Publicystyka

Prawdziwej Unii już nie ma

Numer 338 - 17.10.2012
Unia, do której wstępowaliśmy w 2004 r., rozpada się na naszych oczach. Nie ma już starej – solidarnej UE, są tylko poszczególne państwa, spierające się o swoje interesy narodowe, wydzierające sobie pieniądze. Ich potrzeby są tak ze sobą sprzeczne, że coraz trudniej znaleźć wspólny mianownik. Unia już nigdy nie będzie taka sama. Janusz Szewczak

Pożegnanie Janusza

Numer 337 - 16.10.2012
Umarł Janusz Krasiński, ostatni mój najbliższy kolega z pokolenia, które zaczynało drogę pisarską w okolicach Października 1956 r. Dramatyczne odejście tego wybitnego pisarza i dobrego człowieka razi boleśnie. Odsłania się przy tej smutnej okazji całe jego życie, które było przypisane do losów generacji chłopców zaczynających szkołę odpowiedzialności za ojczyznę podczas okupacji niemieckiej.

Komuna nie istniała

Numer 337 - 16.10.2012
Starszy pan lubi spotykać się z młodzieżą, promując swoją książkę o morderstwach ukraińskich nacjonalistów. Prowadzi też blog i aktywnie uczestniczy w dyskusjach na forach – głównie kresowych, obok takich osób jak ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski czy Ewa Siemaszko.

Przesuwanie granic polskiego morza

Numer 337 - 16.10.2012
Niemiecko-rosyjski Gazociąg Północny „Gazecie Wyborczej” do tej pory niezbyt przeszkadzał i nie był krytykowany. Nagle kilka dni temu doznano olśnienia. „Wyborcza” ogłosiła, że faktycznie Nord Stream zablokuje statkom drogę do portu w Świnoujściu. Przy okazji jednak podała nieprawdę, twierdząc, że północne podejście wodne do portu leży w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Bo wy chcecie powiesić premiera

Numer 336 - 15.10.2012
Gdy w 1983 r. premier Mieczysław Rakowski przyjechał do Stoczni Gdańskiej, spytał, czy może zdjąć marynarkę i krawat, które kojarzyły się z władzą. Po docinkach rzucanych z sali spytał, czy stoczniowcy zamierzają powiesić go na krawacie. Usłyszał potwierdzający pomruk.

PO-bojowisko

Numer 336 - 15.10.2012
Donald Tusk i jego dwór wciąż pompują balon propagandy. Tzw. drugie exposé pokazało, że premier na tym balonie odleciał już całkiem daleko. Nie zauważył, że chociaż posłowie PO i PSL-u w Sejmie jeszcze na niego głosują, to Polacy już go nie chcą. Mariusz Błaszczak

Utracona niezależność

Numer 335 - 13.10.2012
Niezależność to pojęcie bardzo ważne w III RP. To podstawowa cecha konstytucyjna III RP. Niemal wszystko we współczesnej Polsce jest niezależne – Narodowy Bank Polski, prokuratura, sądy, uniwersytety, KRRiT, PZPN, samorząd.

W hołdzie smoleńskim Agnieszkom

Numer 335 - 13.10.2012
Namnożyło się ostatnio ludzi rozsądnych, dociekliwych i przejętych (mam nadzieję) dobrem Polski, a nawet kochających prawdę (także mam nadzieję).

Bałtyk nie dla Polski

Numer 334 - 12.10.2012
Na skutek wejścia w życie nowej dyrektywy Unii Europejskiej polscy armatorzy zostaną praktycznie pozbawieni możliwości prowadzenia działalności transportowej na Morzu Bałtyckim. Taki rozwój sytuacji niewątpliwie ucieszy Rosjan, których nie dotkną surowe restrykcje europejskie. Joachim Brudziński poseł na Sejm RP, PiS Marek Gróbarczyk poseł do Parlamentu Europejskiego, PiS

Trąd w prokuraturze generalnej

Numer 334 - 12.10.2012
Praźródłem obecnej degeneracji polskiego wymiaru sprawiedliwości, w tym także prokuratury, był całkowity brak nie tylko lustracji, ale choćby nawet solidnego przeglądu kadr sędziowskich i prokuratorskich na początku lat 90. Do tej pominiętej lustracją kadry sędziowskiej należy też obecny prokurator generalny Andrzej Seremet.