Publicystyka

Premier współwinny katastrofy smoleńskiej

Numer 258 - 14.07.2012
Po umorzeniu postępowania w sprawie odpowiedzialności za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu uzyskaliśmy dostęp do materiałów ze śledztwa – zeznań i dokumentów. Co w nich jest najważniejsze?

Sowieckie kłamstwo

Numer 258 - 14.07.2012
Premier przykrywa swoją odpowiedzialność za świadomą współpracę z Władimirem Putinem przeciwko prezydentowi RP kłamstwem najbardziej bezczelnym, zapierającym dech. Jest to prostym skutkiem tej współpracy. Skala odpowiedzialności za tragedię, jest tak wielka, że jedyną drogą zachowania władzy wydaje się ta właśnie, do której zaprasza Władimir Władimirowicz i zbudowany przez niego model rządów.

Koniec fiesty

Numer 257 - 13.07.2012
La fiesta ha terminado – zabawa skończona. Orkiestra przestała grać, muzykanci spakowali instrumenty i gdzieś zniknęli. Jeszcze niektórzy nie mogą wyhamować i choć zachrypnięci, próbują nadal podtrzymać euforyczny ton. Przecież fajnie jest, bo fajnie było i fajnie powinno być zawsze.

Nieoczekiwany pożytek z taliba

Numer 257 - 13.07.2012
Kto pamięta wczesne lata 90., tego nie dziwi retoryka z upodobaniem używana od kilku tygodni przez Tomasza Lisa i „Newsweek”. Głównym bohaterem negatywnym stali się w niej „talibowie” – symbol ciemnogrodu, nietolerancji, nienawiści i fundamentalizmu religijnego. Żadna nowina – 20 lat temu „Wyborcza” oraz tygodnik „Nie” straszyły Polaków „ajatollahami” oraz „iranizacją kraju”.

Zawłaszczone Euro i geopolityka

Numer 256 - 12.07.2012
Kiedy w kwietniu 2007 r. Michel Platini ogłosił, że organizatorami Euro 2012 będą Polska i Ukraina, prezydentami tych krajów byli Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. W ich zamyśle impreza miała być nie tylko wydarzeniem sportowym, lecz także geopolitycznym.

Pamięć o ofiarach

Numer 256 - 12.07.2012
Dokładnie wczoraj minęło 69 lat od tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu, kiedy to Ukraińska Powstańcza Armia przeprowadziła zmasowany atak na 99 polskich miejscowości w powiatach horochowskim, kowelskim i włodzimierskim, mordując wszystkich napotkanych Polaków (ok. 10 tys. osób) bez względu na wiek i płeć.

Putinizacja Krajowej Rady

Numer 255 - 11.07.2012
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stała się, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, jednym z najważniejszych bastionów w systemie obronnym obecnych władz III RP.

Zaufanie po transformacji

Numer 254 - 10.07.2012
Fakt, że całość kompromitującego dla premiera uzasadnienia decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa znalazła się w internecie w ciągu 12 godz. od jej ogłoszenia, wydaje się rodzajem komunikatu ze strony prokuratorów: „My umorzyliśmy, ale wiecie jak jest z prokuratorami i naciskami. Spójrzcie, jak w żywe oczy kłamią politycy, których przesłuchiwaliśmy w tych sprawach”.

Zagrożenie dla rodziny?

Numer 254 - 10.07.2012
Konwencja Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier ogłosił, że rząd bez zastrzeżeń podpisze proponowaną przez Radę Europy konwencję ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Konferencja Episkopatu Polski zwraca uwagę na zagrożenia, jakie niesie bezkrytyczne przyjęcie konwencji.

Pielgrzymowanie chorych do sanktuariów maryjnych

Numer 254 - 10.07.2012
MODLITWY O UMOCNIENIE W całej Polsce odbywają się pielgrzymki ludzi chorych i niepełnosprawnych.