Publicystyka

Hiszpański lewy czerwcowy

numer 2041 - 04.06.2018
Po przegłosowaniu wotum wobec rządu w Madrycie Hiszpanię czeka okres niestabilności. Destabilizacja kolejnego czołowego państwa Unii Europejskiej staje się faktem i z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla Warszawy.

Zawiła historia Komisji Europejskiej

numer 2041 - 04.06.2018
Już za rok i kwartał nastąpi zmiana warty przy rondzie Schumana w Brukseli – tam, gdzie mieści się siedziba Komisji Europejskiej. Już wiadomo, że na kolejną kadencję nie wystartuje obecny jej przewodniczący, długoletni premier Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean-Claude Juncker.

18 lat od wyzwolenia

numer 2040 - 02.06.2018
25 maja jest świętem państwowym w Libanie. Malutki śródziemnomorski kraj świętuje wydarzenie bez precedensu w nowożytnej historii regionu. Mocarstwo atomowe, najnowocześniejsza i zdaniem wielu najlepsza armia świata opuściła 25 maja 2000 r. okupowane od 1978 r. południe Libanu pod naporem szyickiego Hezbollahu. Świat arabski zobaczył, że można skutecznie bić się z Izraelem i z nim wygrać.

Nic nie jest przesądzone

numer 2040 - 02.06.2018
Ograniczenie funduszy unijnych dla Polski to efekt skierowania środków na przechodzące kryzys południe Europy, a nie sporu z Komisją Europejską. Polska ma jednak wciąż realne szanse wynegocjowania zmiany sposobu podziału budżetu, a co za tym idzie uzyskania większych kwot.

Pomiędzy infantylizmem a perfidią

numer 2039 - 01.06.2018
Francja robi się coraz dziwniejszym krajem, którego krytykowanie zaczyna przypominać wskakiwanie przez kozę na pochyłe drzewo. Należymy jednak przecież do wspólnego obozu zjednoczonej Europy i choćby z tego względu konstatacja, że coraz mniej nas łączy, jest dość smutna.

Katorżnik z pierwszej ławki

numer 2039 - 01.06.2018
Ksiądz Stanisław Jaworski, wikariusz i katecheta w łódzkiej parafii św. Anny, przygotowywał w połowie lat 80. XX w. moją klasę do sakramentu bierzmowania. Spotykaliśmy się w parafialnej sali, aby słuchać jego nauk.

Unia, jakiej Polska nie chce

numer 2038 - 30.05.2018
Polska nie chce słabej UE, cierpiącej na przerost ambicji, budowanej wokół ideologicznych projektów jej elit, które są oderwane od realnych problemów społecznych i udają jedynie przywiązanie do demokracji, a w istocie obawiają się głosu obywateli i każdy ich niekontrolowany przez siebie ruch uznają za populizm.

Pet w kiblu, czyli spisek PiS i TVP

numer 2038 - 30.05.2018
To miał być spisek na miarę pożaru Reichstagu i największa pożoga od czasu spalenia Londynu w 1666 r., a na pewno od czasu, gdy się sfajczyła budka przed rosyjską ambasadą w Warszawie. Tymczasem jedyne co zostało ze stopionego przez ogień wychodka obok inowrocławskiej kamienicy, w której mieszka poseł Krzysztof Brejza, to kupa śmiechu. I smutna refleksja.

Przesadzone lęki młodego endeka

numer 2037 - 29.05.2018
Bez wątpienia nieograniczona i niekontrolowana imigracja do Polski z całego świata mogłaby sprawić w naszym kraju wiele problemów. Jednak obecna imigracja nad Wisłę jest umiarkowana i w zdecydowanej większości zdominowana przez narody bliskie kulturowo. Wbrew temu, co sądzi Krzysztof Bosak.

Histeryczne tony opozycji

numer 2037 - 29.05.2018
Gdy wysyłałem do redakcji poprzedni artykuł, Lech Wałęsa kończył właśnie swoją krótką wizytę u protestujących w Sejmie rodzin osób niepełnosprawnych. Trudno stwierdzić, na co okupujący Sejm liczyli, zapraszając go, ale na pewno tego nie uzyskali. Minął tydzień, a ich już nie ma w Sejmie. Czy wpływ na to miało również zwątpienie, które musiał po sobie pozostawić były prezydent?