Publicystyka

Biały ptak z czerwonym znamieniem

numer 2007 - 21.04.2018
Z czym nam się mogła w PRL‑u kojarzyć Mołdawia? Mętne wspomnienie z lekcji historii o jakichś lennach niegdysiejszej Rzeczypospolitej – hospodarstwach Wołoszczyzny i Mołdawii – nie do odnalezienia na współczesnej mapie „obozu państw socjalistycznych”.

Drzwi bez klamki, czyli dokąd wiedzie sprawa Skripala?

numer 2006 - 20.04.2018
O próbie otrucia Siergieja Skripala przez rosyjskie tajne służby wiemy bardzo dużo. Nie wiemy jednak tego, w jakim celu Rosjanie dokonali zamachu ani czy obecne skutki dyplomatyczne są dla Moskwy problemem, czy może elementem szerszego planu.

Pierwszy śledczy transformacji. Rzecz o Jacku Tittenbrunie

numer 2005 - 19.04.2018
Zmarły kilka dni temu prof. Jacek Tittenbrun, poznański socjolog, pozostawił po sobie fundamentalne dzieło o polskich przemianach gospodarczych. Jego czterotomowa praca „Z deszczu pod rynnę. Meandry polskiej prywatyzacji” to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć tajniki III Rzeczypospolitej.

Nauka versus narracje

numer 2005 - 19.04.2018
W ubiegły weekend miałem okazję przysłuchiwać się temu, co się działo podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz 78. rocznicy ludobójstwa katyńskiego w ramach V Forum Polonijnego, odbywającego się pod hasłem „Polonia Semper Fidelis. Budujmy wielki front patriotyczny”.

Węgry – te same scenariusze

numer 2004 - 18.04.2018
Po wygranej Fideszu i Viktora Orbána na Węgrzech próbuje się realizacji tego samego scenariusza co w Polsce – „ulica i zagranica”. Nawet zagraniczne komentarze są podobne. Orbán to „ksenofob” i „prawicowy populista”, PiS i Jarosława Kaczyńskiego w najłagodniejszej wersji określano podobnymi terminami, no, może jeszcze z dodatkiem „ultrakonserwatyści”.

Wychowanie dziecka to praca

numer 2004 - 18.04.2018
Czy matce wychowującej dzieci należy się wynagrodzenie? Kto powinien ponosić większość kosztów utrzymania potomstwa – rodzice czy państwo? Przemiany demograficzne wymagają odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz odpowiednich reform. Program Mama+ może być wstępem do takich głębokich przemian.

Po co rząd płaci za stare obrazy?

numer 2004 - 18.04.2018
I cóż najlepszego nam zrobiłaś, droga nasza arystokracjo. Dumni byliśmy i kochaliśmy Radziwiłłów, Sobańskich, Czartoryskich, Lubomirskich, jak Ameryka kocha swoją Myszkę Miki. Arystokrację biedną jak mysz i śmieszną w swoich aspiracjach.

Czy Polsce potrzebny jest jeszcze parlament?

numer 2004 - 18.04.2018
Znamy już treść wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i ostateczne zarzuty wobec Polski. Warto pochylić się nad argumentami i zapytać, czy w naszym kraju obowiązuje jeszcze stanowione przez nas prawo.

Puszcza Białowieska – Himalaje hipokryzji czy niewiedzy?

numer 2003 - 17.04.2018
W ochronie środowiska chodzi o to, aby teraz i w dającej się przewidzieć przyszłości zasoby naturalne w różnych zakątkach globu ziemskiego służyły zaspokajaniu potrzeb ludzkich. Ma to następować bez szkody dla dobrostanu przyrody ożywionej i nieożywionej. Innymi słowy, nie ma ochrony środowiska bez roztropnego gospodarowania zasobami przyrody.

Strzeżonego Pan Bóg strzeże

numer 2003 - 17.04.2018
Szedłem z Mamą ulicą Poznańską w Łodzi od przystanku tramwajowego na Kilińskiego w kierunku naszego bloku przy Ozorkowskiej.