Publicystyka

Platformy świat wirtualny

Numer 341 - 20.10.2012
Donald Tusk i jego ekipa główny wysiłek wkłada w odnoszenie sukcesów wirtualnych, realne działania władzy są bowiem zbyt kompromitujące, by budować na nich strategię przetrwania. Mamy więc w działalności ekipy Tuska wyraźny podział na real i wirtual.

Oczekiwanie na zmianę

Numer 341 - 20.10.2012
W polskim społeczeństwie narasta pragnienie przełomu, który ma doprowadzić do odzyskania podmiotowości i godności społeczeństwa, narasta dążenie do oparcia życia publicznego na fundamencie wartości. Jeśli chcemy popchnąć Polskę naprzód, to przełom, ruch podobny do tego, jakim była Solidarność, jest niezbędny.

Stare metody starych służb

Numer 341 - 20.10.2012
Nic nowego pod słońcem, chciałoby się powiedzieć, o metodach niszczenia Kościoła, czyli jedynego autorytetu, który bez (większego) szwanku wychodzi z dziejowych burz. I który jest dziś najsilniejszą instytucją, która chroni polską wspólnotę.

Gromadę błaznów koło siebie mając

Numer 340 - 19.10.2012
W Polsce przebywa głowa państwa Monako w osobie księcia Alberta II i jego małżonki. Spotkała się z głową polską, Bronisławem Komorowskim. O czym obie głowy rozmawiały? O wzajemnych stosunkach gospodarczych, to znaczy polsko-monakijskich. Co wie zwykły Polak o tej współpracy gospodarczej? Ano nic.

Powrócić do cywilizacji

Numer 340 - 19.10.2012
Rząd nie umie sprostać jednemu z najistotniejszych wyzwań: jak zapobiec pauperyzacji społeczeństwa, wzrostowi emigracji zarobkowej, niżowi demograficznemu i katastrofie emerytalnej przy coraz mniej stabilnych warunkach zatrudnienia Polaków.

Rosja czołga Tuska

Numer 340 - 19.10.2012
Rzeczą wprost niewyobrażalną jest, jak można było dopuścić do szerokiego rozkolportowania w mediach makabrycznych zdjęć ofiar smoleńskiej tragedii? Jak można było nie przeszkodzić w kolejnym poniżeniu Polski i Polaków przez obce mocarstwo, z którym wedle oficjalnej wersji rządu Donalda Tuska, łączą nas bliskie i serdeczne relacje?

Powyborcza Litwa

Numer 339 - 18.10.2012
Nowy układ sił na Litwie może zaważyć na przyszłości planów uniezależnienia się energetycznego od Rosji nie tylko tego państwa, ale całej pribałtyki. Piotr A. Maciążek

Tuska demontaż służb

Numer 339 - 18.10.2012
Polityka premiera, nastawiona na unikanie jakiegokolwiek konfliktu z obecnymi w Polsce różnego typu grupami interesu, powoduje, że ani Donald Tusk, ani jego rząd nie są w stanie wykorzystać ustaleń i pracy służb specjalnych. Dochodzi do kuriozalnej sytuacji, że ich sprawność i efektywność stają się zagrożeniem dla premiera. Michał Rachoń, Dawid Wildstein

Problem z ministrem finansów

Numer 338 - 17.10.2012
Problem z Jackiem Rostowskim zaczyna się już w momencie, gdy próbujemy ustalić jego prawdziwe imię i nazwisko. Używa wprawdzie imienia Jacek, ale tak naprawdę ma na imię Jan. Także jego nazwisko brzmi w rzeczywistości nieco inaczej, niż zwykle się słyszy: Vincent-Rostowski, a nie Rostowski. Artur Dmochowski

Prawdziwej Unii już nie ma

Numer 338 - 17.10.2012
Unia, do której wstępowaliśmy w 2004 r., rozpada się na naszych oczach. Nie ma już starej – solidarnej UE, są tylko poszczególne państwa, spierające się o swoje interesy narodowe, wydzierające sobie pieniądze. Ich potrzeby są tak ze sobą sprzeczne, że coraz trudniej znaleźć wspólny mianownik. Unia już nigdy nie będzie taka sama. Janusz Szewczak