2018
Tytuł jest nieco złośliwy, bo to „A.D.”, czyli „Anno Domini” – „roku Pańskiego” – w kontekście organizacji, która oficjalnie odrzuciła zapis o dziedzictwie chrześcijaństwa w preambule projektowanej konstytucji europejskiej, brzmi z jednej strony jak stwierdzenie faktu, a z drugiej – jak wyrzut sumienia.

Co gang przebierańców robił w GIF?

numer 2101 - 13.08.2018
W Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym trwają audyty decyzji, które przez dwa i pół roku jako p.o. szef urzędu wydawał Zbigniew Niewójt. To właśnie wtedy wpływ na jego działalność mogli mieć fałszywi pracownicy służb specjalnych – ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”.

Dobra zmiana, a prasa pada

numer 2099 - 10.08.2018
W najbliższych dniach i tygodniach czekają nas znaczne podwyżki cen prasy oraz likwidacje kolejnych tytułów gazet i magazynów. Do ogólnoświatowych kłopotów prasy papierowej, które jednak nie wszędzie wyglądają aż tak poważnie, doszły dwa polskie problemy: gwałtowny wzrost cen papieru i nasilające się problemy Ruchu. Brak reakcji państwa spowoduje, że na rynku pozostanie wyłącznie prasa niemiecka.

Osie podziału między Polską a unijnym mainstreamem (III). Spór o wartości

numer 2098 - 09.08.2018
Dzisiejsze rozważania o polsko‑unijnym sporze o wartości poświęcone są najgłębszym źródłom owego sporu – konfliktowi wokół religii i obywatelskości, a zatem w istocie wokół tradycji i kultury politycznej Polaków.

Nie czekali na listopad

numer 2097 - 08.08.2018
Kilkakrotnie już miałem okazję na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” pisać na temat rocznic Powstania Warszawskiego. Zmiana podejścia do powstania dokonana przez klasę polityczną, liderów opinii, mieszkańców Warszawy i całej Polski była fascynującym przykładem powrotu do patriotycznej narracji historycznej, odzyskania pamięci o bohaterach i ofiarach.

Saperzy rewolucji

numer 2096 - 07.08.2018
Przysłowie o saperze, który myli się tylko raz, słyszał każdy. Znałem wielu saperów i żaden z nich nigdy nie popełnił najmniejszej pomyłki. 14 maja 2004 r. w piątek wracaliśmy z patrolu do bazy Camp Juliet w Karbali, gdy jadący na czele kolumny pojazd gwałtownie zahamował.

Austria i Polska: jak daleko, jak blisko

numer 2095 - 06.08.2018
Minął pierwszy miesiąc półrocznej prezydencji Austrii w Unii Europejskiej. To świetny pretekst, aby zająć się stosunkami na linii Warszawa–Wiedeń. Warto przy tym uniknąć skrajności.

W sidłach mamony

numer 2093 - 03.08.2018
Cristiano Ronaldo osiągnął porozumienie z prokuraturą i zgodził się poddać karze dwóch lat pozbawienia wolności i prawie 20 mln euro grzywny za przestępstwa podatkowe. Gwiazdor nie pójdzie do więzienia, bo kara jest w zawieszeniu. To nie pierwszy przypadek znanego futbolisty, który zostaje przyłapany na finansowych przekrętach.

Wojenka o Tysona

numer 2093 - 03.08.2018
W mediach społecznościowych nie ustaje dyskusja nad kampanią społeczną FoodCare z udziałem Mike’a Tysona. Były bokser powiedział parę zdań do kamery, wyraził uznanie dla powstańców warszawskich i… rozpoczęła się burza.

Spór o wartości z unijnym mainstreamem (II)c

numer 2092 - 02.08.2018
Spory o wartości między mainstreamem UE a dominującym nurtem polskiej opinii publicznej – oprócz omówionych tydzień temu tarć o interpretację terminów i o wolność słowa – koncentrują się wokół wielu innych osi podziału. Dziś przeanalizujemy spory o podwójne standardy i reformę sądownictwa.