Publicystyka

Cukrzyca poważnym problemem społecznym i gospodarczym

numer 2429 - 13.09.2019
Liczba chorych na cukrzycę będzie rosła coraz szybciej m.in. z powodu starzejącego się społeczeństwa. Walka z tą chorobą to wyzwanie nie tylko dla systemu opieki zdrowotnej.

Czy mamy „przyjaciół Moskali”?

numer 2429 - 13.09.2019
Określenie to pochodzi od Mickiewicza, który po rozbiciu spisku filomatów, podczas przymusowego kilkuletniego pobytu w Rosji nawiązał przyjaźnie z kilkoma wybitnymi postaciami jej życia publicznego.

Kłopoty bulteriera Schetyny

numer 2428 - 12.09.2019
Ma na swoim koncie kontakty ze służbami specjalnymi, kontrowersyjne metody, którymi zdobył sobie wpływy w Inowrocławiu, a w młodości uczestnictwo w happeningach „Naszości” Piotra Lisiewicza. Mowa oczywiście o Krzysztofie Brejzie, którego nazwisko znalazło się w centrum uwagi ze względu na farmę trolli, którą wykryto w inowrocławskim ratuszu.

Grzesiek, kończ

numer 2426 - 10.09.2019
„Jarek, kończ…”. Tyle komentarza Grzegorza Schetyny do długiego programowego przemówienia Jarosława Kaczyńskiego na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie. Wystąpienie prezesa PiS zawarło w sobie nie tylko konkretne zapowiedzi dla Polaków, lecz także szeroką wizję państwa i polityki według lidera partii rządzącej, mającej największe szanse na władzę również w kolejnej kadencji.

W krainie filozofów, łąk i salamandry plamistej

numer 2426 - 10.09.2019
Piękne widoki na Tatry, Podhale, Pieniny, Babią Górę, malownicze hale, zabytkowe kościółki, Dunajec – to znaki rozpoznawcze Gorców, które przegrywają turystyczną konkurencję z pobliskimi Pieninami i Tatrami, ale dorównują im w atrakcyjności, choć ich urok ma odmienny charakter niż piękno tatrzańskich szczytów czy pienińskich wzniesień.

Europarlament i instrumenty polityki międzynarodowej

numer 2425 - 09.09.2019
We wrześniu, jak pisałem w „Gazecie Polskiej Codziennie” przed tygodniem („Polacy w grze: wybór delegacji Parlamentu Europejskiego”, „GPC” z 2 września 2019 r.), nastąpią decyzje PE odnośnie do ukonstytuowania składu i kierownictwa delegacji europarlamentu, czyli struktur zajmujących się kontaktami z krajami trzecimi na wszystkich kontynentach.

Słownikiem prawdy – wroga przez łeb!

numer 2423 - 06.09.2019
Gdy w czerwcu 1949 r. George Orwell wydał swój „Rok 1984”, zachodnia krytyka przyjęła go dość wstrzemięźliwie – były to wszak lata, gdy „Wujaszek Joe”, czyli Józef Stalin, wciąż był uznawany za stabilnego sojusznika, któremu za ową „stabilność” przehandlowano w Jałcie całą Europę Środkowo-Wschodnią, gdy jeszcze – mimo wypowiedzi Churchilla w Fulton z 1946 r.

Inflacja – manipulacja

numer 2423 - 06.09.2019
Inflacja w Polsce szaleje – taki przekaz słyszymy od części polityków opozycji oraz niechętnych obecnej władzy ekonomistów. Ich opowieść jest następująca: ceny w Polsce rosną szybciej, niż podaje GUS, wystarczy przecież pójść na pierwszy lepszy bazarek, aby się o tym przekonać. Kto nie wierzy, ten nie zna życia albo zakupy robi na Marsie.

„Legiony” – film z ułańską fantazją

numer 2422 - 05.09.2019
Nie sądziłem, że produkcja filmu „Legiony” to kilka lat aż tak intensywnej pracy. Ale pięknej i często wzruszającej, gdy opowiadamy o praktycznie nieznanych dzisiejszym Polakom losach ludzi, dzięki którym mówimy dziś po polsku, a nie rosyjsku czy niemiecku.

Na podbój Azji

numer 2422 - 05.09.2019
Od zwycięstwa rozpoczęli polscy koszykarze mistrzostwa świata w Chinach. Po dojrzałej, spokojnej i pewnej grze przekonująco pokonali ekipę Wenezueli. Polacy nie wyglądali na grupę stremowanych debiutantów, lecz drużynę pewną swoich umiejętności. W drugim spotkaniu pokazali charakter, determinację i wolę walki do końca.