Publicystyka

Czuję się zagrożona

Numer 301 - 04.09.2012
Współczesne dyktatury postkomunistyczne przebrane w kostium demokracji są znanym zjawiskiem. Po prostu stwierdzono, że od reżimu bardziej opłaca się utrzymanie „demokracji”, w której trzeba tylko zagwarantować sobie (wszelkimi metodami) pakiet kontrolny 51 proc. Taki system opresji jest skuteczniejszy, efektywniejszy, tańszy i trwalszy. Ewa Stankiewicz

Złote dziecko prezydenta

Numer 301 - 04.09.2012
Afera związana z Amber Gold odsłoniła w tzw. mateczniku Platformy, czyli w Trójmieście, sitwę biznesowo-politycznych powiązań, o analogicznej strukturze do tych występujących na Ukrainie. Jeśli coś nas różni – to fakt, że w mediach jeszcze pojawiają się od czasu do czasu oskarżenia w stosunku do rządzących o nieuczciwe praktyki. Grzegorz Górny

„Inka” i płk Krzyżanowski

Numer 300 - 03.09.2012
Krótko przed śmiercią, w grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, „Inka” napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Prokurator Wacław Krzyżanowski uważał inaczej. Dla Danuty Siedzikówny, sanitariuszki antykomunistycznego oddziału mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” żądał kary śmierci. Był 3 sierpnia 1946 r.

Na wojnie bez karabinu

Numer 300 - 03.09.2012
Tylko głupcy nie wyciągają wniosków z przeszłości. Nie chodzi o snucie analogii, ale o myślenie, czy dzisiaj mamy odpowiednie narzędzia, by zapobiec powtarzaniu się tragedii z przeszłości.

Trzeba odbudować państwo

Numer 300 - 03.09.2012
Podatki, praca, zdrowie, emerytury, mieszkania, rodzina, oświata, rolnictwo, prawo – prawie wszystko w Polsce trzeba naprawić po rządach Donalda Tuska. Stoi przed nami zadanie odbudowy państwa w kluczowych dla naszej przyszłości dziedzinach.

Mozolne budowanie masy upadłościowej

Numer 299 - 01.09.2012
Wypowiedzi przedstawicieli parlamentu, członków zarządów spółek medialnych oraz osób bezpośrednio zaangażowanych w tworzenie kolejnych wersji nowych ustaw medialnych wskazują, że bardzo poważnie rozważana jest prywatyzacja TVP. Michał Rachoń

Przeszkadzamy bankom

Numer 299 - 01.09.2012
Gdy jeden z czołowych działaczy PZPR-u, który pełnił potem najwyższe funkcje państwowe w III RP, usłyszał, że Solidarność chce tworzyć Kasy, powiedział: „Umowa była przecież taka, że to my bierzemy sektor bankowy”.

My, hodowcy lemingów

Numer 299 - 01.09.2012
Może trzeba rozstać się ze złudzeniami, pogodzić z faktem, że lemingi są stracone dla polskości i zająć się raczej następnym pokoleniem, które – jak się wydaje – lepiej rokuje? Wanda Zwinogrodzka

Piotr Staruchowicz winny afery Amber Gold

Numer 298 - 31.08.2012
Prokuratura i sądy pozwoliły twórcy Amber Gold (dla którego pracował syn Tuska) bezkarnie oszukiwać ludzi. Te same instytucje aresztują liderów kibiców piłkarskich, którzy narazili się premierowi, nie przedstawiając żadnego wiarygodnego dowodu ich winy. Dla prorządowych mediów te dwa fakty, pokazujące dramatyczny stan polskiego państwa, nie mają oczywiście ze sobą nic wspólnego.

Charyzmatyczni inaczej

Numer 298 - 31.08.2012
W Tampie na Florydzie odbyła się przedwyborcza konwencja Partii Republikańskiej. Mitt Romney został mianowany na kandydata na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Paul Ryan na kandydata na wiceprezydenta. Warto było obserwować reakcję naszych europejskich obserwatorów na to wydarzenie, a zwłaszcza speców od Stanów Zjednoczonych. Polskich również.