Publicystyka

Wyborcze niebo nad Berlinem z polskim akcentem

numer 2331 - 20.05.2019
Majowy Berlin. Do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało kilka dni. Niemiecka stolica w niemrawym nastroju kampanijnym, na Charlottenburgu uliczni kaznodzieje wieszczą koniec świata, na głównej ulicy handlowej, czyli słynnym Kudammie, trwa wystawa oldtimerów, kafejki Ostkreuzu są tak zapełnione, że szpilki nie wciśniesz.

Każdy głos na miarę przyszłości Europy i Polski

numer 2331 - 20.05.2019
Jeszcze nigdy wybory do Parlamentu Europejskiego nie były tak ważne jak w 2019 r. Po raz pierwszy bowiem nie wiadomo, kto je wygra. Czy zwolennicy Europy Ojczyzn, Europy Narodów, szacunku dla tradycji i wartości, które były fundamentem Starego Kontynentu, czy też euroentuzjaści, którzy uważają, że historia Europy zaczęła się po II wojnie światowej?

Kościół nie może powtórzyć błędu z rozliczeniem agentów

numer 2329 - 17.05.2019
W ciągu zaledwie czterech dni film braci Sekielskich był odtwarzany na YouTubie blisko 15 mln razy. I nie ma co się dziwić – wreszcie powstał wstrząsający dokument, nawet jeśli niepozbawiony wad. To zupełnie inny wymiar dyskusji o problemie Kościoła niż głosy antyklerykałów czy fabularny „Kler”.

My, czarne owce

numer 2329 - 17.05.2019
Miesiąc temu w tekście „Konsultant nie śpi!” ostrzegałem przed „udziałem diabła” w polskiej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Na ostatniej prostej odziany w tęczowy ornat coraz głośniej dzwoni ogonem na wielce szczególną „mszę”, już nie tęczową, a smoliście czarną! I część baranów z beczeniem bieży na dźwięk tego dzwonienia…

Nowy cesarz, nowa era

numer 2328 - 16.05.2019
Od 1 maja Japonia ma nowego cesarza. Jego panowanie rozpoczyna także nową erę – szczęścia i harmonii. Dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni intronizacja nowego władcy to czas świętowania. Są jednak tacy, którzy martwią się, że z tego powodu mają... za dużo wakacji.

Wara!

numer 2327 - 15.05.2019
Kiedy chodziłem do peerelowskiej podstawówki, w okolicach rocznicy wybuchu II wojny światowej nauczyciele opowiadali nam nie o żadnych tam nazistach, o których wtedy nikt nie słyszał, lecz o Niemcach, którzy – jak głosiła słynna pieśń dziadowska – 1 września roku pamiętnego napadli na Polskę z kraju sąsiedniego.

Wielkie finały angielskiej piłki

numer 2327 - 15.05.2019
Liverpool i Tottenham zmierzą się w finale Ligi Mistrzów, do którego obie drużyny dostały się w dramatycznych okolicznościach. Oba angielskie kluby wyszarpały awans w ostatnich minutach, tworząc najnowszą historię futbolu.

Najboleśniejszy temat

numer 2326 - 14.05.2019
Powiedzenie, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, nie zawsze się sprawdza, czasem zaś jest to proces zbyt bolesny i tak rozłożony w czasie, że trudno mówić o jakimkolwiek dobru, co najwyżej niewielkiej rekompensacie za krzywdy z przeszłości.

Wszyscy jesteśmy faszystami

numer 2325 - 13.05.2019
Pisałem niedawno o „filozofie” prezydenta Marcona. Yascha Mounk stworzył teorię patriotyzmu inkluzywnego, który tak naprawdę zmieniając to pojęcie, staje się jego antytezą. Na tym nie koniec francuskich „heglistów”.

Bój idzie łeb w łeb – potrzebna maksymalna mobilizacja

numer 2325 - 13.05.2019
Wybory europejskie są już na ostatniej prostej. Finisz potrwa najbliższe dwa tygodnie. Głosowanie w ostatnią niedzielę maja zamknie cztery już dekady bezpośrednich wyborów do Parlamentu Europejskiego.


-->