Publicystyka

Kaukaz na rozdrożu

numer 2046 - 09.06.2018
Co ja się tak przyczepiłem do tego wątpliwego w swej europejskości zakątka naszego kontynentu? Zamiast odnotować z satysfakcją krzepnięcie sojuszu Polski z krajami bałtyckimi, które doceniły znaczącą rolę Warszawy w realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa naszego regionu, zajmuję się niezbyt zrozumiałymi wydarzeniami u podnóża Kaukazu?

Najlepsi eksperci od Rosji rodzą się w Polsce

numer 2046 - 09.06.2018
Bieda wyziera z zachodnich książek o Władimirze Putinie i współczesnej Rosji. Kilka sloganów o dziwnym kraju, twardym dyktatorze, trochę ciekawostek i geopolitycznych spostrzeżeń. Putin jest mroczną maskotką cywilizowanego świata, więc obserwatorom umyka wymiar prawdziwego zła.

Wielki przemyt, układy i polityka

numer 2045 - 08.06.2018
Nikt nigdy nie policzy, ile od czasu transformacji ustrojowej Polska straciła przez przemyt najrozmaitszych towarów. Naszym przodkom walka z przemytem szła chyba lepiej. Obrazuje to choćby głośna swego czasu afera, w którą zamieszani byli wysokiej rangi urzędnicy państwowi.

Reżim w blasku tysięcy luksów

numer 2045 - 08.06.2018
Za tydzień rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Miliardy kibiców pochłoną sportowe emocje. Nie można jednak zapominać o tym, że turniej odbywa się w Rosji – jednym z najbardziej krwiożerczych krajów na świecie. Niestety podobnie jak w przypadku igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 r. przypominają o tym tylko nieliczni.

Jak prawica przechwyciła lewicę

numer 2044 - 07.06.2018
Niemal wszystkie triumfujące w ostatnim czasie ugrupowania i środowiska prawicowe odwołują się do tradycyjnych tematów i postulatów lewicy. PiS nie jest tu żadnym wyjątkiem, a tworzące włoski rząd Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd są tego kolejnym przykładem.

Trzaskowski i lewica. Kto zagra na kandydata PO?

numer 2044 - 07.06.2018
„Krytyka Polityczna” nienachalnie, acz stanowczo promuje Rafała Trzaskowskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy. A w tym samym czasie TVP Warszawa staje się najważniejszym lokalnym medium, na które może liczyć ruch lokatorski.

Wczorajsze gazety

numer 2043 - 06.06.2018
Szanowne Czytelniczki proszone są o natychmiastowe przerwanie lektury, bowiem istnieje obawa, że stracą Panie resztki dobrego zdania o autorze niniejszego tekstu.

Unia, jakiej chce Polska

numer 2043 - 06.06.2018
Członkostwo w Unii Europejskiej jest jednym z fundamentów polskiej polityki zagranicznej. Zapewnienie podmiotowego udziału naszego kraju w kształtowaniu Unii jest zaś jednym z najważniejszych zadań każdego rządu polskiego. Prowadząc rozważania nad przyszłością UE, musimy więc przede wszystkim zapytać o kształt Unii, którą chcielibyśmy zbudować.

Najważniejsza różnica

numer 2042 - 05.06.2018
To moja ulubiona scena z głośnego filmu o włoskiej mafii „Gomorra”, według jeszcze głośniejszej książki Roberta Saviano pod tym samym tytułem. Stary, ledwo trzymający się życia ojciec rodziny, leżąc na łożu śmierci, z trudem wypowiada swoją wolę.

Karabaski węzeł gordyjski

numer 2042 - 05.06.2018
Nadzieje wiązane z masowymi demonstracjami w Armenii przez słabo zorientowanych w kaukaskich realiach obserwatorów rozwiały się jak dym. Mimo objęcia przez przywódcę tych zamieszek Nikola Pasziniana stanowiska premiera, można być pewnym, że nic to w układzie politycznym na Kaukazie nie zmieni na lepsze.