Publicystyka

Bogini polityki

numer 2157 - 18.10.2018
31 października 1984 r. dowiedziałem się, że Indira Gandhi była córką Jawaharlala Nehru, a nie Mahatmy Gandhiego. Pamiętam ten szczególny dzień, kiedy po powrocie z cmentarza, na którym porządkowaliśmy groby, gruchnęła wieść, że premier Indii została zamordowana w zamachu przeprowadzonym przez osobistych ochroniarzy.

Oblane egzaminy Brzęczka

numer 2157 - 18.10.2018
Kolejne porażki polskiej reprezentacji w Lidze Narodów potwierdziły, że udany debiut Jerzego Brzęczka z Włochami i tamten niezły mecz były raczej dziełem przypadku. Polska kadra pozostawiła po sobie fatalne wrażenie i przegrała starcia z Portugalią (2:3) oraz Włochami (0:1) na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Papież z dalekiego kraju

numer 2156 - 17.10.2018
Jan Paweł II to dla Zachodu papież z dalekiego kraju, który przybliża to, co stanowiło prawdę o systemie komunistycznym. Wskazuje, że Europa to nie tylko Zachód, ale także kraje i narody żyjące za żelazną kurtyną, rządzone przez komunistów. Pokazujący, że patronami Europy są oprócz świętego Benedykta także święci Cyryl i Metody.

Złe duchy Platformy Obywatelskiej

numer 2156 - 17.10.2018
Prosta chłopska zagroda. Dookoła szarobura jesień, otoczenie jest zresztą bardzo oszczędne. Ważny jest kłębiący się wyżej tłum demonów. W stronę domu piekielne widły kieruje Stalin. Kibicują mu Churchill i Roosevelt, a nad nimi wszystkimi, z twarzą większą nawet od sowieckiego dyktatora, unosi się demoniczny, zacierający ręce Żyd. „Złe duchy ponad Twym domem!

Wybiórczo dewastowana wystawa w Krakowie

numer 2155 - 16.10.2018
Niestety, sieroty po PRL wciąż pokazują, że nie mają skrupułów. Jak to możliwe, że w Krakowie, mieście, które jest skarbcem polskiej kultury, niszczona jest pamięć o marszałku Józefie Piłsudskim, a także o ludobójstwie katyńskim? Tak właśnie się dzieje, i to przy wyraźnej bierności służb.

Święty kocha Boga

numer 2155 - 16.10.2018
WYWIAD „Jan Paweł II był człowiekiem tak wielowymiarowym, że trudno zamknąć tę postać w kilku cechach. Na pewno był mistykiem, czyli człowiekiem, dla którego więź z Bogiem jest najgłębszym korzeniem jestestwa” – z ks. bp. MICHAŁEM JANOCHĄ, biskupem pomocniczym diecezji warszawskiej, o talentach świętego Jana Pawła II rozmawia PIOTR JACKOWSKI.
Kto jest świętym?

Bawaria: tradycja, nowoczesność, tożsamość

numer 2154 - 15.10.2018
Gdy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił o Podkarpaciu i jego podobieństwach do Bawarii – landu bardzo nowoczesnego co do technologii i infrastruktury, a jednocześnie konserwatywnego i tradycyjnego – to pomyślałem, że warto napisać więcej o tym największym terytorialnie kraju związkowym Republiki Federalnej Niemiec.

Kto wyciągnął starą taśmę

numer 2150 - 10.10.2018
Obserwujemy pozytywne zjawisko – nagle media, które często krytykowały ujawnienie nagrań z afery podsłuchowej i wyciąganie na ich podstawie wniosków, odwróciły stanowisko o 180 stopni. Na naszych oczach dokonał się istny „przewrót kopernikański”.

Seks, chamstwo i pliki wideo

numer 2149 - 09.10.2018
Kolejny tydzień upłynął pod znakiem taśm i choć wydawało się, że nic już nie da się z nich wycisnąć, niektórzy rozpaczliwie próbują. W efekcie ślizgają się na rzuconej przez siebie skórce od banana, by tuż przed upadkiem zobaczyć, że pojawiają się właśnie inne materiały. A nad nimi nie mają już kontroli.

Pierwsza prędkość kosmiczna

numer 2149 - 09.10.2018
Wewnętrzną stronę okładki podręcznika do fizyki z klasy VI szkoły podstawowej pamiętam doskonale do dziś, pomimo upływu ponad trzech dekad od momentu jej kontemplacji. Przyglądałem się owemu arcydziełu za każdym razem przed heroicznym wysiłkiem wkuwania kolejnych zawiłych formułek tego okrutnego przedmiotu.